JAK PEČOVAT O NEHTY?

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Příčiny vzniku zarostlého nehtu u dětí jsou vlastně velmi jednoduché.  Nejčastěji je to nesprávné a neodborné ošetřování nehtů, které provádíme my-rodiče. Poté toto “know-how” předáváme svým dětem.  Samozřejmě musíme být při péči o dětské nehty velmi opatrní a nevrhat se na děti zběsile s nůžkami. Ideální jsou speciální kleštičky či pilníček. Nehty jsou měkké a…

Příčiny vzniku zarostlého nehtu u dětí jsou vlastně velmi jednoduché. 

Nejčastěji je to nesprávné a neodborné ošetřování nehtů, které provádíme my-rodiče. Poté toto “know-how” předáváme svým dětem. 

Samozřejmě musíme být při péči o dětské nehty velmi opatrní a nevrhat se na děti zběsile s nůžkami. Ideální jsou speciální kleštičky či pilníček. Nehty jsou měkké a snadno se stříhají, proto musíme dbát na rozsah zkracování nehtů a jejich tvar. 

Zarůstají zejména nehty na nohou – nejčastěji ty na palcích. Nehty na nohou by se měly upravovat do tzv. ideální roviny, která respektuje vzájemný vztah nehtu a lůžka, zároveň však po zkrácení nezasahuje hluboko do tzv laterálních valů (do “masíčka” kolem nehtu), přitom je nutné se vyvarovat nesprávného koncového dostřižení nehtů či zbytek odtrhnout. Ono to láká, kousíček nehtíku trčí, tak za něj zatáhnu. Ale to NE! 

images

Se správných vývojem nožiček je úzce spokojována nesprávná obuv (malá či úzká). Takto se ale neničí pouze chodidlo, ale také nehty, které mají poté tendenci zarůstat (nehet se deformuje a přiroste, vznikají bolestivé otlaky). Stejně tak je riziková nesprávná chůze. 

Pokud si na nožce dítěte všimnete zarudnutí kůže kolem nehtíku, dítě bude nevrlé, nebude chtít chodit či si obout botičky, tak je nutné zpozornět. Popisujeme 4 stadia zarůstajících nehtů, proto čím dřív je zachytíme, tím méně náročná a bolestivá bude léčba. 

Existují dvě cesty léčby zarostlého nehtu, a to konzervativní a chirurgická. Konzervativní péče zahrnuje precizní upravování nehtu buď co nejlépe doma nebo podologickým přístrojem a využívání podpůrných metod, což je např. vypodložení postiženého nehtu speciální tkaninou, která podepře oba okraje nehtů. 

how to treat an ingrown toenail home treatment

Také se může použít “náplast”, která drží kůžičku zataženou od nehtu (viz foto). Vždy je nutno přísně dodržovat zásady zvýšené hygieny! 

Pokud konzervativní metody nezaberou, je nutno přejít k chirurgické terapii, která není vůbec příjemná. 

Proto pamatujme, že se nehtíky pravidelně zastřihují a to DO ROVINKY:) Žádné obloučky. 

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

Je helium v baloncích pro děti opravdu bezpečné?

Plánujete dětskou oslavu a nevíte, jestli je bezpečné použít helium? Použití helia je bezpečné, ale je důležité o něm vědět, několik zásadních věcí. Pojďme se…...

MUDr. Tereza Sochorcová
helium

BAREFOOT BOTY VS. KLASICKÉ

Barefoot boty napodobují chůzi naboso. Poskytují dostatek prostoru pro prsty a jsou velmi ohebné a lehké.  Proti nim stojí „klasické“ boty, které jsou často úzké…...

MUDr. Tereza Sochorcová
barefoot