Jak pečovat o dětskou pokožku v zimě?

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Pokud jste věčně zmrzlý člověk jako já a nemůžete se dočkat jara, mám pro vás dobrou zprávu, jaro přijde! Nicméně dokud je tu zima, musíme se vypořádat s jejími nástrahami. Jednou z těchto nástrah je i to, že v zimě trpí dětská pokožka (samozřejmě především v místech, kde není adekvátně chráněna). Proč tomu tak je…

Pokud jste věčně zmrzlý člověk jako já a nemůžete se dočkat jara, mám pro vás dobrou zprávu, jaro přijde! Nicméně dokud je tu zima, musíme se vypořádat s jejími nástrahami.

Jednou z těchto nástrah je i to, že v zimě trpí dětská pokožka (samozřejmě především v místech, kde není adekvátně chráněna).

Proč tomu tak je jak se v tomto období o dětskou pokožku starat?

💡 Nelekejte se, je normální, že během zimního období se zhorší i chronické nemoci kůže. Rodiče dětí s atopickým ekzémem jistě ví, o čem mluvím… V létě bude zase lépe! Sluníčko plní svou důležitou roli🙂

Proč trpí v zimě dětská pokožká více, než pokožka dospělých?

Dětská pokožka je mnohem tenčí a obsahuje až o 80% více vody než kůže dospělých, tudíž je vláčnější a měkčí. Mazové žlázy ještě neprodukují tolik potu ani mazu, které by povrch kůže chránily.

V zimě jsme navíc stále vystaveni změnám teplot. Doma máme krásně teploučko, vyjdeme ven a naše tělo dostane “šok” a musí se rychle s poklesem okolní teploty vyrovnat. Termoregulační štít, který má toto vyrovnání na starost především, je pak právě kůže.

Buď se potíme horkem, nebo se cévy v kůži stáhnou a snaží se teploučko “uvnitř” těla udržet. Proto je obecně pro kůži zima tak náročná a pokožka se, především na tváři a rukou, daleko rychleji vysušuje. Jistě víte, jak bolí, když venku fouká a sněží a je to najednou jako by nás na tváři píchali tisícemi malých jehliček. Větrem ošlehané tváře pak mají sklony k popraskání a dalšímu poškození pleti.

💡 Kůži nesvědčí ani horké koupele, které rádi sobě i dětem dopřáváme. Pokožku hodně vysušují! Proto je dobré děti po koupeli pořádně promazat.

Všechny výše zmíněné faktory narušují strukturu pokožky a snižují přirozenou obranyschopnost kůže, která je následně mnohem náchylnější k dalšímu působení chladu a vzniká “začarovaný kruh”.

Jaká opatření a kosmetiku tedy využívat, abychom z tohoto začarovného kruhu vyšli?

Jak správně pečovat o dětskou pokožku v zimě?

Jak spravne pecovat o detskou pokozku v zime
Jak pečovat o dětskou pokožku v zimě? 2

1. Oblečení

Základem správné péče o pokožku dítěte je správné oblečení. Nejvíce jsou “ohroženi” nízkými teplotami novorozenci a batolata, kteří ještě nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci a jejich pokožka je teňoučká, tudíž u nich může velmi snadno dojít k prochladnutí.

Při teplotách nižších než minus 5°C se doporučuje zvážit, zda od procházky s kojencem raději neupustit .

Starší miminka od půl roku můžete vzít kratší procházku, když se teplota pohybuje do  -10 stupňů (rozhodně ale nezůstávejte více dní zabarykádovaní doma! Potom je jediná pomoc pořádně miminko zabalit a kočárek chránit před větrem. Miminka i rodiče potřebují čerstvý vzduch:)).

V zimě se snažíme zabránit dítěti dýchat mrazivý vzduch, a proto volíme dobře zakrytý kočárek před větrem a dítě dobře oblečeme do fukčních vrstev, velmi se mi osvědčila např merino kukla.

Pozor na překrytí úst textilem. Při dýchání se však vnitřní strana textilie zpravidla orosí, navlhne, poté zmrzne a krystalky ledu jsou v těsném kontaktu se rty a okolní pokožkou, což rozhodně není žádoucí. U delší procházky proto mějte vždy něco v záloze. Já mám na horách vždy další kuklu v kapse, mokrá je totiž okamžitě. A obličej je důležité před procházkou řádně namazat, jak si povíme dále.

U dětí nikdy nezapomínejte na rukavičky a čepice! Málokdy si rodiče uvědomí, že hlavou se ztrácí obrovské procento tepla! Samozřejmě platí pravidlo, že přírodní materiály oblečení jsou mnohem vhodnější než ty umělé, protože lépe odvětrávají pot (např zmíněná merino vlna).

Nejlepší strategii pro zimní oblékaní je vrstvení – tzv “cibulový efekt”. To nám pomůže dítě jednoduše některé vrstvy zbavit, když se dostaneme do vyšší okolní teploty. Dítě by se v žádném případě nemělo zapotit! Potom promrzne ještě mnohem jednodušeji a minimálně rýma a kašel jsou na světě! Upřímně řečeno, rodiče své děti spíše oblékají více než méně, takže nejsou výjimkou děti, které mají v zimě po celém těle potničky.

Můžete mrknout i na můj příspěvek na sociálních sítích na toto téma. Sama jsem si ověřila, že e skutečně vyplatí do funkčního materiálu investovat. Aplikuji to už i na sobě, jelikož mě dlouhý pobyt s dětmi venku za každého počasí donutil.

Jak poznám, že je dítěti zima?

Určitým znamením, že prokrvování neprobíhá, tak jak má, jsou neprokrvené bílé flíčky na pokožce či studené ruce, chodidla a uši. Velkým znakem je i teplota na zátylku, pokud je zátylek zpocený, tak musíme naopak na vrstvách ubrat.

2. Pravidelné promazávání pokožky

Jak už jsme si několikrát zdůraznili, pokožka je v zimě mnohem náchylnější k vysušování a je nutné ji zvýšeně promazávat!

Nejlepší je krém či olej aplikovat  do 3 minut po koupeli (můžete najít i na jako pravidlo 3 minut) , předtím, než ho obléknete do pyžámka. Pokožka dítěte se musí promazat, když je ještě vlhká; jen tak se hydratační složky nejlépe vstřebají! Vlhkost se tímto „zamkne“ pod vrchní vrstvu pokožky. Mléko či olej vpravíte do kůžičky miminka jemným masírováním zahřátými dlaněmi. Takový “rituál” by se měl odehrát po každém koupání či sprchování. Důležité je, že dítě by se mělo promazávat i tehdy, pokud se mamince vizuelně ani nezdá, že by kůže byla moc suchá, nebo že děťátko svědí.

Prevence je prostě, i v tomto případě, základ!

Čím mazat obličej miminka v zimě?

Když venkovní teplota klesne, mazové žlázy pokožky snižují produkci lipidů (které u dětí už tak produkují méně mazu než žlázy dospělých) a látková výměna stagnuje. Proto je vhodná kosmetika obsahující tuky, které tím pokožce dodáme “zvenku” a pomůžeme jí.

Často se píše, že by zimní krém pro děti neměl obsahovat vodu. Jde o to, že tyto krémy by měly být tzv. na bázi oleje, tzn, že kapičky vody jsou schované uvnitř tukových složek krému. Tím předejdeme tzv. vymrzání vody a poškození pleti mikroskopickými krystalky ledu. Rozhodně se ale neděste, když si na obalu přečtete, že v krému je obsažena voda. Rozhodně potom nedojde k zamrznutí pokožky a jejímu “rozlámání”.

Ale sečteno, podtrženo – lehké hydratační krémy, které obsahují více vody, a proto se rychleji do kůže vstřebají,  jsou na léto a vlastně pokožku chladí. Na zimu potřebujeme na povrchu pokožky vytvořit ochranný film, který se jen tak nevstřebá. Krém tak musí být mastnější.

Nyní jsou hodně v kurzu dětské oleje, které mají větší schopnost na pokožce zůstat a účinkují tedy déle než krémy či tělová mléka. Doporučuji je používat večer po koupeli dítěte.

Vynikající je, když krémy obsahují měsíčkový olej, bambucké máslo, olej z avokáda, mandlový olej a panthenol. Pro zimní ošetření pleti je ale výborná také obyčejná vazelína (tou potom ale nezaplácávejme obličej adolescenta, který má potíže s akné).

Pokud vyrážíte na procházku – nezapomeňte obličej dítka namazat!! Mastnější krém naneste 20 minut před opuštěním tepla domova. Mastným filmem zamezíte vzniku omrzlin a podráždění kůže! Já osobně mám s chlapečky takový rituál, kdy jim řeknu, že uděláme masáž obličejíku a oni se na to vyloženě těší.

Objeví-li se po procházce začervenání kůže, naneste na vatový tamponek odvar z heřmánku a přiložte jej na pár minut na červená místa, poté vždy použijte dětský hydratační krém na obličej.

Krém s ochranným faktorem

Hodně z nás zapomíná, že i v zimě svítí sluníčko a dokáže být pěkně agresivní! A to nejen na pláží, ale zvláště na horách! Na horách totiž množství UV záření stoupá o zhruba 4 % na každých 300 metrů nadmořské výšky.

Proto vždy, když sluníčko probleskuje, rychle oblíčejík namažte faktorem! Jistotou je krém s SPF 50, který máte doma z léta.

3. Koupání

Přílišné máčení kůže ve vodě ji vysušuje. Zvláště v teplé vodě. Proto bychom se měli vyvarovat dlouhému koupání děťátka. Prakticky v každé rodině je zaveden “koupací” rituál, po kterém jde dítko spát. Nejlepší je krátká sprcha pod vodou, která je miminku příjemná. Případně uděláme koupel, ale nemáčíme tam dítě dlouho a poté miminko namažeme.

POZOR!! Sice je dnes hodně trendy používání přírodní kosmetiky. Ale ne vždy je organický přípravek opravdu žádoucí a lepší volba. Zvláště u dětské pokožky! Je dokázáno, že například levandule, kokosový olej nebo mandarinkový olej kůži může alergizovat a nepříjemně dráždit! Pozor bychom si měli dát o to více u ekzematiků.

4. Zvlhčovat vzduch v domácnosti

Když v bytě topíme, vzduch ztrácí vlhkost a okamžitě se velmi “vysuší”. Tím pádem se opět pokožka vysušuje mnohem více než když jsme v bytě v letních, i když horkých měsících. Výborné je tedy investovat do zvlhčovače vzduchu, který dáme do dětského pokojíčku a necháme ho zapnutý celou noc. (Není nutné zvlhčovat vzduch stále!!). Pokud nechcete speciální přístroj kupovat, úplně stačí, když na radiátor položíte namočený hadřík nebo misku s vodou🙂 Krásně to funguje:)

5. Dostatečně pít

V zimě nemáme takový pocit žízně, ale abychom pokožku adekvátně hydratovali, musíme to dělat i “zevnitř”, proto se snažtě děti nutit dostatečně pít. Ideálně vodu či vlažný bylinkový čaj.

Tip na závěr

Na závěr bych chtěla dát jeden “recept”. Mně osobně strašně baví si vytvářet své vlastní “produkty” a být kreativní, proto mě tento “receptík” úplně nadchnul!

Jak si vyrobit “COLD CREAM” – domácí krém na zimu:)

Ingredience

• 50 ml nerafinovaného bio bambuckého másla

• 10 ml mandlového oleje

• 10 g sušeného květu měsíčku

• jemné sítko nebo plátýnko

• kelímek

Postup:

Ve vodní lázni rozpusťte bambucké máslo a smíchejte jej s mandlovým olejem. Do této směsi vsypte květy měsíčku. Čím víc jich bude, tím silnější vznikne mast. Dbejte na to, aby byly všechny květy ponořené. Několik hodin udržujte pod hrncem velmi mírnou teplotu, aby máslo neztuhlo a měsíček se pořádně vyluhoval. Pak přeceďte přes plátno do kelímků a nechte ztuhnout.

Recept na hezkou a zdravou pokožku u dětí (ale i u dospělých) tedy zní: více pít, omezit koupele v horké vodě, používat tělový krém – mastný! Třeba i ten vyrobený doma – s obsahem bambuckého másla.

Seznam zdrojů


O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Komentáře

2 komentáře

  • Nám se na ekzém i zdravou pokožku výborně osvědčil klasický jelení lůj v bílé tlusté tubě. Krásně se s ním námaže i obličej a v zimě se vejde do kapsy.

Zanechte komentář

Podobné články

Barefoot nebo “klasická” obuv pro děti?

Ruku v ruce s prvními krůčky děťátka jde také výběr prvních botiček. V dnešní době máme (ne)výhodu v obrovském sortimentu zboží a výběr se tak…...

MUDr. Tereza Sochorcová
barefoot

Dětská kůže – v čem je jiná?

Dětská kůže je citlivá a péče o ni má svá specifika. V tomto článku se na ně zaměřím. Nejprve se podíváme na to, jaké funkce…...

MUDr. Tereza Sochorcová
detska kuze