6. dětská nemoc – vše co potřebujete vědět

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Šestá nemoc u dětí je běžným onemocněním u dětí, které se projevuje horečkou a typickou vyrážkou. I když se jedná o relativně bezpečnou infekční nemoc, může u rodičů způsobit nejistotu a obavy. Proto je důležité o tomto onemocnění alespoň něco vědět. Onemocnění je způsobeno virem HHV-6 nebo HHV-7 a je vysoce nakažlivé. Nejčastěji postihuje děti…

Šestá nemoc u dětí je běžným onemocněním u dětí, které se projevuje horečkou a typickou vyrážkou. I když se jedná o relativně bezpečnou infekční nemoc, může u rodičů způsobit nejistotu a obavy. Proto je důležité o tomto onemocnění alespoň něco vědět.

Onemocnění je způsobeno virem HHV-6 nebo HHV-7 a je vysoce nakažlivé. Nejčastěji postihuje děti od 6 měsíců do 2 let. Příznaky jsou typické, ale mohou být různě intenzivní.

Jaké jsou příznaky šesté nemoci u dětí?

Nejčastějšími příznaky šesté nemoci u dětí jsou

  • náhlý nástup vysokých horeček (většinou přesahujících 38 °C) , trvajících zpravidla 3-5 dní
  • podrážděnost, dítě odmítá jíst
  • bolest či zduření krčních uzlin

Po poklesu teplot se zhruba u poloviny případů objeví

  • charakteristická vyrážka

Tato vyrážka začíná na hrudníku a postupuje dál po těle. Má růžovou až červenou barvu. Více o vyrážkách u dětí se dočtete zde.

Při podezření na příznaky je nutné navštívit pediatra, který nemoc správně diagnostikuje.

Jaká je léčba šesté nemoci u dětí a kdy je důležité jít k lékaři?

Specifická léčba šesté nemoci u dětí neexistuje. Podávají se léky na snížení horečky a tišení nepříjemných pocitů. Při přetrvávající vysoké teplotě a podezření, že se u Vašeho dítěte vyskytují příznaky, je nutná návštěva lékaře, který nemoc správně diagnostikuje.

💡 Mějte na paměti, že je lepší se s lékařem poradit a případně odejít s pocitem klidu, že je vaše dítě v pořádku, než abyste zanedbali případnou infekci.

Co je důležité pro rychlé uzdravení dítěte, které má šestou nemoc?

Pro rychlé uzdravení dítěte, které má šestou nemoc, je zásadní včasné podchycení nemoci a návštěva lékaře. Ten předepíše vhodnou léčbu, kterou je nutné důsledně dodržovat.

Doma by mělo dítě

  • dodržovat klidový režim na lůžku
  • přijímat dostatek tekutin
  • mít dostatek spánku

Stravu je třeba přizpůsobit momentálnímu stavu. Doporučuje se podávat lehce stravitelné pokrmy bohaté na vitamíny, jako jsou například polévky, ovocné či zeleninové koktejly a kaše.

Existují nějaké komplikace šesté nemoci u dětí, popřípadě lze jim předcházet?

Během šesté nemoci u dětí i po ní se mohou vyskytnout komplikace v podobě sekundární bakteriální infekce či neurologických potíží. Tomu lze předcházet včasným podchycením nemoci, dodržením léčby a posílením imunity dítěte. A nesmíme zapomenout na často opomíjenou řádnou rekonvalescenci.

V čem spočívá prevence šesté nemoci u dětí?

Prevence šesté nemoci u dětí spočívá v dodržování základní hygieny a vyhýbání se kontaktu s potenciálně nemocnými.

Děti by si dále měly

  • zakrývat ústa při kašli či kýchání,
  • často mýt ruce.

💡 Dalším preventivním krokem je také samozřejmě posílení imunity.

Shrnutí

Pojďme si spolu ještě připomenout ty nejdůležitější věci, které byste si z tohoto článku měli odnést.

Šestá nemoc je běžné virové onemocnění dětí, které se přenáší kapénkami. Projevuje se typickými příznaky, které je potřeba včas rozpoznat. Mezi ně se může řadit

  • náhlý nástup vysokých horeček, trvajících zpravidla 3-5 dní,
  • značná nepohoda (podrážděnost, dítě odmítá jíst),
  • bolest či zduření krčních uzlin,
  • charakteristická vyrážka

a v případě zhoršení či nezlepšení stavu je nutné kontaktovat lékaře. Při případném diagnostikování šesté nemoci pediatrem je pak důležité, aby dítě

  • dodržovalo izolaci,
  • dbalo na zvýšenou hygienu,
  • mělo kvalitní stravu bohatou na vitamíny,
  • přijímalo dostatek tekutin,
  • dodržovalo klidový stav s dostatkem spánku.

Při správné péči většinou probíhá bez komplikací. Dodržováním preventivních opatření lze nemoci předcházet a zmírnit její dopady.

👇 Pokud vás zajímá cokoliv dalšího, neváhejte mi napsat do komentářů.

Doufám, že jste v článku našli užitečné informace a budu se těšit zase u dalšího článku!

Vaše Tereza

Seznam použitých zdrojů

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Šestá nemoc se typicky projevuje náhlým vysokým nárustem teploty na 38-40 °C, který trvá 3-5 dní. Dítě bývá unavené, podrážděné, nechce jíst. Po poklesu horečky se objeví drobná vyrážka růžové až červené barvy, začínající na trupu a šířící se dál.

K přenosu dochází kapénkovou infekcí z dýchacích cest, zejména při kašli a kýchání. Děti by si měly zakrývat ústa, často si mýt ruce a vyhýbat se těsnému kontaktu s nemocnými. Izolace nemocného je nezbytná.

Léčba je pouze symptomatická – podávají se léky proti horečce a na zmírnění nepříjemných pocitů. Důležité je sledovat stav dítěte a při potížích navštívit lékaře. Nemoc trvá obvykle 7-10 dní.

Komplikace jsou vzácné, ale mohou nastat záněty středního ucha, plic či mozkových blan, dále bolesti kloubů či svalů. Tomu lze předejít včasným podchycením a léčbou nemoci, dodržením klidového režimu a posílením imunity dítěte.

Většinou žádné dlouhodobé následky nehrozí. V ojedinělých případech se může projevit slabší imunita či opakující se záněty. Pravidelné preventivní prohlídky, zdravý životní styl a posilování imunity pomohou případným následkům předejít.

Podobné články

Barefoot nebo “klasická” obuv pro děti?

Ruku v ruce s prvními krůčky děťátka jde také výběr prvních botiček. V dnešní době máme (ne)výhodu v obrovském sortimentu zboží a výběr se tak…...

MUDr. Tereza Sochorcová
barefoot

Dětská kůže – v čem je jiná?

Dětská kůže je citlivá a péče o ni má svá specifika. V tomto článku se na ně zaměřím. Nejprve se podíváme na to, jaké funkce…...

MUDr. Tereza Sochorcová
detska kuze