POMOC, RÝMEČKA!!

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Rýmečka dokáže pěkně potrápit, ne nadarmo se jí přece přezdívá “nejhorší mužskou nemocí”:)  Klinické projevy Pocit ucpaného nosu, vodnatý nebo hlenovitý výtok z nosu, kýchání. Novorozenci a kojenci nemohou dobře sát a spát, takže jsou poté rozladění a uplakaní. Rýma je u našich nejmenších provázena horečkami, často dráždivým kašlem (protože hlen, který se tvoří, při…

Rýmečka dokáže pěkně potrápit, ne nadarmo se jí přece přezdívá “nejhorší mužskou nemocí”:) 

Klinické projevy

Pocit ucpaného nosu, vodnatý nebo hlenovitý výtok z nosu, kýchání. Novorozenci a kojenci nemohou dobře sát a spát, takže jsou poté rozladění a uplakaní. Rýma je u našich nejmenších provázena horečkami, často dráždivým kašlem (protože hlen, který se tvoří, při poloze vleže stéká do krku a do hltanu a dráždí ke kašli a zvracení). Ucpaný nos nutí k dýchání ústy. Rýma se může dostat do dutin a Eustachovou trubicí do středního ucha, stoupá teplota, dítě pak trápí bolesti oušek a může se z ní vyvinout zánět středního ouška. Některé děti si mohou stěžovat na svědění v nosíku. A v neposlední řadě nás v noci budí chrápáním nejen drahá polovička, ale také dítko. 

V oficiální definici rýmy se udává, že příznaky se vyskytují nejméně dva po sobě jdoucí dny a trvají více než hodinu denně

A trvání rýmy? Jak se říká – neléčená rýma trvá týden a léčená 7 dní. Ale i zcela banální rýmečka se může zkomplikovat a potrápit děťátko na delší čas, a proto si dále povíme, jak proti rýmě bojovat, aby ke komplikacím nedocházelo. 

Příčiny rýmy

u dětí je celá řada, uvádí se však, že 50 % je způsobeno alergií.

  • Infekční rýma – patří k nejčastějším onemocněním v dětském věku, původcem jsou nejčastěji viry – rinoviry, adenoviry, enteroviry, viry infuenzy a parainfluenzy. Bakteriální superinfekce  (bakterie se “přidá” k virové infekci) spolu se zhoršenou funkcí řasinek ve vedlejších nosních dutinách může vést k tomu, že kromě rýmy začnou i příznaky zánětu těchto dutin. Potom intenzivně dítě bolí hlavička, při poklepu na dutiny pociťuje intenzivní bolest, sekret z nosu je natolik hustý, že dítě nemůže smrkat.
  • Alergická rýmanejčastější chronické alergické onemocnění u dětí. Pylová alergie se vyskytuje u více než 13% dětí. Trvají-li příznaky rýmy déle než 2 týdny, měli bychom pomýšlet i na jinou příčinu, než je infekce. Potom dítko musí vyšetřit alergolog a udělat speciální testy. Bohužel jsou tyto testy u malých dětí často falešně pozitivní či naopak falešně negativní, což znamená, že se na ně nemůžeme 100% spolehnout a je lepší se řídit typickou klinikou a alergenům se, pokud možno, co nejvíce vyhýbat. Na rodičích potom je, aby vypozorovali, co dítě nejvíce dráždí.
  • Idiopatická rýma – nosní sliznice je “přecitlivělá” a reaguje na nespecifické podněty, nejčastěji změny teplot, vlhkosti, tabákový kouř či silné zápachy.
  • Hormonální rýma – u větších dětí s nástupem puberty, u dívek s počátkem menstruačního cyklu 
  • Medikamentózní rýma – rýma vyvolaná některými léky je u dětí spíše vzácná, mohou ji vyvolat salicyláty, nesteroidní antirevmatika, léky proti vysokému tlaku. Pozor, u dětí se setkáváme s nadměrným užíváním vazokonstrikčních nosních kapek (pomáhá k “odpuchnutí nosíku”, aby se lépe smrkalo), které jsou volně prodejné, nosní sliznice se stane na kapkách “závislá” a sliznice je pak bez kapek “vyschlá” a obstrukci nosu zmírníme pouze další aplikací kapek. Proto musíme důsledně nosní kapky podávat maximálně 7 dní!! 
  • Irritační rýma – rýma se spouští v závislosti na specifických faktorech, u dospělých jsou to nejčastěji iritanty v pracovním prostředí, u dětí se mohou vyskytnout ve školním prostředí /když jsem byla na základce, měli jsme ve třídě křečka:)), ale častěji se jedná o různé zájmové aktivity – chov zvířat, práce se dřevem, modelářství, sport apod.

Léčba

Obecně záleží na tom, jaký “typ” rýmy dítě má. Klíčové je, aby dítě umělo smrkat. Moje babička vždy trvala na tom, abychom vysmrkávali z každé nosní dírky zvlášť. Jedině tak získáte pořádnou kontrolu, jak je dítě schopno smrkat. Zpravidla některá dírka se ucpává více, potom i na této straně častěji vznikají infekce v dutinách nosních a záněty středního ucha. Pokud je dítě malé a “techniku” mu zatím není možné vysvětlit, je nutné mu sekret z nosíku pravidelně odsávat!!

30128 detska elektricka odsavacka hlenu 3 barvy

Pokud je hlen čirý, průsvitný a dítě odsmrkává, můžeme použít symptomatickou léčbu volně prodejnými kapkami do nosu a zvlhčovat nosní sliznici izotonickými solnými roztoky = volně prodejné nosní kapky (fyziologický roztok, Vincentka, mořská voda – Sterimar…). Pokud to nepomáhá je nutné “pomoct” sliznici, aby nebyla opuchlá – aplikovat kapky, např. Nasivin nebo Otrivin.

Správná aplikace nosních kapek

Před aplikací se dítě musí vysmrkat nebo mu hleny odsajeme odsávačkou. Kojencům je vhodné kapky aplikovat před kojením kvůli usnadnění sání mléka při volném průchodu vzduchu nosem. Hlava dítěte je v mírném záklonu na tu stranu, kam se chystáme kapky aplikovat. Lahvičku s kapkami uchopíme vzhůru dnem, zasuneme aplikátor do nosní dírky a lahvičku 1 x zmáčkneme, čímž aplikujeme 1 kapku. Stejným způsobem aplikujeme do druhé nosní dírky. Záklon není vhodný příliš velký, aby nedošlo k zatečení kapek do krku, kde mohou pálit, ale není vhodné ani vzpřímené postavení hlavy, protože dojde k vytečení kapek ven z nosu aniž by mohly účinkovat na sliznici.

zavislost na nosnich

Výborná je také inhalace, kterou si snadno vyrobíte doma – do hrnce dáte vodu, kterou necháte vařit, do ní dáte obyčejnou sůl. Poté dáte hrnec na stůl, voda malinko zchládne, aby se dítěti z horké páry neopařil obličej, dítě nakloní hlavu nad hrnec tak, aby mohlo páru inhalovat a přes hlavu dáme ručník, abychom vytvořili takovou “parní komůrku”. Nebo si můžete samozřejmě na internetu nebo ve zdravotnických potřebách zakoupit speciální inhalátor. Pokud dítě inhalaci nezvládne, namočte mu ručičky do lavoru s horkou vodou (teplotu pochopitelně předem zkontrolujte). Roztažení cév na končetinách pomůže odkrvit sliznice, a tím se sníží jejich otok. Dítěti se bude dýchat lépe. 

ba2769f3d6ea7cb04e4555f0f6f0800b

Výborný je k inhalaci také heřmánek – má protizánětlivé účinky. Pokud ho dáte dítěti spíš ve formě horkého čaje, přidejte také med. Osladíte-li si ho medem, jeho dezinfekční účinek se zvyšuje.

Tip pro starší děti a dospělé (nikdy nepoužívat u malých dětí!) Horká koupel – pára udělá vašemu ucpanému nosu dobře. Naložte se do horké vany a postupně přidávejte teplotu vody. Můžete do ní přidat olej z borovice, eukalyptu nebo tymiánu. Po této lázni ještě nejméně na půl hodiny zalezte do postele, přikryjte se nejméně jednou tlustou peřinou. Tím si vlastně tak trochu vytvoříte zvýšenou teplotu, která vám pomůže likvidovat viry.

Často se ale „rýma“ zbarví do zelenožluta a zhoustne– to je známka toho, že se přidala druhotná, bakteriální infekce, to potom vyžaduje kapky s přídavkem antibiotika, které vám musí předepsat praktický lékař. A dítě tak má dveře do školky ještě pár dnů zavřené. Dítě je totiž třeba uložit do postele do zvýšené polohy horní poloviny těla, přiměřeně obléct do pyžamka s dlouhými nohavicemi, rukávky a přidat teplé ponožky na nohy.  Teplotu a vlhkost v místnosti udržujeme přiměřenou, nepřetápíme, ale vlhké teplo je vhodné a pravidelně větráme. Vhodná je vlhkost kolem 50% a teplota místnosti 21-22 °C. V místnosti, kde dítě leží, samozřejmě nekouříme!! Podáváme dostatek teplých nápojů (čaj s citronem a medem, bylinné čaje). Při podezření na alergickou rýmu je vhodné odstranit vyvolávající příčinu z dosahu dítěte a objednat se na vyšetření na alergologii!

Prevence rýmy

Obecně prevence akutních infektů horních dýchacích cest spočívá zejména v dodržování vhodných hygienických opatření ve školkách, družinách, školách, na táborech…Nedávát dítko příliš brzy zpět do kolektivu, ale dodržovat delší dobu rekonvalence. Důležitý je dostatečný přísun vitaminů, hlavně v zimním období, kdy není tolik místního sezónního ovoce, nezapomenout na postupné otužování a dostatečné oblékání dětí (čepice-hlavou se ztrácí největší množství tepla, i když se zdá, že plochy hlavy je malá a jsou na ní ještě vlasy). A důležité je myslet i na tzv. adenoidní vegetaci (nosní mandli), kterou je potřeba při opakovaných potížích s rýmou a záněty středního ucha dát pryč. 

Komplikace rýmy: 

  • Sinusitida – zánět vedlejších dutin nosních 
  • Akutní středoušní zánět
  • Sekretorická otitida – dochází k retenci tekutiny za neporušeným bubínkem. Při delším trvání může docházet k atrofii a retrakci bubínku (v oslabených místech se bubínek deformuje a lépe se tam daří bakterím)
  • Záněty hltanu a dolních dýchacích cest
vykr

POZOR!! Nosní kapky nepodáváme déle než týden – je to Výjimkou jsou izotonické solné roztoky a fyziologický roztok, které se dají preventivně používat dlouhodobě.

OPAKOVÁNÍ JE MATKA MOUDROSTI: V léčbě akutní rýmy se tedy platí 2 základní postupy:

  1. odstranění hlenu z nosní dutiny
  2. “odpuchnutí” nosní sliznice (dekongesce). V prvním kroku se u dětí za pomoci izotonického roztoku zvlhčí nosní sliznice a zředí nosní sekret. Ve druhém kroku se u nejmenších dětí odstraní zředěný nosní sekret pomocí nosní odsávačky nejlépe s jednorázovými násadami, čímž se uvolní dýchání nosem.

Já osobně když jsem nachlazená, škrábe mě v krku a mám rýmu, tak nedám dopustit na zázvorový čaj! Tělo prohřeje a obsahuje mnoho léčivých látek. V první řadě jsou to esenciální oleje, má však v sobě celou řadu vitaminů (A, B1, B2, C, E) a minerálních látek, jako jsou sodík, hořčík, fosfor, vápník, železo a draslík. Připravíte jej tak, že zázvor nakrájíte nebo pro účinnější variantu, nastrouháte a zalijete vodou horkou zhruba 90 °C. Sladit samozřejmě medem. (já si nastrouhám velký kus zázvoru, naplním menší zavařovací skleničku, přidám vymačkaný citron a celou skleničku doplním medem. Takto připravenou sklenici nechám v lednici a vždy už jen dám lžíci směsi do hrnečku a zaleju vodou. V lednici vám vydrží tento “léčivý lektvar” dlouho:))

03 tee zitrone

Ať je váš boj s rýmou úspěšný a pokud možno se vám v tomto období všechny bacily vyhýbají!! Článek o posílení imunity najdete zde: https://www.lecimdeti.cz/imunita-u-deti-jak-ji-podporit/

A kdyby se k rýmě přidal i kašel, pár rad co s ním najdete tady: https://www.lecimdeti.cz/kasel-u-deti/

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

Odplenkování – průvodce pro rodiče

Odplenkování představuje jednu z klíčových etap v rozvoji dítěte, která vyžaduje citlivý přístup, pevnou podporu a otevřenou komunikaci mezi rodičem a dítětem. Tento proces není…...

MUDr. Tereza Sochorcová
odplenkování