ZÁSADY SPRÁVNÉ VÝŽIVY NEJMENŠÍCH DĚTÍ

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

V žádném jiném období života není výživa tak důležitá jako během prvního roku dítěte, proto bychom jí měli věnovat velkou pozornost. Potřeba energie na kilogram tělesné hmotnosti je nejvyšší, a je důležitá především pro správný růst. Vhodné složení stravy a doba zavádění jednotlivých druhů potravin je potom důležité především pro riziko vzniku alergii či propuknutí…

V žádném jiném období života není výživa tak důležitá jako během prvního roku dítěte, proto bychom jí měli věnovat velkou pozornost. Potřeba energie na kilogram tělesné hmotnosti je nejvyšší, a je důležitá především pro správný růst. Vhodné složení stravy a doba zavádění jednotlivých druhů potravin je potom důležité především pro riziko vzniku alergii či propuknutí civilizačních chorob v pozdějším věku. 

Výživu novorozence můžeme rozdělit na tři období:

  • 1. období – výhradně mléčné
  • dítě je plně kojeno (ideálně)/ nebo krmeno mléčnou kojeneckou výživou – počátečním mlékem 
  • do konce 6. měsíce může být dítě výhradně kojeno
  • množství mléka pro zdravého kojence (s normální porodní hmotností) = 1/6 jeho hmotnosti, tj. 150 – 180ml/kg/den. Není nutné podávat žádné další tekutiny (pouze ve velmi horkých letních dnech)!!!
  • 2. období – přechodné, od 6. do 12. měsíce
  • k mateřskému mléku se zavádějí příkrmy
  • 3. období – od 1. do 3. roku 
  • zařazování upravené stravy dospělých (ne tolik solit, sladit, kořenit)

Kojení

Kojení je přirozená a nejideálnější výživa pro miminko v prvním roce života. Mateřské mléko obsahuje vše potřebné pro jeho optimální růst a vývoj.

Zdravotní přednosti mateřského mléka pro dítě:  

  • menší nemocnost infekčními průjmy (má dobrý prebiotický efekt a posiluje střevní mikroflóru, která chrání před nežádoucími mikroorganismy), 
  • méně respiračních onemocnění (kašel, rýma)
  • méně zánětů středního ucha
  • v pozdějších letech mají kojené děti mensí hodnoty cholesterolu v krvi
  • méně častý vznik obezity ve školním a adolescentním věku (neplatí pro dospělost, kdy nás ochrání pouze naše vůle:))
  • méně často vznik alergie na bílkovinu kravského mléka (omezeno na děti, kdy jeden, popř oba rodiče alergii trpí)
  • diabetes mellitus I. typu (cukrovka) – méně často
  • celiakie – alergie na lepek – lepek má být zaveden mezi 4. – 7. měsícem věku, nejlépe v době, kdy je dítě ještě kojeno
  • příznivé ovlivnění kognitivních funkcí (paměť, soustředění, …)

Kojení je prospěšné i pro maminky – má ochranný vliv proti obezitě, zmenšuje riziko vzniku diabetu 2.typu (“stařecký”), rakoviny prsu a vaječníků.

Maminky, nebojte se! Tvorba mateřského mléka po porudu je přirozený proces, každá z Vás se techniku naučí! Čím častěji dítě saje, tím více mléka se tvoří. Neplatí zde pověra o tom, že by množství mléka bylo dáno množstvím jídla a tekutin, které matka sní a vypije!

Důležitá je také psychika! I kdyby kojení v prvních dnech nešlo, nepanikařte! Zkuste se obrátit na laktační poradnu, zkusit trošku relaxovat a uvidíte, že kojení půjde!

Maminka by měla jíst “normálně”, smíšenou stravu, pouze přidat více bílkovin (např 3 šálky nízkotučného mléka nebo tvaroh či kvalitní řecký jogurt). Ideální je do jídelníčku zařadit více ryb (mořských), kvůli nenasyceným mastným kyselinám a jodu. 

!!!!! Nedoporučuje se vegetariánský a už vůbec ne, veganský způsob stravování!! Vzniká velký nedostatek vitaminu B12 (nachází se pouze v potravinách živočišného původu), který je důležitý pro správnou funkci mozku a nervových buněk. Pokud už tuto dietu dodržujete, nezapoměňte se s pediatrem poradit o nezbytné suplementaci vitamínu pro dítě!

  • Jak poznám, že dítě dostává dostatek mléka?
  • Co můžu udělat pro zvýšení tvorby mateřského mléka?
  • vyhledat pomoc odborníka (lékař či laktační poradna)
  • zlepšit techniku kojení
  • častěji přikládat dítě na prs (10x – 20x za den, z toho 2x za noc)
  • přikládat dítě k oběma prsům během jednoho kojení
  • před kojením prsa lehce promasírovat, zahřát, používat speciální kojící podprsenky
  • dostatečně odpočívat, snažit se se uvolnit
  • nepoužívat láhev a dudlík

Umělá výživa

Pokud nemáte dostatek mateřského mléka, nebo nemůžete z jakéhokoliv důvodu kojit, nic se neděje!

Na trhu je spousta průmyslově vyráběných přípravků kojenecké výživy. 

Jako první dostává dítě počáteční mléko – od narození do 6. měsíce věku (Nutrilon 1, Hami 1, Sunar Baby, Beba).

Pokračovací mléka se podávají od ukončeného 6. měsíce do 12. měsíce-

Označena jsou číslicí 2. Od 12. měsíce potom číslicí 3. Vždy najdete napsáno na krabici, pro které měsíce je mléko určeno!!

Existují mléka určená pro miminka, která jsou riziková pro vznik atopických onemocnění (astma, ekzém, alergická rýma) – rodiči mají dané onemocnění. Mají označení – HA (hypoalergenní), obsahují částečně nebo vysoce hydrolyzovanou bílkovinu. 

!!!!Není vhodné podávat neupravené kravské mléko během 1. roku života!!!

Chcete své dítě odměnit a správně se snažíte omezovat sladkosti, abyste předešli obezitě dětí s pozdějšími vážnými zdravotními komplikacemi? Protože na obezitu si zakládáme v dětském věku, tehdy si budujeme správné jídelní návyky, potom už se to s námi “veze” celý život. Úžasná odměna, která rozjíví kreativitu dětí a velmi je baví je tato! Neváhejte pořídit! Maminky jsou z Nesladkáře naprosto nadšené! Odkaz k objednání najdeme zde:  http://www.nesladkar.cz?a_box=h5ycn2z7

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

Výběr prvního dětského kola s pedály

Průvodce pro rodiče Přechod na první kolo s pedály je významným krokem nejen ve vývoji dítěte, ale i pro rodiče. Správný výběr kola je důležitý…...

MUDr. Tereza Sochorcová

Filtrace vody

Filtrace vody - pro mě gamechanger, nad kterým jsem dříve nepřemýšlela. Proč filtrovat vodu, čeho se zbavíme. Jak jsem vybírala filtr já?...

MUDr. Tereza Sochorcová
filtrace vody