0 - 10 let

HOREČKA U DĚTÍ – KDY POMÁHÁ A KDY PROTI NÍ BOJOVAT?

Z dítěte sálá teplo, má horký dech, červené tvářičky, “skleněné oči”, bolí ho hlavička…Jaká je úloha horečky? Je nutné ji srážet v každé situaci?

Horečka je nejběžnější reakce organismu na infekci (virové či bakteriální). Nejčastější příčinou horečky u dětí je akutně probíhající infekce – nejčastěji dýchacího ústrojí. Vedle dýchacích cest, ale může být příčinou infekce zažívacího ústrojí, může provázet průjmy, záněty močových cest, ledvin. Horečka je ale ve většině případů žádoucí reakcí (pokud nepřesáhne 40,5℃, teplota nad 42℃ může být smrtelná). Při teplotě nad 38℃ patogeny přestávájí být schopné množení a umírají. Aktivují se také leukocyty (bílé krvinky), které proti patogenům pomáhají. 

V první fázi reakce po vstupu virů či bakterii do organismu vzniká pocit zimy a tělo se snaží se co nejrychleji zahřát. Dojde k vazokonstrikci (zúžení cév) – proto je kůže bledá, stáhnou se svalová vlákna, objeví se “husí kůže”. Třesavka – svaly se třepou a snaží se vyrobit si teplo. Je třeba dítě pořádně obléct, zabalit do peřiny, dát mu ponožky a horký čaj. Tělo se snaží proti těmto dějům bránit – začne tedy teplotu zvedat. Centrum teploty v mozku dostane povel k přenastavení teploty – funguje jako termostat. Teplota stoupá. Začneme se potit, kůže je červená, ztrácíme kůží hodně tekutin, proto máme častěji žízeň. 

U dětí ještě není cetrum pro regulování teploty v hypotalamu zcela funkční. Horečka se objevuje častěji (děti mezi jedním rokem a šesti lety mívají průměrně horečku, kdy teplota stoupne přes 38,5 stupně, osmkrát do roka, dospělí jednou za dva roky), může být i při banální infekci poměrně vysoká a její vznik může být neočekávaný, z plného zdraví.

Horečka je nejčastějším důvodem návštěvy lékaře, je také často důvodem zbytečným. Rodiče navštěvují lékaře již se zvýšenou teplotou, která se objevila před hodinou. Ani lékař na úplném začátku onemocnění není schopen stanovit přesnou diagnózu. Navíc pouze zvýšená teplota je reakce spíše žádoucí, jak jsme si popsali v minulých odstavcích. 

Hodně často se lékaři potkávají se situací, kdy rodiče při prvním výstupu teploty u dítěte ihned vyžadují předepsání antibiotik. Přitom je to v některých případech zcela nevhodný postup.

V prvních 24 hodinách nechte dítě raději odpočívat. Potřebuje co nejvíc síly na boj s infekcí. V této fázi nemoci je nejdůležitější spánek, klid a dostatek tekutin. 

Léčba horečky

Tělesnou teplotu dítěte do 38℃ NENÍ třeba NIJAK LÉČIT!!! Délka nemoci by se tak mohla naopak prodloužit, neboť horečka nestačí zlikvidovat patogeny, zvláště viry, namnožené v krvi.

Postupy při teplotě na 38℃ můžeme rozdělit na:

 • Fyzikální 
 • Sprchování vlažnou vodou (od 36 do 25℃, snižovat pomalu!!), třikrát denně opakovat 3-4minutové sprchování. Můžeme smočit i hlavu, neboť hlavou odvádíme čtvrtinu tepla. U kojenců můžete použít ponožky a bavlněné rukavičky nebo kapesníky, které namočíte ve studené vodě, dobře vyždímáte a oblečete nebo zabalíte dítěti ručky a nožky. To celé lze opakovat maximálně třikrát za den.
 • Zábaly celého těla – Připravíme si suchou osušku, velkou tak, abychom do ní mohli dítě celé zabalit. Osušku či pruh látky namočíme ve studené vodě a následně důkladně vyždímáme. Tím se její teplota upraví tak, že je pro dítě snesitelná. Dítě do osušky zavineme. Potom jej uložíme pod přikrývku. Zábal aplikujeme 5-7 minut. Za půl hodiny můžeme proceduru opakovat, v případě neúspěchu u malých dětí opakujeme ještě jednou.
 • Při obzvlášť vysoké horečce – lýtkové zábaly – zabalíme každé lýtko od kotníku až pod koleno do chladné a vyždímané látky a obalíme suchým ručníkem. Třikrát po deseti minutách opakujeme.
 • Mezi zábaly znovu měříme teplotu. Tento postup ale nevyužíváme, pokud má dítě mramorovanou kůži či studené nožičky.
 • Farmakoterapeutické
 • Paracetamol – Panadol, Paralen – existují čípky, sirup i tablety. 15mg/kg podávat á 6 hod
 • Ibuprofen (Brufen – dětský sirup) – 5–10 mg/kg á 8 hod
 • U některých dětí se objevuje velké nechutenství, takže nechtějí ani sirup či tabletky, je proto vhodné použít čípek
 • POZOR!! U dětí do 15 let je kontraindikovano podání kyseliny acetylsalycilové – Acylpirin. Nebezpečí vzniku tzv. Reyova syndromu (encefalopatie (postih CNS) a poškození jater)
 • Při horečce u dětí je nutné podávat hodně tekutin! Je nutné zvýšit příjem tekutin minimálně o padesát procent! Při horečce musí dítě pít v malých, ale častých dávkách. 
 • Pokud se nám dítě nepodaří zavodnit, nepodaří se nám ani zlikvidovat teplotu. Při každém zvýšení teploty o jeden stupeň nad 37°C stoupá potřeba tekutin o 12%. Přidá-li se zvracení či průjem, může dojít velice rychle ke ztrátě tekutin a solí a nezbývá než dítě léčit alespoň krátkodobě v nemocnici nitrožilně – vždy indikuje lékař!

Dítěti podávejte vlažné čaje, slazené troškou cukru či medem, který preferujeme!! Pozor na miminka s horečkou, která bývají často vyčerpaná tak, že nemohou ani pít. Děti pijící z lahve a předškolní děti by měly dostávat především vodu s troškou citronu, zředěnou šťávu z ovoce, zeleninové vývary, ovocné nebo bylinkové čaje a případně by měly jíst ovoce (ideální je např. meloun, který obsahuje hodně vody!)

Čaj z černého bezu, hřebíčku a lipového květu má potivé účinky. Meduňka celkově uklidňuje. 

Je-li vaše dítě ve věku, kdy už sní pár lžiček kompotovaných borůvek, rozhodně tohoto léku našich babiček využijte. Kompotované borůvky opravdu teplotu srazí. Doporučovány jsou také maliny či šťáva z višní. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *