Minimálně první 4 měsíce dítě krmíme pouze mlékem (mateřské či umělá kojenecká mléka)!! A to v dávkách tzv. “ad libitum”, tedy dle chuti miminka. Tak jako každý z nás dospělých sní jiné množství, stejně je to i s dětmi. A Vy jako maminka nejlépe poznáte, kdy je dítko spokojené, tedy napapané.
Časné zavádění příkrmů nepřináší žádné výhody – pouze zvyšujeme riziko vzniku potravinových alergii a zatěžujeme zažívání a ledviny miminka, které se stále nestačily úplně dovyvinout!
Příkrmy se doporučují zavádět nejdříve od 4. měsíce a nejpozději na konci 6. měsíce!! Samotné mléko totiž přestává krýt požadavky na energii a složení stravy, chyběly by tedy nutné mikronutrienty (vitamíny, minerály).
Příkrmy se zavádí do jídelníčku v době, kdy děťátko dobře kontroluje pohyby hlavičkou, sedí s oporou a je schopné polykat ze lžičky i netekutou stravu.
Zásady 4.-6. měsíc
- jako první zavádět jemné pyré z jednoho druhu zeleniny (doporučuje za začít sladší zeleninou jako mrkví, bramborou uvařenou v neosolené vodě, rozmačkanou vidličkou, dále batát, dýni, cuketu, brokolici, kukuřici).
- nahradíme jím jednu denní dávku mléka – obvykle polední. Pyré podáváme lžičkou – první den podáme jen 1-2 lžičky a zbytek doplníme dávkou mléka. Další dny postupně zvyšujeme množství, až zcela nahradíme polední dávku mléka příkrmem.
- nový druh zeleniny zavádíme až po 3-4 dnech, abychom rozpoznali případnou potravinovou nesnášenlivost
- po jednom měsíci, kdy zkoušíme pouze pyré z jednotlivých druhů zeleniny, zařadíme vícesložkové zeleninové a postupně i masovo-zeleninové příkrmy (zeleniny s kuřetem, telecí maso s bramborem). V praxi – k již vyzkoušené povařené zelenině přidáme libové maso (kuřecí, králičí, telecí, krůtí). Maso jedině vařené!
- Podíl masa je ze začátku asi 20g (1 polévková lžíce), v 7. měsíci 35gramů, do příkrmů můžeme dát malé množství kvalitních rostlinného oleje
- postupně podáváme příkrm s masem až 6krát týdně
- 1 krát týdně místo masa přidat jeden vařený slepičí žloutek
Vzor jídelníčku 4.-6.měsíc
- Snídaně – umělé mléko či kojení
- Dopolední svačina – ovocný příkrm
- Oběd – masovozeleninový příkrm
- Odpolední svačina – umělé mléko či kojení
- Večeře – umělé mléko či kojení nebo rýžová, kukuřičná, bramborová kaše, krupicová kaše, medová kašička mléčná multicereální nebo jiné obilné kaše
- Druhá večeře – také mléko nebo při větším hladu i kaše
Mezi chody kojenecká voda, neslazený čaj nebo max. 150 ml ředěné ovocné šťávy.
Zásady od 6.měsíce
- Od konce 6.-7.měsíce můžeme zavádět ovoce – pyré (banán, rozmixované sladké jablko, hrušky, meruňky) – nikdy nepřislazovat!! nemixovat kompoty – obsahují mnoho cukru!! Nejlépe k odpolední svačince.
- V tomto období můžeme začít zařazovat i cereálie – tím myslím obilné kaše, kterých je na trhu velká spousta (kaše rýžové, jáhlové, kukuřičné…) Obilniny obsahující lepek se nesmí v kojeneckém jídelníčku objevit před 4. měsícem věku, ale také by se s nimi zažívání dítěte nemělo “potkat” později, než v 7. měsíci (kaše pšeničné, žitné)
- Mezi 7.-9. měsícem můžeme dát ovoce i jako dopolední svačinku (vždy tím nahradíme danou dávku mléka). Ovoce můžeme dát dohromady s kašičkou.
- Mezi 8.-9. měsícem do jídelníčku zařadit i některé mléčné výrobky – ovoce smíchat s bílým neslazeným jogurtem (nedávat ovocné jogurty a tvarohy)
- Mezi 9.-12. měsícem dáváme již vícesložkové příkrmy, jogurty, sýry (rozhodně NE tavené sýry!!). Postupně zařazujeme také pečivo.
- Obohatit jídelníček můžeme již o těstoviny (špagety, tarhoňu, vaječné nudle, makarony), kuskus, quinoa
Jídelníček od 6.měsíce
- Snídaně – umělé mléko či kojení
- Dopolední svačina – ovocný příkrm, např. jablko, banány, dětské sušenky
- Oběd – masozeleninový příkrm
- Odpolední svačina – chléb, pečivo s rostlinným tukem, ovoce nebo zelenina, jogurt s ovocem nebo pokračovací umělé mléko
Mezi chody kojenecká voda, neslazený čaj, nebo max. 150 ml ředěné ovocné šťávy. Kojené děti mohou vyžadovat kojení i v noci.
POZOR, POZOR!!!! V prvním roce nedávat miminku tvaroh! Obsahuje příliž mnoho bílkovin, jeho ledviny nejsou na takovou nálož bílkovin připraveny! Ani v dnešní době tolik populární Skyr či kravské mléko! Nepodáváme ani vaječná bílek – riziko alergii!! Kravské mléko se složením velmi liší od mateřského mléka – obsahuje hlavně mnohem větší množství bílkovin, proto ho do 1 roku rozhodně nepodávejte, ale zůstaňte buď u kojení, pokud je to možné, nebo dávejte speciální batolecí mléka, jejichž složení je upraveno dle toho, co zrovna dítě v daném věku potřebuje.
- Miminko by mělo jíst 5-6krát denně – zpravidla na noc podáváme kaši.
Vhodným doplňkem tekutin k mléku jsou kojenecká voda, dětské čaje či velmi naředěné domácí ovocné šťávy – nepodávat sladká pitíčka typu Jupík, Caprisone apod – to ani starším dětem, i když jsou hodně oblíbená – ale ta nálož cukru, co v nich je, je neskutečně vysoká!!
Na co si dát pozor
- pokrmy dětem do 1 roku nesolíme ani nekořeníme (zátěž ledvin a riziko vysokého tlaku v dospělosti). Můžeme případně jídlo ochutit čerstvými bylinkami ze zahrádky:)
- nesladíme, ani medem!! (vyšší kazivost zoubků a rychlý návyk na sladkou chuť)
- od prvního roku by měly příkrmy obsahovat hrubší kousky, abychom dítě nutili ke kousání. Zařazujte i syrovou zeleninu, kterou bude dítě muset kousat. Velmi opatrně ale s malými pevnými kousky – bobule, kousky mrkve, nedávat dětem oříšky – riziko vdechnutí!
- vždy podávat příkrm lžičkou, dítě musí sedět u stolu v židličce, aby se budovaly správné jídelní návyky!
- dítě by stále mělo vypít minimálně 500ml mléka/denně
Nevhodné potraviny!!!
- med
- uzeniny a tučná masa
- čokoláda a kakao
- cukrovinky
- citrusy a exotické ovoce (ananas, kiwi…)
- zmrzlina a smetanové krémy
- tvaroh
- ořechy (burské, vlašské)
- neředěné džusy a sladké šťávy, sirupy!!! pitíčka typu Jupík!
- cibule, ředkvička, křen, paprika
- do 1 roku – kravské, kozí, ovčí mléko. Pokud mléko poté dítěti podáváme, mělo by být plnotučné!
- vaječný bílek
POZOR! Důležité je, že dítě si v době od 12 měsíců do 3 let vytváří návyky pro stravování, proto je nutné ho systematicky učit jíst zeleninu a ovoce! Nevzdávejte to hned, jakmile Vám dítě bude zeleninový příkrm plyvat, u malých dětí se návyk na novou chuť buduje déle!! Nedávat pochutiny a sladkosti!
Nápoje pro kojence
V prvních 4-6 měsících, kdy je zdravý kojenec na mléčné výživě (mateřské mléko či počáteční mléko), nepodáváme žádné další tekutiny! Pouze kojení!!
Výjimky:
- vysoká horečka
- ztráta chuti k jídlu z důvodu nemoci
- těžký průjem či zvracení
- velmi horké letní dny
Od 10. měsíce: pravidelně podávat asi 200ml tekutin denně
- Ideální: Pitná voda vhodná pro kojence, či převařená, ředěné 100% ovocné štávy-domácí, ovocné, zelené či bylinné dětské čaje, slabý černý čaj
neslazený čaj – ovocný či bylinný
- Nevhodné: neředěné džusy, sladké limonády (fruka, Caprisone, Jupík), sycené nápoje, nízkotučné mléko, do 1. roku kravské mléko, nápoje s kofeinem
Kolik celkově má do sebe moje dítko dostat tekutin během jednoho dne:
- Kojenec 6-12 měsíců – 900-1200ml/den
- Batole 1-2 roky – 1200 – 1500ml/den
- Dítě 3-4 roky – 1500-1800ml/den
Jak obecně poznat, jestli miminko pije moc nebo málo:)
Jak poznám, že dostává moc mléka?
Jestli se miminko pravidelně přepíjí, nejpravděpodobněji bude po každé dávce ublinkávat nebo občas i zvracet větší množství potravy. Pediatr vás při prohlídce v poradně upozorní, že jeho hmotnost stoupá více, než je žádoucí (pravidelně by měl každý PLDD hodnoty zanášet do růstových diagramů, určitě si můžete křivku sledovat i doma – najdete je na blogu nebo na webu naší ordinace v sekci Dokumenty www.helenafilova.cz).
Jak poznám, že dostává málo mléka?
U kojených miminek často nevíme, kolik toho pije, tam je hodnocení složitější. Ani častý pláč nemusí znamenat, že je hladové. Nebo naopak i při menším příjmu může být úplně klidné. Důležité je především prospívání dítěte. Pravidelně navštěvujte poradnu a se svými pochybami se svěřte pediatrovi nebo laktační poradkyni.
Pokud budete mít jakékoliv dotazy, neváhejte se ozvat:)
Ať Vám dětičky hezky rostou!!:)
Chcete své dítě odměnit a správně se snažíte omezovat sladkosti, abyste předešli obezitě dětí s pozdějšími vážnými zdravotními komplikacemi? Protože na obezitu si zakládáme v dětském věku, tehdy si budujeme správné jídelní návyky, potom už se to s námi “veze” celý život. Úžasná odměna, která rozjíví kreativitu dětí a velmi je baví je tato! Neváhejte pořídit! Maminky jsou z Nesladkáře naprosto nadšené! Odkaz k objednání najdeme zde: http://www.nesladkar.cz?a_box=h5ycn2z7
12 komentářů
Katerina
Dobry den,
Moc Vam dekuji za clanek. Je velice obsahly a odpovida na vsechny moje otazky.
Jeste jednou dekuji
Katerina
MUDr. Tereza Filová
Dobrý večer, pokud byste měla zájem, 24.11. bude on-line přednáška na téma příkrmy
Johana
Dobrý den, mohu se zeptat, proč tak propagujete umělá mléka před kojením? Děkuji za odpověď.
Johana
MUDr. Tereza Sochorcová
Dobrý den, to určitě nepropaguji. kojení je nejlepší, nejlepší, nejlepší věc pro miminko a podporuji všema deseti. Ale některým maminkám není dopřáno, i když se snažím, jak mohou. jsem toho příkladem. I s kurzem profesionálního laktačního poradce se mi nepodařilo kojit déle než 5 měsíců…:( A velmi toho lituji. Přeji hezký den. Tereza
MUDr. Tereza Filová
DObrý večer,
rozhodně maximálně propaguji kojení. Umělá mléka jsou vždy až to druhé řešení, když kojení není možné.
Hanka
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat na jídelníček 8 měsíční dítě, u kterého je podezření na alergii na BKM (pediatrička doporučila zkusit třeba kaši připravit s mlékem allergy care, ale ani to nedopadlo úplně dobře – hlen v pleně a zvracení). Tím pádem všechny příkrmy, které dávám jsou bezmléčné, z Vašeho úhlu pohledu je v pořádku, když za každým příkrmem ještě kojím? Příkrmu sní miminko i nyní cca 100g (obědu, kaše a i ovocné přesnídávky). Jde mi o to, jestli je to výživově dostatečné. Nevím, jestli nečeká na mlíčko, na které je zvyklá, místo, aby si dala třeba více maso-zeleniny (pokud nenakojím, tak brečí). Podvyživeně nevypadá 🙂 Předem Vám děkuji!
MUDr. Tereza Filová
DObrý den, určitě příkrmy dávejte!:) mrkněte na článek o příkrmech, tam je to popsáno. Pokud je ABKM – zkusili jste eliminační dietu, tedy nedávat mléčné výrobky, ani Vy jako kojící maminka a příznaky zmizely, tak dávejte nemléčné kaše, uvidíte, že se alergie postupně upraví.
Jinak pestrou stavu, jak jste psala, zeleninu, ovoce, masicko:)
zkuste si vynést růstovou křivku a hmotnostní graf a hned uvidíte:) grafy najdete ke stažení také na blogu. Hezký den!
Katy
Dobrý den. Píšete, že příkrmy se zavádí od 4.-6. měsíce, kdy miminko sedí s oporou. Myslela jsem, že je důležité miminka neposazovat, dokud sami nesedí. Jak to tedy je? Jedná se o sed, nebo spíše záklon, kdy je miminko v nejaké sedačce opřené dozadu?
A můžu mu dát kousek do ruky (BLW), I když sedí opřený, nebo až když skutečně samo sedí?
Děkuji 🙂
MUDr. Tereza Filová
DObrý den, myslí se to tak, že musí skutečně dítě první samo sedět, ne ho posazovat:) Poté je možné metodu zavádět, prostě to je ta vhodná “připravenost” dítěte:)
Lenka Košutová
Krásný článek o příkrmech, moc za něj děkuji. Ještě se mi nestalo, že bych našla tak obsáhlý článek, po kterém už bych neměla žádné dotazy, a přesně to, tento Váš splňuje. Přeji Vám krásné Vánoce a šťastný nový rok 2020, ať se Vám daří.
Děkuji, Lenka
MUDr. Tereza Filová
strašně moc děkuji za Vaši zprávu!! Moc si toho vážím! Tereza