Barefoot nebo “klasická” obuv pro děti?

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Ruku v ruce s prvními krůčky děťátka jde také výběr prvních botiček. V dnešní době máme (ne)výhodu v obrovském sortimentu zboží a výběr se tak ztěžuje. Tradiční obuv často omezuje přirozený pohyb a vývoj nožních svalů, což může mít dlouhodobé negativní důsledky. Barefoot obuv, naopak, nabízí alternativu, která napodobuje chůzi naboso, zatímco poskytuje ochranu proti…

Ruku v ruce s prvními krůčky děťátka jde také výběr prvních botiček. V dnešní době máme (ne)výhodu v obrovském sortimentu zboží a výběr se tak ztěžuje.

Pokud preferujete video před textem, můžete se podívat na můj rozbor tématu barefoot dětské obuvy ve videu výše.

Tradiční obuv často omezuje přirozený pohyb a vývoj nožních svalů, což může mít dlouhodobé negativní důsledky. Barefoot obuv, naopak, nabízí alternativu, která napodobuje chůzi naboso, zatímco poskytuje ochranu proti externímu nebezpečí.

V tomto článku se zaměřím na výhody barefoot obuvi pro děti a její potenciální vliv na podporu přirozeného vývoje nohy.

Kde se vzala barefoot obuv?

Moderní barefoot obuv se začala objevovat na začátku 21. století jako přímá reakce na stoupající zájem o přirozený pohyb a kritiku tradiční obuvi – ta často limituje přirozenou funkci nohy.

Trend barefoot obuvi byl inspirován vědeckými studiemi, které zdůraznily přínosy chůze naboso. Mezi těmito přínosy je třeba zmínit:

  • lepší postoj;
  • zapojení hlubokých trupových svalů;
  • silnější nohy;
  • snížené riziko zranění.

Jedním z průlomových momentů pro popularizaci barefoot obuvi bylo zveřejnění studie Daniela Liebermana, která prokázala, že běh naboso může snížit dopadové síly a potenciálně snížit riziko běžeckých zranění (jednalo se o studii běžců v Keni a vše bylo zaštiťováno Harvardem).

Tato studie a další podobné výzkumy přispěly k rostoucímu zájmu o barefoot obuv mezi běžci a následně i širší veřejností.

barefoot

Výhody barefoot obuvi pro děti

Podpora přirozeného vývoje nohy

Barefoot obuv umožňuje noze pohybovat se více přirozeně, což podporuje správný vývoj kostí, svalů a kloubů.

Díky své flexibilitě umožňuje noze, aby se správně ohýbala a otáčela, čímž předcházíme deformacím nohy způsobených příliš těsnou nebo špatně tvarovanou obuví.

Zlepšení postoje a rovnováhy

Děti nosící barefoot obuv často vykazují lepší postoj a rovnováhu. Flexibilní podrážka zvyšuje senzorickou zpětnou vazbu z podložky, což umožňuje lepší adaptaci na různé povrchy a podporuje přirozenější rozložení tělesné hmotnosti.

Prevence deformací a plochých nohou

Tradiční obuv, která je tvrdá a dítěti nesedí, může v dětství vést k vývoji plochých nohou nebo jiných deformací kvůli nedostatečné stimulaci svalů nohy a jejímu utlačování. Barefoot obuv napomáhá posilování svalů nohy a podporuje správnou formaci klenby.

💡 Skvělé je podpořit posilování svalů plosky nohy pomocí ortopedických podlah či balančních pomůcek (můžete využít slevu s “lecimdeti” – pokud sledujete mé sociální sítě, můžete vidět, jaké pomůcky používáme my).

  • Malý tip na skvělou pomůcku, která děti velmi baví a je cenově dostupná. Tato překážková dráha na trénink hrubé motoriky (je pro děti od 2 do 6 let).
  • Doma také máme prolézačku od české firmy AntonieEmma (o ní si ale můžete přečíst samostatný článek). Prolézačky podporují nejen pohyb a správný vývoj svalů trupu, ale i nožní klenbu či řeč (motorika spolu totiž úzce souvisí). Tyto prolézačky proto můžete vidět i v ordinacích progresivních a zapálených logopedů.
  • A najdete ji i v naší ambulanci
barefoot

Podpora správné biomechaniky chůze

Studie ukazují, že děti chodící naboso nebo v barefoot obuvi mají tendenci přistávat na přední nebo střední části nohy, což je přirozenější a méně zatěžující nejen pro nohy ale i pro celkový pohybový aparát.

Zvýšená citlivost a vnímání prostředí

Tenká podrážka zvyšuje senzorickou zpětnou vazbu z podložky, což umožňuje dítěti lépe vnímat povrch, po kterém chodí, a podporuje neurologický vývoj.

Výhody “klasické” obuvi

Větší ochrana

Klasická obuv obvykle poskytuje lepší ochranu proti ostrým předmětům, jako jsou sklo, kameny. Tlustší a pevnější podrážky chrání dětské nohy před potenciálním zraněním.

Podpora pro různé povrchy

Děti, které tráví čas na tvrdých nebo nerovných površích, mohou mít prospěch z dodatečné podpory a tlumení, které poskytuje klasická obuv. To může pomoci zmírnit nárazy a zátěž na nohy, kotníky a kolena.

Specifické zdravotní potíže

Některé děti s ortopedickými problémy nebo specifickými potřebami v oblasti nohou mohou vyžadovat speciálně navrženou obuv, která poskytuje větší podporu než barefoot obuv.

To zahrnuje děti, které trápí:

  • plochonoží těžšího stupně (dle zhodnocení ortopeda);
  • nadměrná pronace;
  • jiné strukturálními odchylky.

Teplotní izolace

Klasická obuv lépe chrání nohy před extrémními teplotami a vlhkem. To je zvláště důležité v chladnějších klimatických podmínkách, kde je důležitá ochrana před podchlazením nohou.

Design

Klasická dětská obuv přichází v široké škále stylů, barev a designů, které mohou vyhovovat osobním preferencím dětí a rodičů.

Moje zkušenost

Se starším synem řešíme od dvou let vývoj jeho nožičky. Jako první botičky jsem mu volila barefoot, jelikož mi připadají pro dětskou nožičku jako ideální volba. Nicméně postupem času se jeho plochonoží nezlepšovalo a donutilo nás to k návštěvě ortopeda. Tam jsem dostala pěkně “vynadáno”, že jsem vývoj jeho nožičky zanedbala. Nutno dodat, že pan doktor byl těsně před důchodem (ve vší úctě k němu) a barefoot doslova nenáviděl.

Byly nám tedy doporučeny botičky z protetiky, které byly vyrobeny “na míru”. Dopadlo to ale tak, že vznikly botičky, které se podobají spíše lyžákům a jsou tak těžké a tvrdé, že v nich Bertík nebyl schopný normálně chodit. O běhu ani nemluvím.

Postupně jsme tedy hledali dále. Navštívili jsme podologa ve Vizovicích, který zhodnotil jak Bertíkovu nožičku, tak i všechny botičky, které jsme doma měli.

Dohodli jsme se, že bude nejlepší, když budeme pokračovat v barefoot, které budou mít pevnější patičku (z mé zkušenosti vyhovuje např. značka Froddo) a přidáme ještě speciální vložku, která zajistí dobré “vedení” patičky.

V takto vybraných botičkách Bertík chodí skvěle a nález na nožičce se zlepšuje.

barefoot

Důležité shrnutí na závěr

Zatímco výhody barefoot obuvi jsou evidentní, je důležité zvážit situace, kdy je tradiční obuv preferována pro dodatečnou ochranu nebo specifické zdravotní potřeby.

Barefoot jsou určeny pro zdravě se vyvíjející nožičku. Pokud máte pochybnosti o vývoji nožky, konzultuje stav s pediatrem či přímo ortopedem.

Botičky tedy vybíráme vždy dle individuálních potřeb dítěte.

Doufám, že jste v článku našli užitečné informace a budu se těšit zase u dalšího článku!

Vaše Tereza

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Podobné články

Dětská kůže – v čem je jiná?

Dětská kůže je citlivá a péče o ni má svá specifika. V tomto článku se na ně zaměřím. Nejprve se podíváme na to, jaké funkce…...

MUDr. Tereza Sochorcová
detska kuze