Přihlašte se k odběru nového e-mailového seriálu ZDARMA pro nové maminky
Přejít

VÝVOJ ÚCHOPU

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Novorozenec Ruce jsou sevřené v pěstičku. Zvládnou předmět uchopit, pokud se dotknete jeho dlaně, jedná se však o úchopový reflex. Dítě toto sevření nekontroluje. Nepodporujte tento reflex a nevkládejte miminku hračky do ručiček, na to mají ještě čas. V úchopu je velké napětí.  2. měsíc  Ručky se pomalu začínají otvírat (palec je v odtažení). Pokud ho…

Snímek obrazovky 2022 02 05 v 8.37.01
Od spodu vývoj – novorozenec, 2. měsíc,…

Novorozenec

Ruce jsou sevřené v pěstičku. Zvládnou předmět uchopit, pokud se dotknete jeho dlaně, jedná se však o úchopový reflex. Dítě toto sevření nekontroluje. Nepodporujte tento reflex a nevkládejte miminku hračky do ručiček, na to mají ještě čas. V úchopu je velké napětí. 

2. měsíc 

Ručky se pomalu začínají otvírat (palec je v odtažení). Pokud ho nějaká hračka zaujme, tak se po něm snaží natáhnout, ale následuje pohyb celého těla. Předmět ještě neuchopí samo

3. měsíc 

Úchopový reflex vymizel. Dítě může držet chrastítko, ale samo ho udržet nedokáže. Nechte miminko, aby si hračky bralo samo. Nechte je jen kolem něj. Ideálně volte kontrastní, černobílé hračky. 

4. měsíc 

Ručky ho velmi zajímají, sleduje si je. Dítě zřetelně natahuje ruku k předmětu, na který se zaměří, ale uchopení mu ještě činí potíže. Pozorujte, jak se ručičky začínají koordinovat. Neupřednosťňuje žádnou ručku. Paleček není v opozici. Úchop je na dolních končetinách (reflexní úchop již zůstává jen na dolních končetinách), můžeme s dětmi trénovat s overbalem. 

6. měsíc 

Dítě natahuje ruce přesněji a dokáže uchopit předmět, který chce. Hračky si strká do pusinky, přendává si je z jedné ručičky do druhé za kontroly zrakem. Líbí se mu šustící knížky a věci, kterými může bouchat. Úchop je do celé dlaně

8. měsíc

Palec jde do opozice proti ostatním prstům, čímž se velmi zdokonaluje jemná motorika.  Ruka dokáže házet nebo odstrkovat hračky, které dítě nechce. 

10. měsíc

Ukazováček získává dominantní pozici a dítě jim ukazuje. Ručičky jsou čím dál obratnější, tahají za hračky, válejí je, otáčejí s nimi. 

12. měsíc 

Manipulace je jemnější a jistější. Miminko napodobuje jednoduchá gesta a postaví na sebe dvě až tři kostky. 

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Podobné články

POPÁLENINY U DĚTÍ

Prosím, nezapomínejme na PREVENCI! Popáleniny patří mezi nejvážnější úrazy u dětí, které nechávají trvalé následky. Popáleniny vznikají působením: horká pára, tekutina, kontakt s horkým tělesem,…...

MUDr. Tereza Sochorcová