Fimóza u dětí – aneb kdy je zúžení předkožky u dětí problém?

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Fimóza u dětí je stav, kdy nelze přetáhnout předkožku přes žalud penisu. Postupně se podíváme na příčiny zúžení předkožky, probereme, kdy je potřeba zpozornět a kdy můžete být naopak úplně v klidu a uděláte nejlépe, když se předkožky nebudete vůbec dotýkat. Co způsobuje fimózu? –⁠ rozdíl mezi fyziologickou a patologickou formou Fimóza může být fyziologická…

Fimóza u dětí je stav, kdy nelze přetáhnout předkožku přes žalud penisu. Postupně se podíváme na příčiny zúžení předkožky, probereme, kdy je potřeba zpozornět a kdy můžete být naopak úplně v klidu a uděláte nejlépe, když se předkožky nebudete vůbec dotýkat.

Co způsobuje fimózu? –⁠ rozdíl mezi fyziologickou a patologickou formou

Fimóza může být fyziologická (odborně se nazývá primární fimózou) nebo patologická (odborně sekundární fimóza).

Fyziologická fimóza je přirozený stav, který je běžný u novorozenců a malých chlapců a typicky mizí s věkem. Fyziologickou fimózu řešíme obvykle až po druhém roce života, dříve jen velmi výjimečně, pokud například způsobuje problémy s močením nebo je příčinou opakovaných zánětů močových cest.

Patologická fimóza se pak vyskytuje především u starších chlapců (i dospělých) a bývá způsobena zánětem, infekcí, pooperačně nebo jinými problémy a často vyžaduje léčbu.

Postupně se podíváme na oba tyto případy.

Fimoza u deti infografika
Fimóza u dětí – aneb kdy je zúžení předkožky u dětí problém? 4

Fimóza u malých chlapců – základní informace

Při narození pokrývá předkožka u většiny chlapečků celý žalud penisunelze ji přetáhnout a v předkožce je jen malý otvor pro zevní ústí močové trubice. Tato (tzv. fyziologická fimóza) je zcela normální jev a pokud může chlapeček normálně močit a nemá opakované záněty močových cest (v zúžené předkožce se mohou držet bakterie) není žádný důvod cokoliv podnikat nebo se znepokojovat.

Právě naopak:

Předkožku nepřetahujeme před 1.rokem života!!! Penis pouze nenásilně omýváme.

Kdy začít s přetahováním předkožky u dětí?

Předkožka má svou důležitou ochrannou roli – chrání povrch žaludu před mechanickým poškozením a před dráždivým účinkem moči. Předkožkový list má několik vrstev, které postupně vyzrávají a rozlepují se (svoji roli hrají i erekce), takže k uvolňování přirozeného slepení dochází až kolem 2-3 roku života chlapečka.

Dle doporučení urologů tedy začínáme s přetahováním předkožky až po 3. roce života!

Toto “slepení” se odborně nazývá konglutinace mezi žaludem a předkožkou a jde o naprosto běžný jev, který je třeba důrazně odlišovat od patologické fimózy.

Rizika předčasného přetahování předkožky u dětí

Každý rodič i lékař by si měl dát velký pozor na předčasné přetahování předkožky.

Předkožka by se neměla kvůli čištění stahovat, dokud to nelze snadno provést! Pokud se s přetahování začně příliš brzo, mohou v předkožce vzniknout četné trhlinky, které se posléze jizví a v budoucnu by předkožka skutečně v důsledku těchto jizviček nemusela jít přetáhnout. Přičemž operace je pak jediný způsob, jak tento vzniklý problém vyřešit.

Jak uvolnit předkožku u dětí?

Uvolnění předkožky by mělo být prováděno opatrně, aby se předešlo poškození.

Doporučuje se:

  • promazávat olejíčkem (bez parfemace, dětským) a jemně se snažit při koupeli špičku přetahovat. Jemně, pokud to nejde, nezkoušíme dále!
  • Používat lubrikační krémy nebo krémy s obsahem kortikosteroidu (předepisuje lékař, není důvod se jich bát, jelikož se používají pouze místně, takže se vyhneme zde nežádoucím celkovým účinkům, např Triamcinolon)
  • Provádět mírné cvičení přetahováním (v angl. literatuře “stretching”, opět na doporučení lékaře)
  • Probrat další možnosti s dětským urologem

Obecně platí, že byste se rozhodně měli vyhnout násilnému nebo nucenému přetahování, které by mohlo způsobit bolest nebo poškození.

Jak poznat patologickou fimózu?

Patologická fimóza se stanovuje klinickým vyšetřením (provádí lékař), přičemž pokud je chlapečkům více než 2,5 – 3 roky, a předkožka nejde ani trošku přetáhnout a jsou i nějaké klinické potíže.

Vždy je však nutné konkrétní případ konzultovat s odborníkem, zbytečně nepanikařit a hlavně se vyhnout diagnostice svépomocí.

Pokud se však zjistí, že jde u chlapce opravdu o patologickou fimózu, jaké léčebné krokry většinou následují?

Jak se zbavit fimózy?

Léčba patologické fimózy závisí na věku dítěte a závažnosti stavu. Některé běžné léčebné možnosti zahrnují:

  • Nejprve se většinou vyzkouší všechny tipy ze sekce “Jak uvolnit předkožku u dětí”, která je zmíněná výše, přičemž pokud nic nezabírá, většinou se přistoupí ke konzervativní léčbě.
  • Konzervativní léčba spočívá v mazání zevního listu předkožky v místě zúžení mastičkou s kortikoidem. Nemusíte mít obavy, mast působí pouze místně a určitě nijak neovlivní hladinu hormonů dítěte (mast i léčbu předepisuje lékař).

ℹ️ Nějčastěji používaný je Triamcinolon (nyní má bohužel již delší čas výpadek ve výrobě, proto jako náhradu volíme např Locoid mast). Mažeme dvakrát denně po dobu 4-6 týdnů. Po týdnu aplikace můžeme zkusit velmi, velmi, velmi opatrně! přetáhnout. Je popisován až 95% efekt takto prováděné konzervativní léčby. Pokud se po šesti týdnech nedostaví žádný nebo nevýznamný efekt, celou léčbu opakujeme za 3-6 měsíců.

  • V případě zánětu nebo infekce může být nutná léčba antibiotiky.
  • V extrémních případech nebo pokud jiné léčebné metody selžou, může být doporučena chirurgická intervence, jako je obřízka (většinou kolem 6. roku chlapečka, dle rozhodnutí dětského urologa).

ℹ️ Je to drobná operace, která probíhá v krátkodobé narkóze. Dítě přijde ráno lačné k výkonu a další den odchází domů. Po operaci se dělají sedací koupele v hypermanganu nebo v heřmánku pro zklidnění rány. Ihned po operaci mohou chlapečci močit. Rána je zašitá vstřebatelným stehem, které se do dvou týdnů samy uvolní. Cca po týdnu až deseti dnech po operaci je nutná kontrolu u urologa, další kontroly pak zpravidla nejsou nutné.

Váš pediatr je odborník, který dokáže situaci vyhodnotit a doporučit vám, co přesně dělat.

Závěr

Hlavním poselstvím článku je, že existují dva druhy fimózy, přičemž primární, fyziologická fimóza je naprosto běžná a není nejmenší důvod se jí jakkoliv znepokojovat nebo vůči ní provádět nějaké kroky.

Pokud však existuje dobrý důvod domnívat se, že jde o patologickou, sekundární fimózu, je rozhodně na místě věc konzultovat s vaším pediatrem, případně s dětským urologem.

I když jsem se z informačních důvodů snažila popsat, jak většinou vypadá následná léčba, rozhodně byste se do ní za žádných okolností neměli pouštět na vlastní pěst.

Každé dítě je jiné a erudovaný odborník dokáže posoudit váš konkrétní, specifický případ.

Doufám, že jste v článku našli užitečné informace a budu se těšit zase u dalšího článku!

Vaše Tereza

Seznam použitých zdrojů

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Ano, fimóza je u malých chlapců velmi běžná, jelikož jde o fyziologický stav v nízkém věku a mají to tak všichni malí chlapečci. Ve většině případů se stav zlepší sám od sebe, jak dítě roste a předkožka se stává pružnější, vrtvy penisu vyzrávají a i vlivem erekcí se předkožka uvolňuje.

Fimóza může u některých dětí způsobit bolest nebo nepohodlí, zejména při močení nebo pokud je předkožka zánětlivá. Je důležité konzultovat pediatra, pokud si všimnete, že vaše dítě projevuje známky bolesti. Je to známkou toho, že musíme zahájit léčbu.

Udržování oblasti čisté a suché, spolu s pravidelnými lékařskými kontrolami, může pomoci předcházet komplikacím fimózy. Pokud lékař doporučí mírné cvičení přetahování, je důležité postupovat opatrně a podle pokynů.

Ano, ve většině případů se fimóza u dětí zlepší sama od sebe s věkem. V některých případech však může být nutná lékařská intervence, pokud dojde k zánětu, infekci nebo pokud fimóza způsobuje bolest nebo nepohodlí.

Smegma je bílá nebo žlutá látka, která se může hromadit pod předkožkou u mužů a chlapců. Je tvořena odumřelými kožními buňkami a tělesnými oleji. Může mít mastnou konzistenci a zvláštní zápach. Smegma je přirozená látka, která pomáhá udržovat oblast vlhkou a snižuje tření. Přesto je důležité udržovat oblast čistou, aby se předešlo nahromadění smegmatu a potenciálním problémům, jako jsou záněty nebo infekce.

Fimóza obvykle nemá vliv na růst a vývoj dítěte. Pokud však způsobí bolest, nepohodlí nebo infekce, měli byste vyhledat lékařskou pomoc, aby bylo zajištěno, že je vaše dítě zdravé a pohodlné.

Komentáře

2 komentáře

  • Pojem fyziologicka fimoza znamena ze tak to priroda ci pan Boh zariadili ze 90 percent do druheho roku a temer polovina do piateho roku to tak NORMALNE ma.Zasahuje sa len v prip infekcie alebo problemu s mocenim.Do konca desiateho roku uz u 90 perc ide predkozka pretiahnut..A ked nastupia muzske hormony 99 percent je OK.Ze mamicky ruky prec od toho..Tak ako netahame dieta za usi aby lepsie rastlo tak nestahujeme predkozku.V niekt krajinach by vam dieta za to socialka vzala a pozor aj moze pri turistike tam..Fyziologicka znamena normalna.Poradte sa s Dr co nie je pod vplyvom tohoto hoaxu o predkozkach.

    • A
      MUDr. Tereza Sochorcová

      Krásný den, pokud jste četl článek, tak jsem tam psala to, co doporučuje odborná společnost, rozhodně NEPŘETAHOVAT předkožku do jednoho roku! jen šetrně umýt celý penis, ale bez přetažení. Poté se jen lehce podívat, pokud nelze přetáhnout, tak to určitě nedělat násilím! došlo by k jizvení, které má následky! a to nechceme! pokud to nejde přetáhnout, tak ve třech letech mast nebo pátý, šestý rok chirurgicky, ale to dle rozhodnutí urologa. A to už rozhodně nechávám specialistům. Zde jen popisuji doporučení a určitě násilím nepřetahuji! Přeji krásný den

Zanechte komentář

Podobné články

Jak poznat, že dítě potřebuje psychologa?

Jako rodiče se často potýkáme s otázkou, zda je chování našeho dítěte jen fází jeho vývoje, nebo zda signalizuje hlubší problémy. Může být obtížné rozlišit…...

MUDr. Tereza Sochorcová
psycholog