kůže dětí v zimě
0 - 10 let 11 -18 let

JAK PEČOVAT O DĚTSKOU POKOŽKU V ZIMĚ?

Milí rodiče, máme tady další z článků ze série “Dětská kůže a její onemocnění”.

Jelikož nás zima asi ještě nějaký ten týden neopustí, myslím, že článeček o péči o dětskou pokožku právě v tomto nevlídném počasí je na místě.

V zimních měsících nízká teplota vzduchu nepůsobí jen subjektivně nepříjemně, kdy se klepeme jako ratlíci a jsme nuceni být zabaleni do několika vrstev, což třeba mě, věčně zmrzlému člověku, rozhodně moc nepomáhá. A nemůžu se dočkat, až se jaro konečně probudí a kabát budu moct uložit do skříně. Ale je to především pokožka, která v místech, kde ji adekvátně nechráníme, hodně trpí!!

Nelekejte se, je normální, že během zimního období se chronické nemoci kůže zhorší. Především to jistě znají rodiče dětí s atopickým ekzémem…V létě bude zase lépe!

Proč tomu tak je? 

Jak jsme si říkali již v minulém článku (odkaz najdete zde: http://www.lecimdeti.cz/detska-kuze-v-cem-je-jina/) – dětská pokožka je mnohem tenčí než kůže dospělých a obsahuje až o 80% více vody než kůže dospělých, tudíž je vláčnější a měkčí. Mazové žlázy ještě neprodukují tolik potu ani mazu, které by povrch kůže chránili. 

V zimě jsme stále vystaveni změnám teplot. Doma máme krásně teploučko, vyjdeme ven a naše tělo dostane “šok” a musí se rychle s poklesem okolní teploty vyrovnat. Stejně tak kůže, která je tím hlavním, přes co termoregulace vlastně jde. Buď se potíme horkem, nebo se cévy v kůži stáhnou a snaží se teploučko “uvnitř” těla udržet. Proto je obecně pro kůži zima tak náročná a pokožka se, především na tváři a rukou, daleko rychleji vysušuje. Větrem ošlehané tváře mají sklony k popraskání a dalšímu poškozením pleti. Sami si určitě všichni dobře vzpomeneme na pocit, jak bolí, když venku fouká a sněží a je to najednou jako by nás na tváři píchali tisícemi malých jehliček. Nesvědčí jí ani horké koupele, které rádi sobě i dětem dopřáváme-pokožku hodně vysušují! 

Tohle všechno narušuje strukturu pokožky a snižuje se přirozená obranyschopnost kůže, která je tudiž mnohem náchylnější k dalšímu působení chladu a vzniká “začarovaný kruh”. Ale my na ni umíme vyzrát, jakou kosmetiku používat a jaké opatření musíme dodržovat? 

Jak bychom měli správně o dětskou pokožku pečovat v zimě?

  • OBLEČENÍ

Základem správné péče o pokožku dítěte je správné oblečení. Nejvíce jsou “ohroženi” nízkými teplotami novorozenci a batolata, kteří ještě nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci a jejich pokožka je teňoučká, tudíž u nich může velmi snadno dojít k prochladnutí. Při teplotách nižších než minus 5°C se doporučuje zvážit, zda od procházky s kojencem raději neupustit . Starší miminka do půl roku můžete vzít kratší procházku, když se teplota pohybuje do  -10 stupňů (rozhodně ale nezůstávejte více dní zabarykádovaní doma! Potom je jediná pomoc pořádně miminko zabalit a kočárek chránit před větrem. Miminka i rodiče potřebují čerstvý vzduch:)). V zimě se snažíme zabránit dítěti dýchat mrazivý vzduch, a proto volíme šálu přes obličej, popř. kuklu. Při dýchání se však vnitřní strana textilie zpravidla orosí, navlhne, poté zmrzne a krystalky ledu jsou v těsném kontaktu se rty a okolní pokožkou, což rozhodně není žádoucí. U delší procházky proto mějte vždy něco v záloze. Já mám na horách vždy další kuklu v kapse, mokrá je totiž okamžitě. A obličej je důležité před procházkou řádně namazat, jak si povíme dále. 

U dětí nikdy nezapomínejte na rukavičky a čepice! Málokdy si rodiče uvědomí, že hlavou se ztrácí obrovské procento tepla! Samozřejmě platí pravidlo, že přírodní materiály oblečení jsou mnohem vhodnější než ty umělé, protože lépe odvětrávají pot.

Nejlepší strategii pro zimní oblékaní je vrstvení – tzv “cibulový efekt”. To nám pomůže dítě jednoduše některé vrstvy zbavit, když se dostaneme do vyšší okolní teploty. Dítě by se v žádném případě nemělo zapotit! Potom promrzne ještě mnohem jednodušeji a minimálně rýma a kašel jsou na světě! Upřímně řečeno, rodiče své děti spíše oblékají více než méně, takže nejsou výjimkou děti, které mají v zimě po celém těle potničky.

Jak poznám, že je dítěti zima? 

Určitým znamením, že prokrvování neprobíhá, tak jak má, jsou neprokrvené bílé flíčky na pokožce či studené ruce, chodidla a uši.

  • PRAVIDELNÉ PROMAZÁVÁNÍ POKOŽKY

Jak už jsme si několikrát zdůraznili, pokožka je v zimě mnohem náchylnější k vysušování a je nutné ji zvýšeně promazávat! Nejlepší je krém či olej aplikovat  do 3 minut po koupeli, předtím, než ho obléknete do pyžámka. Pokožka dítěte se musí promazat, když je ještě vlhká; jen tak se hydratační složky nejlépe vstřebají! Vlhkost se tímto „zamkne“ pod vrchní vrstvu pokožky. Mléko či olej vpravíte do kůžičky miminka jemným masírováním zahřátými dlaněmi. Takový “rituál” by se měl odehrát po každém koupání či sprchování. Důležité je, že díě by se mělo promazávat i tehdy, pokud se mamince vizuelně ani nezdá, že by kůže byla moc suchá, nebo že děťátko svědí. Prevence je prostě, i v tomto případě, základ!! 

Jaké krémy bychom měli používat?

Když venkovní teplota klesne, mazové žlázy pokožky snižují produkci lipidů (které u dětí už tak produkují méně mazu než žlázy dospělých) a látková výměna stagnuje. Proto je vhodná kosmetika obsahující tuky, které tím pokožce dodáme “zvenku” a pomůžeme jí. 

Často se píše, že by krémy na zimu neměly obsahovat vodu. Jde o to, že tyto krémy by měly být tzv. na bázi oleje, tzn, že kapičky vody jsou schované uvnitř tukových složek krému. Tím předejdeme tzv. vymrzání vody a poškození pleti mikroskopickými krystalky ledu. Rozhodně se ale neděste, když si na obalu přečtete, že v krému je obsažena voda. Rozhodně potom nedojde k zamrznutí pokožky a jejímu “rozlámání”. 

Ale sečteno, podtrženo – lehké hydratační krémy, které obsahují více vody, a proto se rychleji do kůže vstřebají,  jsou na léto a vlastně pokožku chladí. Na zimu potřebujeme na povrchu pokožky vytvořit ochranný film, který se jen tak nevstřebá. Krém tak musí být mastnější.

Nyní jsou hodně v kurzu dětské oleje, které mají větší schopnost na pokožce zůstat a účinkují tedy déle než krémy či tělová mléka. Doporučuji je používat večer po koupeli dítěte. 

Vynikající je, když krémy obsahují měsíčkový olej, bambucké máslo, olej z avokáda, mandlový olej a panthenol. Pro zimní ošetření pleti je ale výborná také obyčejná vazelína!

Pokud vyrážíte na procházku – nezapomeňte obličej dítka namazat!! Mastnější krém naneste 20 minut před opuštěním tepla domova. Mastným filmem zamezíte vzniku omrzlin a podráždění kůže!! 

Objeví-li se po procházce začervenání kůže, naneste na vatový tamponek odvar z heřmánku a přiložte jej na pár minut na červená místa, poté vždy použijte dětský hydratační krém na obličej.  

  • KRÉM S OCHRANNÝM FAKTOREM

Hodně z nás zapomíná, že i v zimě svítí sluníčko a dokáže být pěkně agresivní! A to nejen na pláží, ale zvláště na horách! Na horách totiž množství UV záření stoupá o zhruba 4 % na každých 300 metrů nadmořské výšky. Proto vždy, když sluníčko probleskuje, rychle oblíčejík namažte faktorem! (Doporučuje se 15-30)

  • KOUPÁNÍ

Přílišné máčení kůže ve vodě ji vysušuje. Zvláště v teplé vodě. Proto bychom se měli vyvarovat dlouhému koupání děťátka. Prakticky v každé rodině je zaveden “koupací” rituál, po kterém jde dítko spát. Každodenní koupání ale vlastně pokožce škodí. Ideální by bylo koupat dítě ob den. Což ale, chápu, nikdo z nás dělat nebude. Proto bychom měli volit raději krátkou sprchu pod vlažnou vodou. Když už koupel, tak také s vlažnou vodou a s přídavkem koupacího oleje. 

POZOR!! Sice je dnes hodně trendy používání přírodní kosmetiky. Ale ne vždy je organický přípravek opravdu žádoucí a lepší volba. Zvláště u dětské pokožky!!! Je dokázáno, že například levandule, kokosový olej nebo mandarinkový olej kůži může alergizovat a nepříjemně dráždit! 

  • ZVLHČOVAT VZDUCH V DOMÁCNOSTI

Když v bytě topíme, vzduch ztrácí vlhkost a okamžitě se velmi “vysuší”. Tím pádem se opět pokožka vysušuje mnohem více než když jsme v bytě v letních, i když horkých měsících. Výborné je tedy investovat do zvlhčovače vzduchu, který dáme do dětského pokojíčku a necháme ho zapnutý celou noc. (Není nutné zvlhčovat vzduch stále!!). Pokud nechcete speciální přístroj kupovat, úplně stačí, když na radiátor položíte namočený hadřík nebo misku s vodou🙂 Krásně to funguje:)

  • DOSTATEČNĚ PÍT

V zimě nemáme takový pocit žízně, ale abychom pokožku adekvátně hydratovali, musíme to dělat i “zevnitř”, proto se snažtě děti nutit dostatečně pít. Ideálně vodu či vlažný bylinkový čaj.

Na závěr bych chtěla dát jeden “recept”. Mně osobně strašně baví si vytvářet své vlastní “produkty” a být kreativní, proto mě tento “receptík” úplně nadchnul!

Jak si vyrobit “COLD CREAM” – domácí krém na zimu:) 

Ingredience

• 50 ml nerafinovaného bio bambuckého másla 

• 10 ml mandlového oleje  

• 10 g sušeného květu měsíčku 

• jemné sítko nebo plátýnko

• kelímek 

Postup

Ve vodní lázni rozpusťte bambucké máslo a smíchejte jej s mandlovým olejem. Do této směsi vsypte květy měsíčku. Čím víc jich bude, tím silnější vznikne mast. Dbejte na to, aby byly všechny květy ponořené. Několik hodin udržujte pod hrncem velmi mírnou teplotu, aby máslo neztuhlo a měsíček se pořádně vyluhoval. Pak přeceďte přes plátno do kelímků a nechte ztuhnout. 

Recept na hezkou a zdravou pokožku u dětí (ale i u dospělých) tedy zní: více pít, omezit koupele v horké vodě, používat tělový krém – mastný! Třeba i ten vyrobený doma – s obsahem bambuckého másla. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *