Dětská kůže je citlivá a péče o ni má svá specifika. V tomto článku se na ně zaměřím. Nejprve se podíváme na to, jaké funkce má kůže obecně, poté si ukážeme v čem se dětská kůže liší od kůže dospělých a proč vyžaduje opatrný přístup. Také dojde na téma, se kterým se řada z nás nejednou setkala – opruzeniny v plenkové oblasti.
Pár řádků o dětské kůži a jejích odlišnostech nám do budoucna pomůže pochopit, proč vznikají některá onemocnění, která u dospělých nenajdeme.
Jaké funkce má kůže?
Kůže má hned několik důležitých funkcí. Je to orgán, který je v nejbližším kontaktu s vnějším prostředím. Chrání nás od něj, ale zároveň když je kožní bariéra jakkoliv poškozená, jednoduše dovoluje průniku škodlivin dovnitř do našeho těla.
Mezi funkce kůže například patří:
- ochranná
- termoregulační
- izolační
- smyslová
V neposlední řadě v ní probíhají mnohé imunologické (obranyschopné) děje. Přes kůži také probíhá vylučování i vstřebávání.
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi dětskou a dospělou pokožkou?
Ať už se bavíme o jakémkoliv zdravotním problému u dítěte, musíme si vždy uvědomit, že dítě není zmenšený dospělý. Je třeba mít na paměti, že i když je potřeba potíže rychle vyřešit, tak to, co funguje na nás samotných, může děťátku spíše uškodit, než pomoci. A u kůže to platí dvojnásob. Proč tomu tak je?
- Dětská kůže je asi 2 x tenčí (tloušťka kůže u zralého novorozence je cca 1,2mm, u dospělého cca 2,1mm)
- Dětská kůže obsahuje až o 80% více vody než kůže dospělých, proto je vláčnější a měkčí
- Mazové žlázy ještě neprodukují tolik potu ani mazu
Po všech stránkách je tedy mnohem zranitelnější a představuje neskutečně “snadný cíl” pro škodliviny, bacily a toxické látky.
Co je třeba o dětské kůži vědět?
U malinkých dětí je imunitní systém a stavba kůže ještě zcela nezralá a “seznamuje se” s okolím. Postupně dochází k rozvoji imunitních mechanismů a zvyšuje se obranyschopnost kůže, jejíž nejsvrchnější vrstva tvoří takzvanou “přirozenou ochrannou bariéru kůže”.
Její základní stavební složku tvoří lipidy. Co je jejich úkolem?
- chrání kůži před průnikem dráždivých látek a mikroorganismů
- zajišťují rovnoměrné odpařování vlhkosti, čímž kůži chrání před nadměrným vysycháním
Už i malé mechanické poškození může narušit správnou funkci kůže a vést k podráždění, rozvoji infekce, případně alergie, která může být podkladem atopického ekzému.
Co všechno dětská pokožka vstřebává?
Dětská pokožka vstřebává téměř vše a výjimkou nejsou ani místně aplikované léky. Proto je důležité, abychom byli opatrní na všechno, co děťátkům na kůži mažeme. Zevně aplikované léky, masti, krémy i kosmetika se velice snadno vstřebávají a je možné, že se vyskytnou nežádoucí vedlejší účinky.
💡 Zvýšené riziko intoxikací ze vstřebávání zevně aplikovaných léčebných prostředků je dáno i poměrem velké plochy kůže ku hmotnosti dítěte. Každá dávka léku (od prášků proti bolesti, teplotě, po antibiotika) se u dětí přepočítávají na povrch těla či tělesnou hmotnost.
Jak moc péče dětská kůže vyžaduje?
Na prvním místě v péči o dětskou pleť stojí její čistota. I tady však platí ono staré dobré – všeho s mírou, méně je někdy více. Přehnaná hygiena (imunita se také musí nějak “školit” a neprospívalo by jí, kdybychom se snažili držet dítě ve sterilním prostředí) může být stejně nebezpečné jako hygiena nedostatečná.
Kůže by měla být udržována v přiměřeně suchém a pokud možno nedráždivém prostředí. Pokud děti (byť v dobrém úmyslu) vystavujeme velkému množství desinfekčních gelů, pěn do koupele, parfémovaným krémům, myjeme mu stále vlásky, pokožka se může lehce podráždit.
Jak předcházet “plenkovým” opruzeninám?
Nezřídka řadu rodičů trápí u jejich dětí opruzeniny na zadečku. Aby byla citlivá dětská pokožka chráněna před agresivním působením moči a stolice, je třeba často přebalovat. Proto je nutné zaučit a zaúkolovat i tatínky – jak se říká, každý chvilku tahá pilku 🙂
K pečlivému očištění kůže od zbytků moči a stolice úplně postačí voda a žínka, v rámci vyššího komfortu ale dnes většina maminek volí raději dětské textilní jednorázové ubrousky. Tyto ubrousky bývají impregnovány dětským čistícím mlékem, které krásně odstraní všechny nečistoty.
Při přebalování dbáme na důslednou hygienu zadečku, genitálu, taktéž všech okolních kožních záhybů. Po oschnutí je vhodné kůži ošetřit preventivně mastí proti opruzeninám, nejlépe s obsahem oxidu zinečnatého, která vytváří ochrannou vrstvu a zabraňuje působení dráždivých látek na pokožku.
Kniha o atopickém ekzému očima maminky
314 KčAtopický ekzém od kožní lékařky - výborně napsáno
225 KčDětská kosmetika pro normální pokožku 1l
529 KčSudocream velké balení
339 KčBepanthen baby
279 Kč
💡 A samozřejmě úplně nejlepší by bylo po ošetření kůže nechat dítko bez plenky. Ovšem to se teoreticky dobře radí, ale v praxi si to na delší časový interval opravdu nedokážu představit. Léto, trávník a běhající dítě bez plenky, to by se ale dalo:)
Pár slov závěrem
Pojďme si tedy shrnout nejdůležitější informace z tohoto článku v několika bodech 👇
- Dětská pokožka má svá specifika a vyžaduje opatrnou péči.
- Je mnohem tenčí a citlivější než kůže dospělých.
- Snadno vstřebává látky, a proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti s používáním mastí a krémů.
- Hygiena by měla být dostatečná, ale ne přehnaná.
- Jako prevence opruzenin je klíčové časté přebalování, pečlivé očištění a používání mastí proti opruzeninám.
Doufám, že jste našli užitečné informace a budu se těšit zase u dalšího článku!
Vaše Tereza
Zdroje
https://kidsclinic.sg/pd-guides/parenting-tips/five-common-skin-conditions-rashes-babies-children/