ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA (ABKM)

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM), také známá pod  zjednodušeným pojmem alergie na kravské mléko (AKM), je nejčastější potravinová alergie u dětí do 3 let a postihuje asi 1–3 % kojenců. V 90 % případů se projeví už v prvních 3 měsících života, jen vzácně vzniká po 1. roce života. V dospělosti se objevuje velmi, velmi, velmi…

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM), také známá pod  zjednodušeným pojmem alergie na kravské mléko (AKM), je nejčastější potravinová alergie u dětí do 3 let a postihuje asi 1–3 % kojenců. V 90 % případů se projeví už v prvních 3 měsících života, jen vzácně vzniká po 1. roce života. V dospělosti se objevuje velmi, velmi, velmi vzácně!!!

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) se často zaměňuje s laktózovou intolerancí, která je naopak u dětí velmi, velmi vzácná!

disfraz de vaca bebe 7 12 meses

POZOR!!!!!

Mezi těmito dvěma nežádoucími reakcemi na mléko je ale velký rozdíl.

U laktózové intolerance je nedostatečně tráven pouze mléčný cukr (laktóza), a proto je možné u většiny pacientů podávat mléko a mléčné výrobky se sníženým obsahem laktózy – kysané mléčné výrobky, tvrdé sýry, bezlaktózové nebo nízkolaktózové potraviny. V dnešní době je na trhu celá řada těchto produktů.
Nejčastějšími projevy laktózové intolerance je průjem, nadýmání, bolesti břicha. Závažnost potíží je také obvykle tím větší, čím větší dávku mléčného cukru pacient zkonzumuje. Typicky se přechodná laktózová intolerance vyskytuje po delším průjmovitém onemocnění, kdy si vlivem častých stolic laktózu vlastně vyčerpáme.

Pozor – i pokud bude kojící žena držet bezlaktozovou dietu, tak to nebude mít žádný efekt, mateřské mléko totiž přirozeně laktozu bude obsahovat i tak.

Naproti tomu u alergie na bílkovinu kravského mléka vyvolává potíže ne mléčný cukr, ale mléčná bílkovina (Mléko obsahuje víc než 30 různých proteinů, např kasein, laktoglobulin, betalaktalbumin a všechny mohou způsobovat alergické reakce. Nejčastějším vyvolavatelem bývá kasein a laktoglobulin). K vyvolání alergické reakce stačí i nepatrné množství této bílkoviny (1-10 miligramů, přesné množství je ale velmi individuální.) 

Rozpoznání ABKM může být oříšek, jelikož má velmi širokou paletu možných příznaků. Obtížné je to zejména tehdy, když příznaky připomínají očekávané reakce vašeho dítěte (například regurgitaci a pláč), nebo tam, kde je překrývají jiné běžné problémy (například poruchy spánku a sekrece z nosu). Také je důležité, abyste měli na paměti, že ne všechny příznaky se objeví okamžitě (do 2 hodin) po krmení; některé mohou přijít opožděně až o 2 dny nebo dokonce o týden. 

Důležité je, abyste na svém dítěti neexperimentovali s dietou bez obsahu kravského mléka, aniž by ji doporučil a vedl lékař.

Příznaky alergie na mléko mohou být velmi pestré. Nejčastější jsou projevy v oblasti zažívacího ústrojí, dýchacího ústrojí a kůže. Jedná se o:

Zvracení

Bolesti břicha

Kolika

Plynatost, zácpa

Vodnaté a hlenové průjmy

Krev v stolici – Nejvíce alarmujícím příznakem z pohledu matky je obvykle přítomnost krve ve stolici dítěte. Tento symptom však obvykle významně neprogreduje aprognóza kojence je obecně dobrá. Těžká forma ABKM je uplně kojených dětí vzácná aprojevuje se zejména jako těžká atopická dermatitida či anémie aenteropatie se ztrátou proteinů vdůsledku krvavých průjmů.

Při časné reakci, kdy se potíže objeví klidně již během několika minut po požití mléčné bílkoviny, se mohou dostavit kožní příznaky, jako je svědění, kopřivka nebo různé otoky a ekzémy. Časté jsou také problémy s dýcháním, které zahrnují dušnost, dráždivý kašel, alergickou rýmu či astma.

Diagnostika

K diagnostice se používá eliminačně-expoziční test, kdy se ze stravy kojící maminky (pokud se bavíme o takto malém dítěti) na 2-4 týdny vyloučí (eliminace) bílkovina kravského mléka a po vymizení příznaků se postupně opět podává (expozice).  Diagnosticky neexistuje jednoznačný laboratorní test, kterým by bylo možno celý komplex ABKM postihnout. Testy u alergologa existují, ale jednoznačně úplně nejlepší je vyloučení a zavedení mléčných výrobku a hodnocení reakce na ně.

Léčba  

Jedinou účinnou léčbou je kompletní eliminace (tedy vůbec ho nepodávat!) kravského mléka a všech preparátů s kravským mlékem z výživy dítěte. U ABKM není vhodné používat jako náhradu kozí a ovčí mléko, protože existuje podobná antigenicita a alergenicita jako u mléka kravského. Tepelné zpracování mléka (pasterizace, sušení, kondenzace) sice snižuje antigenicitu mléka, ale není považováno za dostatečnou úpravu mléka u dětí, které jsou na něj alergické. U prokázané ABKM jsou nevhodné i tzv. hypoalergenní formule (často označované výrobci HA). Musí se tedy používat výhradně kojenecká formule s extenzivně hydrolyzovanou bílkovinou (eHF).

léčba
Léčba ABKM

Mateřské mléko lze považovat z hlediska ABKM za hypoalergenní.  Tedy je pro děťátko ideální! Nicméně pozor, maminka musí držet eliminační dietu!

Vhodné potraviny při alergii na bílkovinu kravského mléka – pro starší dítě nebo maminku, která drží eliminační dietu. Dívejte se v obchodech po veganských výrobcích.

Roztíratelné rostlinné tuky bez mléčné bílkoviny: například Alfa vital, Flora light, Diana, Perla pro studenou kuchyni a další (nepřehánět to s jejich množstvím a volit dražší)

Rostlinné nápoje: v tekutém stavu nebo ve formě instantního prášku – například rýžové, ovesné, špaldové, mandlové, kokosové mléko atd. Nelze je brát jako plnohodnotnou náhradu mléka, protože často obsahují nižší množství vápníku a také méně bílkovin. Jde spíše o chuťovou náhradu mléka. !!!!Pozor na složení – sušené rostlinné náhrady mléka často obsahují kaseinát sodný – jeho množství je sice stopové, ale dostatečné k vyvolání alergické reakce. Je v nich často i hodně cukru. Jà osobně používám kokosové mléko (i sušené) od https://www.wildandcoco.com/?gclid=EAIaIQobChMI0vKYvJSk_QIVTY1oCR33rwWzEAAYASAAEgJmW_D_BwE (s kódem “lecimdeti” získáte při jakékoliv objednávce dárek zdarma! ) složení je Top a je bio

Potraviny bez přirozeného obsahu mléčné bílkoviny: obvykle bez omezení je možno konzumovat maso, ryby, luštěniny, ovoce, zeleninu, obiloviny, vejce, skořápkové plody, semena. Můžou se však vyskytnout zařízené alergie – je nutno vysledovat

Pozor si proto dávejte nejen na mléčné výrobky, ale také na potraviny, kde byste mléko možná nečekali – pečivo, uzeniny, kuře při nedělním obědě, které příbuzní pečou na másle, sladkosti, apod. Sledujte tedy etikety výrobků a velmi pečlivě čtěte jejich složení. Restaurace volte raději veganské. Zapovězené pro vás (pro nemocného) bude cokoli, kde se dočtete o mléku v jakékoli podobě, ale také o kaseinu (tímto názvem se občas schovává mléčná bílkovina). Ale nezapomínejte také na sušené mléko, syrovátka, máslo, jogurt, podmáslí, kefír, mléčný zákys, tvaroh, sýr, smetana, šlehačka, žinčica, kasein, kaseinát sodný…Tento postup vás bude provázet zhruba prvních 14 dní, velmi rychle se ale naučíte, co koupit můžete a co pro vás (nebo vašeho potomka) zkrátka není dobré. Zařaďte proto do vašich jídelníčků spíš ryby (zejména sardinky, losos, tuňák), košťálovou zeleninu (květák, kapusta, brokolice) a z nekošťálové zeleniny využijte špenát, celer nebo kedlubny. Někdy vzniká při ABKM také zkřížená alergie na hovězí maso či vejce.

Kojenecké formule: Novorozencům, kojencům a batolatům s ABKM, kteří nejsou kojeni, se podávají formule s extenzivně hydrolyzovanou mléčnou bílkovinou – například Nutrilon Allergy Care, Nutrilon Allergy Digestive Care (navíc bez laktózy), Alfaré (navíc bez laktózy), Nestlé Althéra a další. Asi u 10 % dětí s ABKM extenzivní štěpení mléčné bílkoviny nestačí a je nutné podávat aminokyselinové preparáty – Neocate, Alfamino a další. Podávání těchto speciálních kojeneckých formulí ordinuje vždy praktický lékař pro děti a dorost nebo jiný dětský lékař a jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou.

NEZOUFEJTE!!!!! Výborná zpráva!!!

ABKM má velmi dobrou prognózu – v 1. roce vymizí u 50 % dětí a v 6 letech u 90 % dětí.

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Komentáře

4 komentáře

  • JITKA BĚLÍKOVÁ

    Dobry den, dekujeme za krasne rozepsany clanek. Pro rodice dosti vystizny a prehledny. Mame 4leteho syna s abkm, jednou za 3 mesice mame zkouset zaradit mlecny vyrobek. Prvne se nam stalo, ze syn behem celeho tydne nemel zadnou reakci. Cim byste doporucila pokracovat? Co zaradit do jidelnicku prvne a co naposledy? Ve skolce ma spoluzacku, ktere prej nevadi mleko v buchtach nebo zakysane napoje. Prosim o vase doporuceni. Dekujeme. Jitka a Honza B.

    • A
      MUDr. Tereza Sochorcová

      Krásný den, jako první bych zkusila právě třeba mléko v “pečené formě”, tedy kousek nějaké doma upečené buchtě. Určitě bych nevolila nějakou průmyslově zpracovanou buchtu, protože tam vůbec nevíme, co v ní může být. Dále bych zkusila lžičku jogurtu nebo kefír. A uvidíte hned. Pokud nebude reakce, tak bych dala celý jogurt, chleba s máslem a potom bych si troufla i na mléko jako takové:) Držím palce! Tereza

  • Dobrý den jsem babička, máme chlapečka který je alergický na kravskou bílkovinu.S alergologie odmítají dceři psát víc jak 8mlék.1mléko 1500kč.

    • A
      MUDr. Tereza Sochorcová

      Mléko může psát i paní doktorka praktická. Do šesti měsíců věku je proplácen větší počet balení mlék, potom se počítá s tím, že miminko již dostává i příkrmy, tak není potřeba mléka tak velká. Jistě se dcera domluví a vše jí vyjde tak, aby se pokryla potřeba, maminky s tím nemívají problém. Přeji krásný den. Tereza

Zanechte komentář

Podobné články

Barefoot nebo “klasická” obuv pro děti?

Ruku v ruce s prvními krůčky děťátka jde také výběr prvních botiček. V dnešní době máme (ne)výhodu v obrovském sortimentu zboží a výběr se tak…...

MUDr. Tereza Sochorcová
barefoot

Dětská kůže – v čem je jiná?

Dětská kůže je citlivá a péče o ni má svá specifika. V tomto článku se na ně zaměřím. Nejprve se podíváme na to, jaké funkce…...

MUDr. Tereza Sochorcová
detska kuze