kůže u dětí
0 - 10 let

DĚTSKÁ KŮŽE – V ČEM JE JINÁ?

Dlouho jsem přemýšlela, čím by bylo nejlepší zahájit můj cyklus povídání o dětské kůži, jejích nemocech, správném ošetřování v jednotlivých obdobích apod. Jelikož je zima, chtěla jsem to odstartovat právě tématem – Správná péče o pokožku v zimě. Ale potom jsem si řekla, že pár řádků o dětské kůži a jejích odlišnostech nám všem do dalších článků pomůže pochopit, proč vznikají některá onemocnění, která u dospělých nenajdeme, a jak o kůži spávně pečovat právě u našich nejmenších. 

Ať už se bavíme o jakémkoliv zdravotním problému u dítěte, musíme si vždy uvědomit, že DÍTĚ NENÍ ZMENŠENÝ DOSPĚLÝ, proto i když chceme potíže rychle vyřešit a řekneme si: “Vždyť tohle mi vždycky zabralo, tak dám Mařence to stejné a uvidíme!” – to v žádném případě! Mohli bychom tím našemu dítku velmi uškodit. A u kůže to platí ještě o něco více! Proč tomu tak je? To si povíme dále:)

Kůže má mnoho funkcí – ochrannou, termoregulační, izolační a smyslovou. A v neposlední řadě v ní probíhají mnohé imunologické (obranyschopné) děje. Přes kůži probíhá vylučování i vstřebávání. Je to zároveň orgán, který je v nejbližším kontaktu s vnějším prostředím. Chrání nás od něj, ale zároveň když je kožní bariéra jakkoliv poškozená, jednoduše dovoluje průniku škodlivin dovnitř do našeho těla. 

V čem je dětská kůže odlišná od kůže dospělých?

Dětská kůže je asi 5 x tenčí (tloušťka kůže u zralého novorozence je cca 1,2mm, u dospělého cca 2,1mm) a obsahuje až o 80% více vody než kůže dospělých. Proto je vláčnější a měkčí. Mazové žlázy ještě neprodukují tolik potu ani mazu. Po všech stránkách je tedy mnohem zranitelnější a představuje neskutečně “snadný cíl” pro škodliviny, bacily a toxické látky. 

U malinkých dětí je imunitní systém a stavba kůže ještě zcela nezralá a “seznamuje se” s okolím. Postupně dochází k rozvoji imunitních mechanismů a zvyšuje se obranyschopnost kůže, jejíž nejsvrchnější vrstva tvoří takzvanou “přirozenou ochrannou bariéru kůže”. Její základní stavební složku tvoří lipidy, jejichž úkolem je chránit kůži před průnikem dráždivých (iritačních) látek, mikroorganismů, zajišťuje rovnoměrné odpařování vlhkosti, čímž ji chrání před nadměrným vysycháním. Už i malé mechanické poškození může narušit správnou funkci kůže a vést k podráždění, rozvoji infekce, případně alergie, která může být podkladem atopického ekzému.

Jak už jsme si výše vysvětlili, dětská kůže vlastně nasává téměř vše, takže výjimkou nejsou ani místně aplikované léky, proto POZOR, POZOR, POZOR na všechno, co dítěti na kůži mažete!  Zevně aplikované léky nebo jakékoliv masti, krémy i kosmetika se snáze vstřebávají a mohou mít nežádoucí (i systémové-ovlivňující celý organismus) vedlejší účinky!! Zvýšené riziko intoxikací ze vstřebávání zevně aplikovaných léčebných prostředků je dáno i poměrem velké plochy kůže ku hmotnosti dítěte (každá dávka léku od prášků proti bolesti, teplotě, po antibiotika se u dětí přepočítávají na povrch těla či tělesnou hmotnost).

Jak moc pečovat o dětskou pokožku?

Na prvním místě v péči o dětskou pleť stojí její čistota. Ale prosííííím! Všeho s mírou!! Méně je někdy více:) Přehnaná hygiena a používání nadměrného počtu parfemovaných kosmetických přípravků mohou být stejně nebezpečné jako hygiena nedostatečná (provokace alergii, svědění, „strhnutí“ přirozené lipidové vrstvy kůže, kterou potřebujeme, …). Kůže by měla být udržována v přiměřeně suchém a pokud možno nedráždivém prostředí! Pokud dítě v dobrém úmyslu vystavujeme velkému množství desinfekčních gelů, pěn do koupele, parfemovaným krémům, myjeme mu stále vlásky, holčičkám melírujeme vlásky apod, jeho pokožka trpí. 

Určitě hodně maminek trápí u dětiček časté opruzeniny zadečku. Časté přebalování je velmi důležité v ochraně citlivé dětské pokožky před agresivním působením moči a stolice. Důsledná péče o plenkovou oblast je nejlepší prevencí vzniku opruzenin a infekce kůže. Proto je nutné zaučit a zaúkolovat i tatínky, aby frekventně přebalovali! Jak se říká, každý chvilku tahá pilku:) (myslím, že nyní jsem přišla o možné mužské fanoušky mého blogu:D)) K pečlivému očištění kůže od zbytků moči a stolice úplně postačí voda a žínka, v rámci vyššího komfortu ale dnes většina maminek volí raději dětské textilní ubrousky. Tyto bývají impregnovány dětským čistícím mlékem, které krásně odstraní všechny nečistoty. Některé ubrousky navíc obsahují antibakteriálně působící látky či látky s hydratačním účinkem. Dbáme na důslednou hygienu zadečku, genitálu, taktéž všech okolních kožních záhybů. Po oschnutí je vhodné kůži ošetřit preventivně mastí proti opruzeninám, nejlépe s obsahem oxidu zinečnatého, která vytváří ochrannou vrstvu a zabraňuje působení dráždivých látek na pokožku. A samozřejmě úplně nejlepší by bylo po ošetření kůže nechat dítko bez plenky. Ovšem to se teoreticky dobře radí, ale v praxi si to na delší časový interval opravdu nedokážu představit. Léto, trávník a běhající dítě bez plenky, to by se ale dalo:)

Ještě v dobách nedávno minulých byly hojně používány pudry, které dnes ustupují do pozadí. Příčinou je riziko vdechnutí částic. Doporučuji se jim raději vyhnout! 

A co si povíme přístě? 

Určitě nás už určitě nemine pro toho roční období aktuální téma – Správná péče o pokožku v zimě!! COMING SOON:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *