strie
Uncategorized

JAK PEČOVAT O POKOŽKU TĚHOTNÉ ŽENY?

V době těhotenství se ženské tělo neskutečně mění. Je to až zázračné, jak se doslova „přestavují“ tělní soustavy, hormonální soustava, ale také samozřejmě se tělo nezadržitelně mění navenek.

A právě o jedné z největších „obav“ co se týče vnější změny se dočtete v následujícím článku. Jsem si jistá, že jste již slyšeli o tom, že po těhotenství trápí ženy v důsledku zvětšení bříška, prsou nebo boků strie

Proč vlastně strie vznikají?

Ve vzniku strii hraje velkou roli genetika. Někdo má holt štěstí a nebude mít v životě ani jednu strii. 

Lidská kůže se skládá z několika vrstev. Střední část kožní vrstvy tvoří kolagenová a elastická vlákna, díky kterým je naše pokožka pružná a může se přirozeně natahovat. Pokud tato vlákna popraskají, na povrchu kůže se objeví drobné jizvy, které známe pod pojmem strie. Strie mohou vznikat v různých obdobích života, v pubertě, při rychlém růstu, v menopauze, ale samozřejmě také v těhotenství. Zde vznikají strie hned ze dvou důvodů. Jednat je to samozřejmě kvůli nárůstu tělesného objemu, jak se nám vlivem růstu miminka (dělohy) zvětšuje bříško, ale je to také způsobeno vlivem hormonů. V tomto období působí hormon progesteron, který je velmi důležitý pro dobrou prosperitu těhotenství, nicméně progesteron má i negativní vliv. Pružnost vazivové tkáně progesteron totiž snižuje. Zároveň ale dochází také ke změkčení kožních vláken a pokožka je tak náchylnější ke vzniku strií.

Co dělat, abych neměla strie?

Jedinou prokázanou prevencí vzniku strii je promazávání pokožky. A čím častěji, tím lépe. Nejlepší je začít mazat včas. Tedy hned když žena zjistí, že je těhotná a bříško se jí ještě velmi nezvětšuje. Důležité je, aby byl přípravek co nejvíce mastný. 

Proto si musí ženy v graviditě jaké součást rutiny zavést minimálně dvakrát denně promazávání bříška, stehen i prsou. 

Jak strie poznám?

Strie jsou drobné jizvičky. Strie se  mohou lišit zabarvením, bývají do červena, někdy také až do fialova, u žen s tmavým odstínem pleti budou strie spíše narůžovělé a světlejší než zbytek kůže. Dobrou zprávou je, že strie nebolí, ale pokud se objeví, bohužel je nelze nelze zcela zacelit. 

Proto budoucí maminky, opravdu nezapomeňte si krém či olej (nejlépe obojí) pořídit. Může to být krém od Bioilu, NAIF pro těhotné, Weledy, ElasticQ, Nobilis Tilia těhotenský olej, Saloos olej, Elancyl Prevention krém…Je jich celá řada, zkuste, co vám konkrétně bude vyhovovat.

V těhotenství však není vhodné používat jakoukoliv kosmetiku! Jakým látkám je lepší se v době těhotenství vyhnout? 

Ideální je se v těhotenství co nejvíce vyhýbat chemickým látkám, kortikoidům. Krém by měl být co nejvíce mastný, ale zároveň takzvaně indiferentní. 

 • Hexahydrát chloridu hlinitého 

Najdete ho v antiperspirantech, pozor si dejte i na chlorhydrát hliníku (Aluminium chlorohydrate) Opalovací krémy s některými chemickými filtryNa obalu hledejte látky jako avobenzone, homosalate, octisalate, octocrylene, oxybenzone, oxtinoxate, menthyl anthranilate a oxtocrylene. Pleť je nicméně před škodlivým ultrafialovým zářením chránit i v těhotenství. Spolehněte se proto na fyzikální (minerální) ochranu, kterou zajistí oxid titaničitý a oxid zinečnatý (tento typ opalovacích krémů používáme také u dětí).

 • Diethanolamin (DEA)

Diethanolamin najdete převážně v produktech na vlasy a celé tělo. Vyhýbejte se také oleamidu DEA, lauramidu DEA a cocamidu DEA.

 • Dihydroxyaceton (DHA)

Tato oblíbená složka samoopalovacích krémů může být škodlivá v případě vdechnutí.

 • Hydrochinon

Látka pro zesvětlení pleti a redukci hyperpigmentace se podle naší legislativy nesmí v České republice používat. I přes to je nicméně možné pořídit si produkty s jeho obsahem přes internet. Během těhotenství ale dejte od hydrochinonu ruce pryč. V látkovém složení se skrývá také pod názvy hydroquinone, idrochinone a quinol/1-4 dihydroxy benzene/1-4 hydroxy benzene.

 • Parabeny

Vyhýbejte se tedy kosmetice, která má v ingrediencích vypsanou některou z těchto látek: propyl, butyl, isopropyl, isobutyl a methylparaben.

 • Retinol

Forma vitamínu A retinol má na pleť skvělé účinky. Během těhotenství od něj ale dejte ruce pryč, může totiž závažně poškodit nenarozený plod. V produktech se skrývá také pod označením vitamín A, kyselina retinová (retinoic acid), retinyl palmitát (retinyl palmitate), retinaldehyde, adapalene, tretinoin, tazarotene a isotretinoin.

Vitamín A je sice pro zdravý vývoj plodu nezbytný, nicméně jeho nadměrný příjem, ke kterému může snadno používáním retinolu dojít, může způsobit vrozené vady a toxické poškození jater.

 • Kyselina thioglykolová

Kyselina thioglykolová bývá součástí produktů na odstraňování chloupků. Vedle anglického označení thioglycolic acid ji najdete také pod slůvky acetylmerkaptan (acetyl mercaptan), merkaptoacetát (mercaptoacetate), kyselina merkaptooctová  (mercaptoacetic acid) a kyselina thiovanová (thiovanic acid).

 • Formaldehyd

Formaldehyd se využívá pro chemické rovnání vlasů, jako složka laků na nehty a lepidel na umělé řasy. V soupisu látek hledejte vedle formaldehydu také quaternium-15, dimethyl-dimethyl (DMDM), hydantoin, imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea, sodium hydroxymethylglycinate a 2-bromo-2-nitropropan-1,3-diol (bromopol).

Proč je formaldehyd a jeho deriváty nebezpečný? Zvyšuje riziko potratu a celkově může mít za následek problémy s plodností.

 • Ftaláty

Ftaláty se nachází v produktech se syntetickým aroma a lacích na nehty. Vyhněte se zejména diethylu a dibutylu. Přidávají se do plastů, aby byly pružnější, v kosmetických produktech zase navyšují a posilují jejich účinek (například v lacích na nehty či v parfémech). Spojovány bývají s vysokým krevním tlakem, ADHD i diabetem. Některé ze současných studií navíc poukazují na možnou souvislost mezi prenatální expozicí ftalátu a abnormálním vývojem plodu.

 • Toluen

Toluen,  u něhož panuje podezření ohledně karcinogenity, je běžnou součástí laků na nehty, někdy se označuje jako methylbenzen, toluol a antisal 1a.

Společně s ftaláty a formaldehydem se nazývají „toxické trio“, které bývá často přítomné v lacích na nehty. Rozhodně se snažte mu vyhnout, a  to nejen během těhotenství.

 • Benzoylperoxid

Ačkoliv se i během těhotenství může objevit urputné akné, tento účinný produkt na jeho potlačení určitě nepoužívejte. Podle většiny gynekologů může vážně poškodit plod, a proto doporučují se jeho používání vyvarovat.

 • Esenciální oleje

Ačkoliv jsou esenciální oleje látky přírodní charakteru, neznamená to, že je během těhotenství bezpečné je používat. Pokud se totiž nepoužívají přesně tak a v takové koncentraci, jak mají (jenže kdo to stanoví?), mohou být vysoce nebezpečné, a to nejen v období těhotenství. Pozor si dejte zejména na vysokou koncentraci.

Na které si dát pozor? Zejména na tea tree oil a rozmarýnový olej. Olej z čajovníku je v případě požití velmi toxický. Způsobovat může dermatitidu, lékové reakce, puchýřovité onemocnění nazývané lineární IgA a má také estrogenní účinky. Riziko pro těhotné je právě v těchto potenciálně hormonálních účincích tea tree oilu, které mohou vyvolat předčasné kontrakce. Rozmarýnový olej může zase zvýšit krevní tlak a ve vysokých dávkách pak děložní kontrakce.

 • Amoniak

Amoniak je běžnou součástí barev na vlasy. V posledních letech se spekuluje, nakolik je barvení vlasů v těhotenství bezpečné. Amoniak každopádně může podráždit pleť a plíce. Proto je vhodné se mu během těhotenství vyhnout. Naštěstí existuje mnoho barev na vlasy, které amoniak neobsahují.

Proč je dobré sledovat složení produktů, které budoucí maminka v těhotenství používá? Co by mohlo uškodit? Viz jednotlivé nebezpečné složky uvedené výše. I když je mnoho produktů označovaných jako „přírodní“ a jejich používání je v dnešní době hodně moderní, vždy se musíme – zvláště v těhotenství zaměřit na přesné složení výrobku! V těhotenství platí, že čím je složení jednodušší, tím lépe. 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *