Atopický ekzém u dětí je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje čím dál tím více dětí. V tomto článku probereme vše, co o atopickém ekzému u dětí potřebujete vědět, včetně jeho příčin, příznaků a možností léčby.
💡 Atopický ekzém je celosvětově nejběžnější zánětlivé onemocnění kůže. U dětí je prevalence až 40%!
Je přirozené, že jako rodič chcete tomuto onemocnění porozumět a něco se přiučit, abyste mohli svému děťátku poskytnout včasnou a tu nejlepší péči.
Pojďme se tedy společně ponořit do světa atopického ekzému a vybavit se znalostmi a nástroji potřebnými k podpoře našich nejmenších!
Jak se atopický ekzém u dětí projevuje?
Atopický ekzém u dětí se většinou projevuje velmi typickými příznaky. Mezi tyto typické příznaky může například patřit
- vyrážka se šupinkami,
- svědění kůže (u dětí s AE je vnímání svědění úplně jiné, než u dětí se zdravou pokožkou)
- suchá pokožka,
- tvorba zarudlých mokvajících puchýřků (ty se mohou dále šířit do okolí a zhoršovat),
přičemž nejčastěji bývají postiženy citlivé oblasti těla jako obličej, krk, záhyby v loktech a kolenou nebo záda (lokalizace jsou dle věku pacienta).
Dále pak následkem intenzivního svědění a podráždění kůže u Vaší ratolesti můžete zaznamenat
- podrážděnost (neklid, rozmrzelost, náladovost)
nebo
- poruchy spánku (v důsledku velkého svědění – zhoršuje se zejména v noci) .
Jaké jsou příčiny a spouštěče atopického ekzému u dětí?
Příčiny a spouštěče atopického ekzému u dětí mohou být různé. Velkou roli genetická predispozice k poruchám kožní bariéry a oslabení imunitního systému. Tyto děti jsou pak mnohem náchylnější k rozvoji atopických chorob.
Pokožka má u atopiků jiné složení, než u zdravých jedinců. Porušená bariérová funkce pokožky se projevuje nadměrnou suchostí pokožky. V takto postižené pokožce totiž nedostatečně fungují mazové a potní žlázy a pokožka má sníženou schopnost vázat v sobě vodu. V pokožce chybí důležité “stavební” prvky, které ji drží správně pohromadě (např ceramidy, cholesterol…), tak mají exogeny velkou šanci, jak do ní nerušeně proniknout a vzniká nekonečné kolo zánětlivých změn.
Našim velkým úkolem je obnovit funkci této kožní bariéry.
Dále jsou velmi časté vlivy zevního prostředí, jako
- kontakt s různými alergeny (roztoči, prach, pyly, zvířecí alergeny, …)
- kontakt s chemickými látkami
- některé potraviny
- stresové situace (velký důsledek zhoršování ekzému u starších dětí a mladých dospělých)
Velkou roli může hrát i počasí – především chladné a suché prostředí často vede k vysušení pokožky a zhoršení příznaků.
💡 Jako spouštěč atopického ekzému u dětí můžou také působit různé stresové či vyhrocené situace, jelikož celkové napětí značně podporuje svědění pokožky (vyplavení histaminu). U kojenců jsou to zejména potravinové alergeny.
Kdy navštívit lékaře?
Pokud si všimnete, že se najednou objevila nová ložiska ekzému nebo ta stávající se rychle zvětšují, je to jasné znamení, že je potřeba konzultovat stav s odborníkem (ideálně kožním lékařem). Dermatolog se podívá na postižená místa a pomůže nastavit vhodnou léčbu.
Další situace, kdy je návštěva lékaře na místě, je v případě, že
- ekzém intenzivně svědí, pálí či dokonce mokvá (to mohou být příznaky sekundární infekce)
- stávající masti a krémy nepřináší očekávanou úlevu
- vaše dítě se v noci budí kvůli svědění
💡 Zvláštní pozornost je třeba věnovat ekzému v citlivých místech jako jsou oči či kožní záhyby.
Pravidelné kontroly u dětského dermatologa by měly u atopického ekzému být samozřejmostí. Odborník dokáže včas rozpoznat zhoršení a zabránit rozvoji vážnějších komplikací.
Jaká je léčba atopického ekzému u dětí?
Léčba atopického ekzému u dětí musí být komplexní a dlouhodobá.
Často se využívají
- na krátký čas lokální kortikosteroidy v krémech (pomáhají utišit zánět a svědění, nebojte se, tím, že se dávají jen místně, tak se nevyskytují celkové nežádoucí účinky kortikoidních léčiv. Ale musíme je dávat s rozmyslem a na kratičkou dobu). Nejlepší je namazat v době, kdy začíná akutní fáze, potom stačí mazat jeden den a je to. Doporučuji se u kožního lékaře radit o tom, kolik krému je maximálně možno použít (koncentrace jsou jiné pro různý věk). Problém je, že pokud necháváme zánět jen tak “být” a saháme po kortikoidech pozdě, tak je pokožka natolik porušená, že nám do těla jde mnoho exogenních látek a alergenů, které organismus dráždí. A může to být základ pro pozdější vzplanutí astmatu. Bavíme se totiž o atopicích, kteří mají k alergickým chorobám velmi blízko. A astma je s atopickou dermatitidou hodně spojeno.
- emoliencia (”promazávání”, výrazně zlepšují hydrataci pokožky)
- imunoterapie nebo fototerapie (u těžších forem ekzému)
Proti svědění bývají předepisována antihistaminika. Někdy také hodně proti svědění pomáhá, pokud dáme krém do lednice. Lékař také doporučí vhodný dietní režim a režim hygieny.
Jak pečovat o pokožku u dětí s atopickým ekzémem?
U dětí s atopickým ekzémem je zásadní pravidelná a šetrná péče o kůži. Níže pro Vás mám několik tipů, jak atopický ekzém zmírnit a pomoci tak Vašemu dítěti, aby si alespoň na chvilku oddechlo.
- používejte jemné mycí přípravky bez agresivních látek (ideálně z lékárny přímo pro atopiky, vyhýbejte se preparátům, které obsahují hodně bylinek, např heřmánek, jsou velmi alergizující)
- po koupeli pokožku jemně osušte (děti netřeme ručníkem, ale spíše je “pijákujeme” a ťapkáme, aby co nejvíce vlhkosti zůstalo v pokožce) a následně promasírujte hydratačním krémem (tím tu vlhkost do pokožky “uzamkneme”)
- vyvarujte se kontaktu s horkou vodou (ta kůži vysušuje)
- volte oblečení z přírodních materiálů (nejlépe bavlněné, nebo bavlnu se stříbrem nebo bambus)
- snažte se, aby Vaše dítě nebylo nadměrně vystaveno stresu (často bývá zhoršení AE např při rozvodu rodičů, nástupu do školky nebo změně kolektivu)
💡 Dalším “fíglem” může být to, když celkově budete dbát na vhodné prostředí, přičemž velmi pomáhá například regulace vlhkosti vzduchu. Velmi doporučuji zavést netoxickou domácnost a řešit kvalitu stravy (jen skutečné potraviny!)
Několik slov na závěr
Jak jste se již dozvěděli, atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje nejedno dítě a ovlivňuje celou rodinu.
I když přesné příčiny nejsou zcela známé, na vzniku se podílí jak genetické, imunologické, tak environmenální vlivy. Hlavním klíčem k zmírnění obtíží je
- identifikace a vyhýbání se spouštěčům,
- pravidelná jemná péče o pokožku,
- včasné zahájení vhodné léčby,
což věřím, že po přečtení tohoto článku hravě zvládnete. 😊
Hlavně nezapomínejte na to, že pokud cítíte, že je s Vašimi ratolestmi cokoliv v nepořádku, je lepší jít k lékaři a odejít s vědomím, že je děťátko zdravé, než cokoliv zanedbat.
Narazila jsem na velice zajímavou knihu od maminky čtyř dětí, která má od nich bohaté zkušenosti s atopickým ekzémem. V knize se podrobně věnuje i tématu potravinových alergii a eliminaci. Doporučuji:)
Kniha o atopickém ekzému očima maminky
314 KčAtopický ekzém od kožní lékařky - výborně napsáno
225 Kč
👇 Pokud vás zajímá cokoliv dalšího, neváhejte mi napsat do komentářů.
Doufám, že jste v článku našli užitečné informace a budu se těšit zase u dalšího článku!
Vaše Tereza