UMĚLÁ VÝŽIVA DĚTÍ

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Nemusíme polemizovat nad tím, že mateřské mléko je nenahraditelné a do šesti měsíců věku nejideálnější potravou pro dítě. Mateřské mléko je geniálním způsobem “ušito na míru” konkrétnímu miminku, jeho složení se mění podle věku dítěte, jeho zdravotnímu stavu, denní doby (a to dokonce i během jednoho kojení - viz tzv “zadní a přední” mléko.) Je lépe stravitelné…

Nemusíme polemizovat nad tím, že mateřské mléko je nenahraditelné a do šesti měsíců věku nejideálnější potravou pro dítě. Mateřské mléko je geniálním způsobem “ušito na míru” konkrétnímu miminku, jeho složení se mění podle věku dítěte, jeho zdravotnímu stavu, denní doby (a to dokonce i během jednoho kojení – viz tzv “zadní a přední” mléko.) Je lépe stravitelné a snadno vstřebatelné, navíc má nezastupitelné imunologické vlastnosti; obsahuje totiž řadu živých buněk i obranných látek, které dítě chrání před infekcemi i před rozvojem alergií či ekzémů. 

Z porodnice však domů odcházejí přibližně 4 % miminek, která nejsou kojená vůbec, a to z nejrůznějších příčin. Ať už jsou tyto příčiny jakékoli, nevyčítejte si to. POZOR! “rozjezd” kojení může nějakou dobu trvat, takže rozhodně není dobré to hned vzdávat. Článek o kojení najdete zde: https://www.lecimdeti.cz/kojeni/

Pokud se ale nerozkojíte, nemějte výčitky, že jste selhaly jako maminky. Není k tomu žádný důvod!!!! Bát se skutečně nemusíte. Současná náhradní kojenecká výživa je svým složením bílkovin, tuků, cukrů i mikronutrientů (minerálů, vitaminů, stopových prvků a antioxidantů) velmi podobné mléku mateřskému. Jistě, není to totéž, ale jde o velmi zdařilou náhražku. Výzkum v této oblasti jde neuvěřitelným způsobem dopředu! 

A pamatujte – spokojená maminka=spokojené dítko!

logo happy

Pokud není kojení možné vůbec, přicházejí na řadu tzv. “umělá kojenecká výživa”. V dnešní době existuje obrovské množství mlék pro různé věkové kategorie, různá onemocnění (alergie, bolesti bříška, koliky, antirefluxní mléka, bezlaktózová, na spaní, …). V následujícím článku se pokusím Vám nejdůležitější typy mlék a jejich použití shrnout. 

Umělá mléka jsou nejčastěji vyráběna z kravského mléka, výjimečně z kozího mléka, sójových bobů nebo z volných aminokyselin.

Pro zajímavost, zde je hezký článek, který srovnává UM kojenecká mléka a kravské mléko: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/kolik-mleka-by-mely-deti-vypit.A150323_102658_zdravi_pet

UM můžeme při nemožnosti kojení podávat od prvního dne miminka až do doby, kdy dítě začne jíst dostatečné množství pestré stravy (upravenou stravu dospělých). V mezidobí podáváme čím dál víc nemléčných příkrmů a do stravy dítěte zařazujeme nové potraviny. 

Jak jsme si zmiňovali v článku “Příkrmy” (odkaz: https://www.lecimdeti.cz/prikrmy/), tak nejlepší je jejich zavádění mezi 4.-6.měsícem věku dítka.

Typy umělých mlék, které najdete na trhu

  1. Mléčná výživa pro nedonošené děti – Umělá mléka pro nedonošené děti jsou připravena na základě všech poznatků o nitroděložním příjmu živin a nezralém zažívacím systému. Obsahují zvýšené množství bílkovin a energie, pokud nemohou být nedonošenečci kojeni nebo krmeni odstříkaným mateřským mlékem s případnou fortifikací. Mléka pro nedonošené děti se doporučují podávat až do dosažení 2,5 až 3 kg tělesné hmotnosti dítěte. Potom se přechází na počáteční plně adaptované mléko.
  2. Počáteční mléčná výživa (označená číslem 1)od narození do počátku podávání nemléčných příkrmů. Můžeme je ale podávat až do 1 roku věku i déle. Tato mléka obsahují tzv. adaptovanou bílkovinu kravského mléka, což znamená, že je upraven poměr mezi syrovátkou a kaseinem na 1:1 oproti původnímu poměru 2:8, aby mléko zažívací trakt dítěte zpracoval co nejlépe .

Mimo bílkovinu obsahují tato mléka cukry, především laktózu, tuky a přesně definované množství vitaminů, minerálů a stopových prvků. Důležitou roli v počáteční formuli hrají tuky, které kryjí asi 50 % energetické potřeby dítěte.

Navíc je většina počátečních kojeneckých mlék obohaceno o prebiotika, což jsou nestravitelné zbytky, které slouží jako “potrava” pro “hodné bakterie” ve střevech a chrání sliznici střeva před škodlivinami.

Důležité je vždy dodržet zásadu, že pro přípravu musíte používat výhradně nezávadnou kojeneckou vodu!!!

Výživa má být přerušena při prvních projevech sytosti, dítě nemusí vypít celou dávku. Nesnažte se mléko do dítěte “nacpat” násilím!!! Množství vypitého mléka v prvním půlroce odpovídá asi 1/6 váhy dítěte. Množství mléka, které by mělo dítě vypít za den, si můžeme orientačně vypočítat podle vzorce: hmotnost dítěte v gramech : 6. Když pak výsledek vydělíme počtem dávek, vychází nám množství mléka na jednotlivou dávku.

Denní váhové přírůstky by měly být cca 28g/ den (u kojeného dítěte mohou být nižší než u uměle živeného).

Konkrétní příklady mlék: HiPP 1 BIO Combiotik, Nutrilon 1 Pronutra, Hami 1, Sunar Complex 1

3. Pokračovací mléčná výživa (označená číslem 2) – Jsou určeny pro děti, které již dostávají nemléčné příkrmy, nejlépe od 6.měsíce věku. Neobsahují již adaptovanou bílkovinu kravského mléka a najdeme v nich sacharózu, která mléku dodává sladkou chuť. Jsou obohacena o mnohem více železa a bílkovin, který by dítko dřív nezvládlo. Díky vyššímu obsahu kaseinu se pokračovací mléka také déle tráví. POZOR! Pokračovací mléka ale rozhodně nemají sloužit jako jediný zdroj výživy, to by dětem v tomto věku už určitě nestačilo! 

Dítě by po zavedení příkrmů mělo denně vypít 0,5 litru mléka pro batolata.

Konkrétní zástupci: HiPP 2 BIO Combiotik (jako jediné obsahuje kombinaci prebiotik a probiotik), Bebivita 2, Beba 2 PRO, Hami 2, Nutrilon 2 Pronutra, Nutrilon 2 Pro Futura, Sunar original 2, Sunar Complex 2 atd. 

Podle hodnocení nejlépe vyšel Nutrilon 2 ProFutura. 

Celý žebříček a rozklad najdete na: https://radimradi.cz/velke-srovnani-pokracovaci-mlecne-vyzivy-si-stoji-sunar-hipp-nutrilon-hami/

4. Mléčná výživa batolat (označená číslicí 3), jsou určena pro děti od ukončeného 10. měsíce, ale spíše jsou vhodná až od 1 roku (tedy pro starší kojence a batolata). Jsou obohacena o mnohem více železa, vitamínů, bílkovin, které dítě potřebuje pro rychlý růst. Tyto mléka už jsou také k dostání v různých příchutích

Konkrétně: HiPP 3 Junior Combiotik a HiPP 4 Junior Combiotik, Bebivita Junior 1+ a Bebivita Junior 2+, Hami 3 Vanilka, Hami 4 Batolecí mléko, Nutrilon 3, Hami 3 Hajaja, Sunar Complex 3, Beba 5 PRO

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097429889-cerne-ovce/217452801081010/0/51942-vyziva-pro-deti/ – video, které srovnává stručně UM mléka

5. Speciální typy mlék

  • Hypoalergenní mléka (najdete je pod označením HA) – jsou určena pro děti, která pocházejí z rodin, kde se vyskytují alergická onemocnění – tedy tyto dětičky mají potom vysoké riziko, že by se alergiky mohly stát také, proto je velmi doporučováno jim hned (tedy před!! rozvojem prvních příznaků) podávat hypoalergenní mléka. Tato mléka mají upravenou, částečně rozštěpenou výchozí bílkovinu kravského mléka, která má menší antigenní potenciál, to znamená, že je snížené riziko vzniku alergie. Je důležité myslet na to, že pokud má dítě jiz prokázanou alergii na bílkovinu kravského mléka musíme mu již dávat jiný typ mléka!! 

Zástupci: Sunar ExpertHA, BEBA HA, HiPP HA Combiotik, Nutrilon HA, Töpfer Lactana HA 

!!Praktická poznámka: Hypoalergenní mléka je také velmi dobré dávat dětem, které trápí tzv.”kolika”. 

  • Mléka s plně štěpenou bílkovinou kravského mléka – určeno pro děti alergické na bílkovinu kravského mléka (již s prokázanou alergii či jasných klinických projevech), ale nesmí jít o silné alergiky, ti pak “snesou” jen následující typ mléka. Při alergii na bílkovinu kravského mléka nezprostředkovanou IgE, která se projevuje průjmem nebo jinými zažívacími problémy, je sójové mléko zakázáno. Hlavním důvodem je, že u 30 – 50% dětí, které mají alergii na bílkovinu kravského mléka, se vyvine alergie i na sóju (zkřížená alergie).

Zástupci: Nutrilon Allergy care, Nutrilon allergy digestive care, Nestlé Althéra, Nestlé Alfaré, Sunar ExpertAllergy Care

  • Mléka vyrobená z volných aminokyselin (což je nejmenší stavební složka bílkovin)

Tato mléka jsou určena pro těžké alergiky a děti s multiproteinovou alergii (kombinovaná alergie na více potravin zároveň), děti s různými malabsorbcemi (tzn. poruchami trávení a vstřebávání živin) nebo děti se syndromem krátkého střeva, které jednoduše nemají dostatečnou plochu střeva, který je potřeba k trávení. Jejich podání indikuje dětský gastroenterolog nebo alergolog.

Bohužel velikánskou nevýhodou těchto mlék je to, že rozštěpením aminokyselin vznikne hodně hořká chuť mléka:/. Ale vývoj jde i v tomto směru hodně rychle dopředu! A nebojte se, miminko si velmi rychle zvykne! I když musíme myslet na to, že na rozdíl od dospělého, který si na novou chuť zvykne po pátém ochutnání (i když mu zprvu přijde potravina vyloženě odporná), dítě si zvykne až po 11. vyzkoušení! Proto nahažte flintu do žita, když bude miminko či kojenec první doušky mléčka plivat…:) Myslete na to, že podáváním tohoto typu mléka dáváte svému alergickému dítku úplně to nejvhodnější pro jeho zdraví!!! A nezůstane doživotně jen na tomto mlíčku! Zástupci: Neocate, Alfamino, HUmana Sineall (zde více informací: http://www.neocate.cz/syneo)

  • Mléka se sníženým obsahem laktózy – pro děti s intolerancí laktózy (tedy mléčného cukru). Intolerance (alergie) na laktózu se projevuje neprospíváním, nadýmáním, průjmy. Často bývá přechodně málo laktázy (enzym, který laktózu štěpí) po prudkých průjmech, potom je také dobré na přechodnou dobu tato mléka podávat. Zástupci: Nestlé AL110, Beba AL 110, Nutrilon 1 Low Lactose, HiPP Comfort, HiPP Kindermilch, Humana SIneall, Lactosefrei
  • Mléka pro děti trpící gastroesofageálním refluxem (označená AR) – tato mléka jsou hustší, a to díky přidanému karubinu, což je vláknina ze semen svatojakubského chleba) nebo obsahují hodně rýžového či bramborového škrobu. Mléka se pak obtížněji tráví než obyčejná UM. Potom mléko v žaludku více “poleží” a nevrací se zpět do jícnu, tedy snižuje se zmíněný reflux. A dětičky také méně ublinkávají. 

Tato mléka ale používejte jen tehdy, pokud Vaše dítě neprospívá nebo má mohutný reflux, který nereaguje na režimová opatření! 

Zástupci: HiPP BIO Anti-Reflux, Nutrilon AR nebo Beba AR 

  • Umělá mléka ze sóji (přirozeně bez laktózy) – podávány jako náhrada preparátů na bázi kravského mléka u dětí, u kterých je kravské mléko kontraindikováno, tj. u pacientů s galaktosémií. Případně lze tento preparát podat dítěti z rodiny, která se stravuje vegetariánskou nebo veganskou výživou. Lze je podávat od narození. Zástupci: Nutrilon 1 Soya nebo Humana SL
infatrini bottle
  • Umělá mléčná výživa pro neprospívající kojencevhodné od narození do 12 měsíců věku (nebo do hmotnosti 8 kilogramů), které neprospívají na běžné mléčné formuli (nerostou, nepřibírají dostatečně rychle, stagnují na váze). U nás je dostupný preparát INFATRINI.

Několik zásad, které musíme dodržovat, když dáváme dítěti UM:

  • Vždy postupujte podle návodu, který je uveden na obalu.
  • !!!!!Nikdy tedy nedávejte odměrku navíc, abyste miminku „přilepšila“. Dosáhla byste jediného: dítě by mělo zácpu nebo by ho bolelo bříško.
  • Všechno, co při krmení použijete (láhev, savičku, dudlík…), po každém krmení důkladně umyjte a vysterilizujte.
  • K přípravě kojeneckého mléka používejte kojeneckou vodu a teplotu si ověřte kápnutím na vnitřní stranu předloktí (nepijte z láhve!).
  • Připravené mléko ihned spotřebujte. Co dítě nevypije, vylijte. Mléko musí být po přípravě spotřebováno maximálně do hodiny. Pokud bychom mléko skladovali, jen by se v něm mohly množit bacily. 

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Komentáře

3 komentáře

Zanechte komentář

Podobné články

Svrab u dětí – vše, co potřebujete vědět

Svrab je velmi nepříjemné a vysoce nakažlivé onemocnění kůže, které postihuje často právě děti. Projevuje se silným svěděním, vyrážkou a pupínky. V tomto článku se…...

MUDr. Tereza Sochorcová
svrab

Proč je spánek pro vývoj dětí tak důležitý?

Spánek je základním lidským procesem a potřebou, která nás provází a ovlivňuje během celého života. A to hned na několika úrovních. V dětském věku je…...

MUDr. Tereza Sochorcová
spánek u dětí

NOVOROZENECKÝ SCREENING – NOVINKY

Novorozenecký screening probíhá standardně ve věku 48–72 hodin života novorozence, proto u drtivé většiny novorozených dětí proběhne ještě v rámci hospitalizace na novorozeneckém oddělení. U…...

MUDr. Tereza Sochorcová