0 - 10 let

Enterobióza = roupi

Hodně rodičů toto typicky dětské parazitární onemocnění dobře zná. Tato “zvířátka” si totiž často přinesou děti ze školky, rychle se nakazí sourozenci a úporný problém celé rodiny je na světě.

Ale nemusíte mít strach, enterobióza má dobrou prognózu, dobře se léčí a nezanechává následky. Drobní parazité provázejí lidské generace od nepaměti – jejich vajíčka byla objevena v tzv. koprolitu (zkamenělý trus), který byl více než 9 tisíc let starý – ano, obor paleoparazitologie skutečně existuje. Roupi podrobně popsal i samotný Hippokrates, vzor všech lékařů. 

Roup dětský, latinsky Enterobius vermicularis, způsobuje onemocnění, které nazýváme enterobióza, které je nejčastějším parazitárním onemocnění u českých dětí. Ale postihnout může samozřejmě i dospělé. Tento asi jeden centimetr velký oblý hlíst odděleného pohlaví parazituje pouze v lidském střevě, v jiném hostiteli se nemnoží. Obývá typicky slepé střevo a jeho přívěšek (appendix) a přilehlé oblasti tenkého a tlustého střeva. Těhotné samičky v noci cestují do oblasti konečníku a hráze, kde nakladou až 15 000 vajíček. Vajíčka se během 6 hodin vylíhnou a zůstávají životaschopná 20 dní. 

Zajímavostí je, že roupi potravu nepřijímají jen ústy, ale celým povrchem těla, tudíž se jim v našem zažívacím traktu velice líbí.

Nákaza začíná pozřením vajíček obsahujících vyvinuté, a tedy již infekční larvy. K nákaze tudíž dochází velmi snadno, malé děti si jednoduše dají prsty do pusinky a je to, vajíčka se dostanou zpoza nehtů do jejich střeva a roupi se mohou vesele množit. Ústním ústrojím se roupi fixují ke střevní sliznici, živí se epiteliemi a snad i bakteriemi. Po celou dobu svého poměrně krátkého života jsou tito červi vystaveni účinkům trávicích fermentů (látkám, které vznikají při rozkladu potravy) a sami se jim aktivně brání vylučováním specifických látek. Ale bohužel je tyto látky nezahubí. Roupi se naučili jim vzdorovat. 

Enterobióza je typickou nemocí „špinavých rukou“ – odborně tomuto přenosu říkáme fekálně-orální šíření infekce

Jak jsem již uvedla výše, nákaza probíhá velmi snadno. Vajíčka ulpívají na ložním a spodním prádle, na rukou a za nehty – děti se velmi snadno nakazí, když si koušou nehty. Roupi jsou opravdu všude kolem nás. Autoinfekce je častá. V zevním prostředí chrání larvy vaječný obal před vyschnutím v závislosti na vlhkosti jen několik hodin až dnů.

Klinický obraz

U dětí je to především svědění zadečku kolem konečníku (především v noci), proto jsou děti v noci velmi neklidné a špatně spí. Jelikož mohou roupi být ve střevech několik měsíců, u dětí vznikají až poruchy spánku (samozřejmě se vše upraví po přeléčení parazitárního onemocnění). Můžeme se setkat i s nočním pomočením v důsledku ochabnutí svěračů. Onemocnění nemá vážný klinický průběh – někdy vídáme ekzém kolem řitního otvoru. Roupi mohou u některých dětí způsobovat bolesti bříška a někdy dokonce i zánět slepého střeva  (v histologickém průkazu opravdu čas od času roupi vídáme). 

Diagnostika

Roupi diagnostikujeme jejich přímým průkazem – odebíráme vajíčka roupů. Nejlépe po ránu důkladně otiskneme průhlednou lepící pásku (celofánová folie) na řitní otvor, tedy přesně na anální řasy (je doporučeno 1–2 dny vynechat jejich večerní omytí, aby tam bylo vajíček co nejvíce), poté lepící pásku jednoduše přilepíme na podložní sklíčko a podíváme se pod mikroskop. Červi nalezení v oblasti konečníku by se měli uložit do 75% alkoholu až do možnosti mikroskopického vyšetření. 

Terapie

Samozřejmě v terapii známe i několik “babských rad” – česnek (můžete použít i česnekovéou sušinu v tabletách (Allicor forte, super; Walmark Alicin), která působí jako přírodní anthelmintikum a antiparazitikum), cibuli, mrkev a poupata pelyňku, klystýry, ale jejich účinnost v léčbě je sporná.

Dříve byl lékem první volby pro léčbu enterobiázy sirup oranžové až červené barvy – pyrvinium, který byl volně prodejný (roup se vlastně udusil, protože lék zablokoval jeho buněčné dýchání). Ten však v současnosti v České republice neseženeme. V současnosti volně koupíme Vermophyt, Wurm-exem s extraktem z pupenů ořešáku královského. Veškeré volně prodejné preparáty lze použít od 3 let věku… 

Pokud jsou roupi diagnostikování, tak lékař předepisuje lék Vermox (volně nekoupíte). Léčbu po dvou až týdnech opakujeme. Nutné! Určitě je důležité přeléčit celou rodinu a hlavně malé sourozence (pokud si společně hrají, dávají si hračky do pusinky…)

Ilustrační obrázek dostupných preparátů

Velmi, velmi důležitá jsou režimová opatření – čisté ruce, dostatečná hygiena při přípravě stravy, důsledné praní a žehlení spodního i ložního prádla. 

Pokud dodržíte výše uvedené, tak se určitě nemusíte bát, že by se Vaše děti roupů nezbavily a můžete se opět těšit na klidné noci celé rodiny:)

Základní preventivní opatření je potom správná hygiena rukou (úplně stačí voda a obyčejné mýdlo).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *