0 - 10 let

NASTŘELOVÁNÍ NÁUŠNIC U DĚTÍ

Prakticky každá žena v dnešní době nosí náušnice. O to se ve většině případů zasadily naše maminky, které nám jako maličkým nechaly píchnout dírky v ušních lalůčcích. 

Dříve se ouška píchala klasickou jehlou, takto je píchala mně moje babička (nebojte se, byla to také dětská lékařka). Jelikož se náušníce píchají malinkým dětem, tak si tento “zážitek” nepamatujeme. Naštestí. 

Jak se ale náušnice aplikují v dnešní době? 

Nejčastěji je to formou nastřelení nebo propíchnutí ušního lalůčku speciální pistolí. 

Často se mě maminky ptají, kdy by měly ideálně svým holčičkám (někdy i chlapečkům) náušnice dát. 

Náušnice se mohou aplikovat v jakémkoliv věku, nejdříve však 14 dní po 1. dávce hexavakcíny. Pokud náušnice nestihnete píchnout do 4-5 měsíců, tak potom v dalších měsících hrozí, že miminko si bude za náušničky tahat, čímž může zhoršit průběh hojení a může se i zvýšit riziko zanesení infekce. Pokud tedy nechcete trápit malé miminko (myslím si, že je ale lepší varianta nechat ouška píchnout co nejdříve, aby si to dítě nepamatovalo), je lepší náušničky odložit až do 5-6 let, kdy je dítě už rozumnější.

Děti musí být zcela zdravé, nemělo by být nachlazené nebo mít teplotu, ani zvýšenou. Je to proto, že chceme mít organismus co nejvíce “fit”, aby se ranka dobře hojila.

14 dní po aplikaci je potřeba ouško ošetřovat obklady z heřmánku nebo lihem, který jste používali na pupík, toto aplikovat vždy po koupeli. Nedoporučuje se mazat mastmi ani antibiotickými – ucho musí “větrat”, aby ranka dobře zasychala.

Za 6-10 týdnů po zhojení lze aplikované náušnice vyměnit za jakékoliv jiné (vámi zvolené).

Při nastřelování se používají speciální náušnice přímo dodávané výrobcem, jsou vyrobeny z chirurgické oceli, speciálního kovu, potažené buď 24 karátovým zlatem (žlutý kov) nebo palladiem (bílý kov).  A zpravidla si v ordinacích můžete vybrat z více druhů náušnic (připravujeme pro vás novou nabídku:)) Jsou z velmi kvalitního a nedráždivého materiálu, většinou bývají ozdobené kamínkem. Každý pár je sterilně jednorázově zabalen. Proto se nemusíte bát, že bychom náušnicí zanesli do ranky infekci při aplikaci. 

Pokud preferujete klasické píchání jehlou a chcete rovnou dát miminku Vaše, například zlaté náušnice, tak je dobré, abyste náušnice před pícháním vydezinfikovali, a to tak, že je ponoříte na nejméně 24 hodin do lihu. Poté je dejte do sterilního obalu a přineste do ordinace. 

Pokud se rozhodnete pro náušnice u svého dítěte, určitě Vám pediatr pomůže. Většina kolegů má potřebné vybavení. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *