JSEM TĚHOTNÁ – MUSÍM SE VZDÁT KÁVY?

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Těhotenství je obdobím, ve kterém by si měly nastávající maminky pro správný vývoj svého ještě nenarozeného miminka ohlídat příjem látek a živin, které se mohou dostat do těla nejen jim, ale především také jejich děťátku. Kofein není žádnou výjimkou, naopak.  Téma pití kávy, a tedy především vliv kofeinu, je již léta diskutovaným tématem. A protože…

Těhotenství je obdobím, ve kterém by si měly nastávající maminky pro správný vývoj svého ještě nenarozeného miminka ohlídat příjem látek a živin, které se mohou dostat do těla nejen jim, ale především také jejich děťátku. Kofein není žádnou výjimkou, naopak. 

Téma pití kávy, a tedy především vliv kofeinu, je již léta diskutovaným tématem. A protože kofeinové nápoje obecně jsou oblíbenými nápoji napříč celou populací, byly na toto téma napsány tisíce článků a provedeny řady výzkumů. Pojďme si nejnovější poznatky shrnout. 

Hned na začátek bych chtěla upozornit, že kofein, jehož vliv může být pro dítě škodlivý, není zdaleka jen v kávě! 

Najdeme ho také ve významné míře v zeleném a černém čaji, v řadě nealkoholických nápojů – především v Coca-Cole, v energetických nápojích, lécích na chřipku (např. horké nápoje Coldrex), lécích proti migréně nebo v  čokoládě (především hořké). Je to velmi zrádné, hodně žen si tento fakt neuvědomí, a dříve tolik oblíbenou kávu nahradí černým čajem nebo “závislost” zajídá tabulkami čokolády (pojďme si přiznat, že těhotenské chutě proti existují:)). A z dobrého úmyslu do sebe najednou dostane kofeinu ještě mnohem více, než kdyby si svůj obvyklý ranní šálek kávy dopřála. 

piti kavy v tehotenstvi2

Zásadní je CELKOVÝ příjem kofeinu za celý den. 

Množství kofeinu závisí z velké míry také na způsobu přípravy nápoje, např. louhování čaje po dobu 1 minuty namísto 3 minut sníží množství kofeinu až o polovinu. 

Jak kofein působí? 

Během těhotenství se zpomaluje vylučování kofeinu z těla (z obvyklých tří až čtyř hodin se v graviditě vyloučí až za 18 hodin), proto je jeho vliv vyšší. Kofein prostupuje placenou, tedy jde přímo do krve plodu, který ho sám není schopen odbourat. 

Dále také zužuje cévy placenty, čímž se do plodu dostává menší množství krve, která rozvádí živiny a kyslík. Důsledkem je poté menší porodní váha a růst miminka, nedokrvení placenty může způsobit předčasný porod miminka nebo dokonce potrat. Pokud by bylo například dítě během těhotenství vystaveno opakovaně příjmání vysokých dávek kofeinu odpovídajícím zhruba 750 – 800 mg denně, mohlo by si na kofein vypěstovat doslova závislost. Nežádoucí vliv na placentu a plod vzniká při takto vysokých dávkách kofeinu denně.

Když kojící matka překračuje maximální doporučenou dávku kofeinu, miminko je takříkajíc “nadopované”, neklidné, uplakané…Kofein totiž přechází zcela volně do mateřského mléka

Další velkou nevýhodou pravidelné konzumace velkého množství kofeinu v průběhu těhotenství je skutečnost, že zvyšuje vylučování vápníku močí, díky čemuž může být dítě ochuzeno o přísun vápníku, ale také snižuje vstřebávání  železa, což může způsobit případnou chudokrevnost matky i samotného plodu. Opět se tak děje při požívání velkých dávek kofeinu.

Ale neděste se, pokud dodržíte základní pravidlo, své těhotenství nijak neohrozíte. Opakuji – zásadní je CELKOVÝ příjem kofeinu. 

Kolik kofeinu si tedy můžu denně “dopřát” – nejnovější studie udávají jako horní hranici 200mg kofeinu denně. To jsou cca 2 šálky kávy denně. Při kojení potom mohou být děti na kofein citlivější (ale také to s tím nebývá tak horké), takže je vhodnější si zvyknout např na čekankovou kávu, bio špaldovou kávo či Caro nebo klasickou Meltu.

Pravidelně přijímané množství přesahující 500 miligramů denně může plod opravdu poškodit.

Opravdoví závisláci by se tudíž měli mít na pozoru, ale budiž dobrou zprávu, že my “běžní konzumenti” svůj oblíbený hrneček kávičky nebo hrnek kvalitního černého čajeodpírat nemusíme 🙂

Já osobně jsem v těhotenství a poté po porodu doslova ujížděla na této kávě, kterou si ženy po porodu možná pamatují z porodnice. Objednávala jsem si ji poté na tomto odkaze:

https://www.tikaro.cz/chicory-premium-750g?gclid=Cj0KCQjwxIOXBhCrARIsAL1QFCYfhB0XpVwObc-ScMuH-mL107Od3JVqWlQTJjQzERW71FYjCD3b1bUaAt2AEALw_wcB

Je sice plná cukru, ale bylo to takové moje guilty pleasure. A zvláště po tom porodu se prostě potřebujeme odměnit a ten cukr byl hrozně potřeba. Postupně jsem si zvykla na čekankovou kávu, která mi vydržela dlouhodobě.


O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Podobné články

DRUHÉ TĚHOTENSTVÍ – 2. ČÁST

Minulý příběh o mém těhotenství končil pozitivním výsledkem těhotenského testu. Začalo velké těšení se, ale zároveň obrovský strach, protože anamnéza byla nepříznivá.  Nicméně já i…...

MUDr. Tereza Sochorcová
Infekce v těhotenství

DRUHÉ TĚHOTENSTVÍ – 1. ČÁST

Když byl Bertíkovi téměř rok, začali jsme s manželem plánovat, co dále. Chtěli jsme oba druhé dítě, manžel si vždy přál mít děti brzy a…...

MUDr. Tereza Sochorcová
Infekce v těhotenství

CO S SEBOU DO PORODNICE?

Taška do porodnice je pro budoucí maminky velká věc. Mnohé ženy mají tašku sbaleno již dlouho před termínem porodu - kdyby náhodou. Na internetu najdete…...

MUDr. Tereza Sochorcová