Tipy + Rady

KOLIK TEKUTIN DĚTEM?

Potřeba tekutin u dětí Hodně často mi chodí dotazy, kolik má dítě v konkrétním věku vypít. Vždy maminkám odpovídám, že nemusejí nic počítat, kojené děti si „řeknou“, někdy se chtějí kojit častěji, jindy méně často. Pokud je miminko dobře prospívající, nemá žloutenku nebo není nedonošené, tak nemusíme nic vážit na váze a zapisovat. Já si vážení před a po kojení užila až až, bylo to mnoho týdnů, stálo to hodně slz a stresu. Proto pokud nemusíte, neřešte to:)


Více než kolik toho dítě vypije vidím problém v to, co dítě pije. V obchodech vidíme plné regály dětských pitíček, které se tváří hrozně zdravě, v dobré víře jim chceme přilepšit „ovocným“ džusem. Když se ale podíváme na obal, tak zjistíme, že jsme v podstatě koupili obarvenou vodu s několika kostmi cukru. Pitíčko nedostatečně hydratuje, trpí zoubky i metabolismus. I u pití samozřejmě platí, že je to jen na nás, na co si dítě zvykne. 

Velmi často mi maminky píší, že jejich miminko (např 7 měsíců) vodu odmítá, že musejí dávat oslazený čaj…Prosím, prosím, je to opravdu jen na rodiči, dítě v tomto věku se vše učí, zvyká si na chutě, tak ho „nekažme“. Pokud mu už jednou chuť odprezentujete, tak je přirozené, že se bude velmi těžko učit zpět na čistou vodu. Z mého pohledu do správného pitného režimu patří čistá voda (nejlépe filtrovaná), neslazené čaje (bylinky), dlouho tažený vývar z kvalitního masa a kostí, vodní kefír…Ale ne slazené perlivé či neperlivé limonády, energetické nápoje, sladké jogurtové nápoje, rozpustné šťávy (Tang), fruka, i když jsme na nich vyrůstali…

Právě proto ale naše generace tak málo pije opravdu jen tu vodu. Já sama se to musela nějakou dobu učit, myslet na to, jelikož léta studia jsem strávila tím, že můj jídelníček zahrnoval cornflakes, jablka, skořici a litry coly light nebo zero, co bylo zrovna v akci. Takže katastrofa, ale taky jak můžete sledovat, na mém zdraví se to nehezky podepisuje i léta poté. Tak to nedělejme našim dětem. 

  • POTŘEBA TEKUTIN DLE VĚKU
  • 1. den života: 50-70 ml/kg/den
  • 5. den života: 100-130 ml/kg/den
  • 6.den-6.měsíc života: 100-150 ml/kg/den
  • 7. -12. měsíc života: 100-120 ml/kg/den
  • 2. rok: 80-120 ml/kg/den
  • 3.-5. rok: 80-100 ml/kg/den
  • 6.-10. rok: 60-80 ml/kg/den
  • 11.-14. rok: 60-70 ml/kg/den

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *