5. dětská nemoc – vše, co potřebujete vědět

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Pátá dětská nemoc (Erythema infectiosum) je virové infekční onemocnění, jehož původcem je Parvovirus B19, který se množí v červených krvinkách. Nemoc postihuje především předškolní a mladší školní děti a vyskytuje se typicky sezonně na jaře a na podzim.

5. dětská nemoc (Erythema infectiosum) je virové infekční onemocnění, jehož původcem je Parvovirus B19, který se množí v červených krvinkách. Nemoc postihuje především předškolní a mladší školní děti a vyskytuje se typicky sezonně na jaře a na podzim.

I když onemocnění rodiče vyděsí, nejedná se o nijak závažné onemocnění pro jinak zdravé děti, naopak nebezpečné může být pro těhotné ženy.

V tomto článku se podíváme na to, jak poznat pátou nemoc u dětí, probereme způsoby, jak se dětská nemoc šíří, povíme si, jak pátá nemoc probíhá a jaká rizika mohou nastat při páté nemoci v těhotenství.

Jak se pátá dětská nemoc šíří?

Pátá dětská nemoc se šíří velmi snadno a rychle, nejlépe pak v dětských kolektivech. Nákaza přenáší vzdušnou cestou od nemocné nebo nakažené osoby v inkubační době. Šíří se slinami nebo kapénkami, které jsou vylučovány při kašli, kýchání nebo mluvení.

💡 Inkubační doba páté dětské nemoci je 10–18 dní.

Přenos viru je také možný prostřednictvím kontaminovaných hraček, předmětů nebo povrchů.

Nakažlivost onemocnění je nejvyšší 1-2 dny před vznikem vyrážky a postupně rychle klesá.

💡 Pokud má dítě již po tělíčku vyrážku, není infekční!

Nejlepší prevencí proti šíření páté dětské nemoci je důkladné mytí rukou teplou vodou a mýdlem, zejména po kontaktu s nemocným dítětem. Nezapomínejte také na zakrývání úst a nosu při kašlání nebo kýchání. Páté dětské nemoci se však nedá nijak účinně předejít.

Jak se 5. dětská nemoc projevuje?

U některých dětí se může objevit projevy podobné těm při nachlazení.

Patří mezi ně:

  • horečka či zvýšená teplota,
  • kašel nebo rýma,
  • pocit na zvracení
  • bolesti svalů
  • pálení a začervenání očí

Dítě je celkově unavené a v “nepohodě”. Ve většině případů je toto stadium onemocnění ale němé (na dítěti nejsou zřejmé žádné příznaky).

Po uplynutí inkubační doby se objeví typická vyrážka.

Je pro ni charakteristické:

  • zčervenání v obličeji (na nose, tvářích, tvar připomíná motýlka – tzv. motýlovitý erytém)
  • vybledlá místa okolo úst

Zarudlé tvářičky se můžou lehce splést s tvářemi od sluníčka nebo s červenými tvářemi po “uřícení”. Rozdílem je pak to, že při páté dětské nemoci tento stav přetrvává.

💡 U pacientů s chudokrevností může dojit k těžké poruše tvorby červených krvinek. U zdravých dětí odezní onemocnění zcela bez následků.

5. detska nemoc

Jak pátá dětská nemoc probíhá?

V inkubační době se virus množí v dýchacích cestách a dostává se dále do kostní dřeně, kde působí útlum její činnosti.

💡 U zdravých dětí není útlum činnosti kostní dřeně výrazný, ale u dětí s poruchami krvetvorby může dojít v této fázi k vážným komplikacím.

Virus dále šíří do kloubů a kůže. V kloubech způsobí drobný zánět, který se projevuje bolestmi především drobných kloubů rukou a nohou. Tyto potíže jsou ale u dětí vzácné, u dospělých odeznívají zpravidla do jednoho měsíce.

Po typických příznacích podobným nachlazení a po tom, co se objeví charakteristické zčervenání, se velká nepravidelná vyrážka začne objevovat také na trupu a končetinách včetně hýždí. Je pro ni typické síťování.

💡 Vyrážka děti nijak netrápí ani nesvědí.

Jak dlouho přetrvává vyrážka?

Vyrážka přetrvává 2–4 dny, následně od centra bledne a pomalu mizí. Tento proces trvá 1 až 3 týdny, vyrážka se během něj může ztrácet a opětovně vracet. Kromě vyrážky nemá v této fázi nemoc žádné jiné projevy, dítě nemá horečku a nevypadá nemocně, starší děti a dospělé vyrážka často svědí.

Vyrážka se může znovu objevit při

  • expozici slunci,
  • horku,
  • fyzické námaze,
  • stresu.

Jak se pátá dětská nemoc léčí?

Pátá dětská nemoc je nezávažné onemocnění a nevyžaduje žádnou léčbu, pouze tzv. “symptomatickou”. To znamená, že řešíme především horečku. Horečku řešíme buď fyzikálně či běžně dostupnými antipyretiky (Nurofen, Paralen).

Nezapomínáme přitom na dostatek tekutin a klidový režim dítěte!

💡 Pokud dítě jednou pátou dětskou nemoc prodělá, můžete si být jisti, že ji máte již “odškrtnutou”, jako třeba prodělané neštovice. Na nemoc dítě získá celoživotní imunitu.

Kdy kontaktovat lékaře?

5. dětská nemoc není závažná a není nutné ji řešit s lékařem. Konzultovat s ním ovšem můžete vzhled a stav vyrážky, aby se vyloučilo případné zaměnění páté dětské nemoci za jiné onemocnění, kdy se vyrážka vyskytuje (spalničky, spála, zarděnky, šestá nemoc).

Lékaře ale navštivte vždy pokud:

  • má dítě problém s krvetvorbou
  • jste těhotná

Pátá nemoc v těhotenství

Původce páté dětské nemoci – parvovirus – může být pro těhotné ženy nebezpečný. Virus se totiž šíří placentou na plod a může dojít v krajních případech až k úmrtí plodu v děloze nebo poruše jeho krvetvorby.

U nemocných těhotných se provádí odběr krve a ultrazvukové vyšetření ke stanovení rizika poškození plodu.

💡 Budoucí maminky – nepanikařte! I po nákaze se onemocnění projeví jen u cca 20% budoucích maminek. Vždy svému gynekologovi ale hlaste, pokud ve vašem okolí kdokoli pátou nemocí onemocní.

Závěr

Pátá dětská nemoc je sice pro děti neškodné onemocnění, které probíhá většinou bez komplikací, ale rodiče by jej rozhodně neměli podceňovat. Zejména u kojenců a dětí s oslabenou imunitou může mít závažnější průběh. Důležité je nemoc včas rozpoznat a zabránit dalšímu šíření.

V následujících bodech si shrneme to nejdůležitější

  • 5. dětská nemoc je virové onemocnění, jeho původcem je Parovirus B19
  • šíří se kapénkami
  • vyskytuje se u předškolních a mladších školních dětí (v porovnání – 6. dětská nemoc se vyskytuje u starších)
  • dítě může mít teplotu, kašel, rýmu, později se vyskytuje vyrážka na obličeji, která se dále šíří na trup a končetiny včetně hýždí
  • vyrážka nesvědí, přetrvává 2-4 dny, následně od centra bledne
  • nakažlivost onemocnění je nejvyšší 1-2 dny před vznikem vyrážky, pokud má již dítě vyrážku není infekční
  • pokud je v okolí nemocného dítěte těhotná žena, ihned je nutné obrátit se na gynekologa

Doufám, že jste v článku našli užitečné informace a budu se těšit zase u dalšího článku!

Vaše Tereza

Zdroje

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Příznaky páté nemoci zahrnují výraznou vyrážku na tvářích, která může připomínat spálení od sluníčka. Kromě toho se vyrážka objevuje na pažích, nohách a trupu. Na rozdíl od jiných dětských nemocí pátá nemoc obvykle nezpůsobuje výrazné nepohodlí. Než se vyrážka objeví, můžou se vyskytnout příznaky podobné nachlazení.

Nákaza přenáší vzdušnou cestou od nemocné nebo nakažené osoby v inkubační době.

Léčba páté nemoci zahrnuje pouze zmírňování horečky. Je důležité odpočívat a pít dostatek tekutin. Doba trvání onemocnění se může lišit, ale obvykle příznaky trvají přibližně jeden až tři týdny.

Ano, proti páté nemoci existuje očkování a není povinné.

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

Jak poznat, že dítě potřebuje psychologa?

Jako rodiče se často potýkáme s otázkou, zda je chování našeho dítěte jen fází jeho vývoje, nebo zda signalizuje hlubší problémy. Může být obtížné rozlišit…...

MUDr. Tereza Sochorcová
psycholog