Přihlašte se k odběru nového e-mailového seriálu ZDARMA pro nové maminky
Přejít

JAK ZABEZPEČIT DOMÁCNOST?

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Na začátek - ta úvodní fotografie je přesně situace, jak to nemá vypadat. Asi nejsem jediná máma, které připadá, že čas s malým dítětem ubíhá mnohem rychleji než dřív. Ani se nenadějeme a z ležícího miminka se stává průzkumník, kterého je těžké udržet na jednom místě a neustále sledovat, co právě vyvádí. Je velmi důležité…

Na začátek – ta úvodní fotografie je přesně situace, jak to nemá vypadat.

Asi nejsem jediná máma, které připadá, že čas s malým dítětem ubíhá mnohem rychleji než dřív. Ani se nenadějeme a z ležícího miminka se stává průzkumník, kterého je těžké udržet na jednom místě a neustále sledovat, co právě vyvádí. Je velmi důležité v tomto období zajistit domácnost tak, aby bylo prozkoumávání pro dítě bezpečné a my jsme se tak mohli na chvíli odchýlit pohledem někam jinam. 

Je několik oblastí, které musíme v bytě zajistit. 

Jednoduchým řešením je vymezit dítěti prostor, ve kterém se může svobodně a bezpečně pohybovat. 

 • Na to existují “ohrádky”, které mohou být i větších rozměrů nebo takové speciální “plotky”, které umístíme do dveří, aby se dítě nedostalo dále. Důležité je toto používat hlavně na vrcholech schodišť (nejlepší je dát nad i pod schody), které jsou v rodinných domech běžnou součástí obytného prostoru. Pokud se dítě pohybuje po schodišti, tak je dobré na jednotlivé schody nalepit protiskluzové pásky 

Nechceme samozřejmě dítě zavřít jako do klece, proto je dobré volit ohrádky co největších rozměrů tak, jak Váš obývák či dětský pokoj dovolí. My máme prostor celkem omezený, proto bude Bertík v tomto “prostoru” jen po nezbytně nutnou dobu. 

 • Často si neuvědomujeme, jak je běžné zařízení bytu nebezpečné. Jedná se o ostré hrany stolů, skříněk, které musíme polepit gumovými, pěnovými nebo plastovými bezpečnostními ochranami rohů (koupíme je např v obchodním domě Ikea či v DM drogerii). Pozor například i na ostré hrany úchytek na kuchyňských skříňkách. 
 • Dále jsou nebezpečné také těžké kusy nábytku, které stojí v prostoru a dítě se má tendenci o něj zvedat. Může se stát, že například těžkou židli nebo skříňku překlopí na sebe. 

Měla jsem takový případ malinké holčičky jednou na službě, převrhla na sebe šatní skříňku a udělala si velké tržné poranění v obličeji. Proto tyto kusy nábytku rozhodně přišroubujte ke stěně. 

 • Můj mladší bratr jako malinký “prošel” skleněnými dveřmi, které by měly být opatřeny nálepkou, upozorňující, že se před dítětem nachází nějaký “stěna”, před kterou je nutno se zastavit. 
 • Pokud máte doma balkón nebo okna dosažitelná tak, že by bylo možné je otevřít, tak také kupte speciální zámky na kliky oken (v některých oknech jsou na klikách již integrované, například na dětských odděleních). 
 • Dětičky mají tendenci vše prozkoumávat, proto jak zjistí, že šuplíky se dají otvírat, tak jsou pro ně obrovským lákadlem a ani sté odnesení dítěte jinam prostě nepomůže. Proto pořiďte speciální pásky, které nedovolí dítěti šuplík otevřít. 
 • Všude v bytě máme spousty elektrických šnůr a zásuvek, které se také stanou velkým lákadlem. Naštěstí v dnešní době koupíte běžně např v Unihobby plastové ochranné krytky.
 • Kabely nenechávejte ležet na zemi, ale veďte je lištami pro vedení kabelů
 • Pozor dejte také na kabely a šňůry od elektrospotřebičů, jako jsou žehličky nebo rychlovarné konvice. Nenechávejte je dítěti volně přístupné. Mohlo by kabel nejen vytáhnout ze zásuvky, ale mohlo by o něj také zakopnout nebo za něj zatáhnout a strhnout tak na sebe rozpálenou žehličku nebo konvici plnou vroucí vody.
 • Nesmíme zapomenout na zajištění koupelny a WC, kde se velmi často nachází spousta saponátů, čističů, pracích prášků apod, které jsou pro děti jedovaté. Nejlepším řešením je umístit tyto předměty do vyšších míst, ideálně do uzamčené skříňky. Pokud tuto možnost nemáte, opatřete dvířka skříňky, kde se takové předměty nachází, bezpečnostní pojistkou proti otevření. Některé děti velmi zajímá i WC, jehož poklop se dá opatřit ochranným záchodovým zámkem, opatřete její poklop ochranným záchodovým zámkem, který udrží poklop uzavřený.
 • Pokud jsou děti už větší a sedí samy ve vaně (tedy nikdy by neměly být bez dozoru) nebo se sprchují ve stoje, tak určitě opatřete dno vany nebo sprchy protiskluzovou podložkou. Koupíte ji taktéž například v Unihobby. 
 • Pozor také na samotnou postýlku pro dítě. Jakmile je více mobilní, tak na sebe strhává vše, co je v dosahu, tedy videochůvičku, kolotoč nad postýlkou či volně ložené plyšáky. Vše je nutno odstranit. 
 • Na co jako lékař velmi, velmi apeluji je zajištění všech léků. Jelikož děti považují tabletky za bonbónky, které chtějí ochutnat a nejednou se mi stalo, že jsem řešila s toxikologickým centrem požití léků u dítěte. To co my považujeme za bezpečný a běžný lék, to je pro dítě a jeho detoxikační orgány (ledviny a játra), často toxické. Léky dávejte do nejvyšších skříněk a nejlépe je umístěte do samostatných uzamykatelných boxů, aby se k nim dítě opravdu nedostalo. 

Tohle byl jen výčet těch nejdůležitějších opatření, každá domácnost je jiná, nezapomeňte i na zajištění krmiva pro domácí mazlíčky apod. 

Pokud Vaše dítě již leze nebo se o to snaží a plazí se “jako padlý voják”, tak je vhodné mu dávat protisluzové tepláčky či polodupačky, jelikož podlahy v našich domácnostech jsou pro lezení a plazení doslova nepříznivé.

Takové speciální oblečení patří k těm dražším kouskům oblečení (ale co pro děti je levné, že:D mám pocit, že vše s nálepkou svatba, těhotná nebo dítě má zvláštní marži:D), tak můžete využít 10% slevy na webu https://www.geckoeco.cz s kódem “lecimdetiCZ” nebo “lecimdetiSK”. Bertík je nosí a můžu říct, že materiál i design jsou skvělé.

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

POPÁLENINY U DĚTÍ

Prosím, nezapomínejme na PREVENCI! Popáleniny patří mezi nejvážnější úrazy u dětí, které nechávají trvalé následky. Popáleniny vznikají působením: horká pára, tekutina, kontakt s horkým tělesem,…...

MUDr. Tereza Sochorcová