PREVENCE HPV

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Co je to HPV? HPV je zkratka pro jméno viru, který dokáže napáchat mnoho “neplechy”. Celý název je Human papillomavirus, řadíme ho do skupiny DNA virů z rodiny Papillomaviridae a jako všechny viry z této skupiny napadá kůži a sliznici. V dnešní době je považován za hlavního původce rakoviny děložního čípku a mnoha další zdravotních…

Co je to HPV?

HPV je zkratka pro jméno viru, který dokáže napáchat mnoho “neplechy”. Celý název je Human papillomavirus, řadíme ho do skupiny DNA virů z rodiny Papillomaviridae a jako všechny viry z této skupiny napadá kůži a sliznici. V dnešní době je považován za hlavního původce rakoviny děložního čípku a mnoha další zdravotních potíží. 

HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosnou infekcí! Světová zdravotnická organizace vzrůstající výskyt HPV onemocnění považuje z epidemiologického hlediska za závažnější než epidemii HIV.

Není HPV jako HPV….

HPV infekce rozlišujeme podle toho, zda mohou způsobit rakovinu.

Dle schopnosti vyvolávat změny v infikovaných buňkách vedoucí k nádorovému bujení se HPV dělí na vysoce rizikové (HR = high risk) a nízce rizikové (LR = low risk).

  • Vysoce rizikové typy 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82
  • Nízce rizikové typy 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81, 89 Kompletně popsáno je více než 100 typů. Z pohledu lidského zdraví má význam 40 typů, které infikují epitel kůže a sliznic, zejména oblast genitálu a konečníku. Ty označujeme jako lidské papilomaviry.
5fc79f5d06eb7obrazek

Jak se HPV přenáší? 

Riziko nákazy HPV se týká každého z nás! Nejčastěji se nakazí lidé ve věku 18–25 let, neboť začínají být sexuálně aktivní, a jelikož ještě ve většině případů nemají stále partnera, tak je incidence v této věkové skupině nejvyšší. Nicméně riziko přenosu této nemoci je celoživotní. 

HPV je přenášen sexuálním kontaktem (hodně lidí, kteří se nechtějí očkovat argumentují tím, že při pohlavním styku používají kondom, jenomže ten nás vždy před nakažením neochrání). Během života se 70–80 % žen nakazí. A to nemusí být ženy nijak zvlášť promiskuitní. Stačí jeden “vyvolený” partner, který je nosičem a už jsme nakaženi. 

Infekce je nejčastější u mladých žen před 30 lety a pak znovu narůstá incidence po 55 letech (milenecké vztahy). Ve skupině do 30 let najdeme 30 % HPV pozitivních, zatímco nad 30 let je to jenom 10 %.

Jako každá pohlavně přenosná nemoc má i HPV infekce svůj vliv v případě přenosu při porodu i na děti. Přenos HPV v průběhu porodu je naštěstí vzácný.

Pacientky nemusí mít žádné problémy. Subjektivní obtíže pacientky většinou korelují s tíží nálezu.

  • Bolest (při nebo po pohlavním styku, bez této závislosti);
  • Chronický výtok (může být mnoho dalších etiologií nebo superinfekce  bakteriální, kvasinková), spíše bílé barvy
  • Krvácení mimo menstruační cyklus
  • Obtíže při močení (pozor na mnoho dalších etiologií);
  • v pokročilých případech obecné známky maligního procesu – kachexie,  únava atd.
6c0b1afb0f7647daa7ca6978658ed6b7

Jaká je tedy ideální prevence proti HPV?

Rozdělujeme několik stupňů prevence:

Primární prevence

Cílem primární prevence je zabránit nákaze infekcí HPV a následnému rozvoji onemocnění. Přenosu a infikování HPV šlo donedávna zabránit pouze sexuální abstinencí (tj. úplně nulovým sexuálním životem). Pozor! Přenos infekce HPV je možný i při nekoitálních aktivitách (orální sex, mazlení).

Pár let zpět došlo v primární prevenci k zásadnímu zlomu! A tím bylo objevení vakcíny proti HPV! 

Očkování je jedinou racionální a účinnou primární prevencí infekce HPV! Nejvyššího efektu lze dosáhnout, pokud očkujeme dívky a chlapce ještě před zahájením sexuálního života, tj. dříve, než se mohou s infekcí HPV setkat (nebereme v úvahu přenos při porodu, jelikož je velmi vzácný. Proto je očkování chlapců a děvčat mezi 13.-14. narozeninami hrazeno zdravotní pojišťovnou! 

Ale i očkování po zahájení sexuálního života přináší výrazné snížení rizika rozvoje některého z HPV onemocnění. Proto se neváhejte očkovat i později, i když musíte dostat o jednu dávku očkování navíc. 

Jak fungují HPV vakcíny? 

Očkování je moderní metoda, která vytvořením imunitní paměti (vytvoříme si proti viru protilátky a naše tělo umí s infekcí přirozeně bojovat) chrání před infekcí a následným rozvojem onemocnění. HPV vakcíny jako první v historii chrání proti rozvoji rakoviny. Tyto vakcíny byly vyvinuty na základě přelomového objevu prof. Haralda zur Hausena, který za něj obdržel Nobelovu cenu.

Jaké vakcíny jsou k dispozici a jak je vybrat? 

Bivalentní vakcína Cervarix

Tato vakcína chrání před dvěma vysocerizikovými HPV typy 16 a 18. Chrání tedy proti maligním změnám hrdla děložního ve více jak 70 %. Na kondylomata bohužel(genitální bradavice) účinná není. 

Pro dívky a chlapce mezi 13.-14.rokem jsou obě dávky zdarma, pokud se očkujete později je cena Cervarixu 6600 Kč (za obě dávky), řada zdravotních pojišťoven dává příspěvek. 

Kvadrivalentní vakcína Gardasil (dříve Silgard)

Tato vakcína chrání před čtyřmi HPV typy – dvěma vysoce rizikovými HPV typy 16 a 18 a dvěma nízkorizikovými HPV typy 6 a 11. Je určena pro ženy a dívky od 9 let a chlapce a muže od 9 do 26 let. Chrání proti více než 70 % případů karcinomu hrdla děložního, ale současně i proti části nádorů vulvy (zevních rodidel), pochvy (vaginy), penisu a rakoviny análního otvoru. Dokáže nás ochránit i před prekancerózami (stavy, které předchází vzniku rakoviny). Dále chrání proti více než 90 % případů genitálních bradavic. Je také prevencí rekurentní respirační papilomatosy.

Doplatek Gardasilu pro děti mezi 13-14.rokem je cca 1800Kč. 

Nonavalentní vakcína Gardasil 9

Novou generaci ochrany proti HPV onemocnění poskytuje nonavalentní vakcína Gardasil9, která je určená pro ženy a dívky i chlapce a muže od 9 let věku. Vakcína byla vyvinuta s vysokou ochranou proti infekci HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 a chorobám s nimi spojenými. Dokáže chránit před 90 % všech nádorů spojených s HPV infekcí. 

Tuto vakcínu bych volila. Sice je nejdražší, ale také opravdu nejlepší. Stejně jako další vakcíny je částečně hrazena pojišťovnou, ale i tak je doplatek pro rodiče cca 4000Kč (jedna dávka). 

Sekundární prevence 

Očkování je sice dle mého názoru základ, ovšem ani na další kroky prevence rozhodně nesmíme zapomínat!! Screening karcinomu děložního čípku byl zaveden proto, že pomocí něj lze ze zachytit onemocnění v jeho časných stádiích.Karcinomům, které jsou způsobeny infekcí HPV, předcházejí tzv. předrakovinové (prekancerózní) stavy, tj. počáteční stádia onemocnění.

U nejčastějšího HPV karcinomu – rakoviny děložního čípku – lze tyto počáteční stádia odhalit pomocí stěru na děložním čípku. Děložní hrdlo ( respektive děložní čípek) je snadno dostupné, a tak je možné provádět jeho dlouhodobé sledování. To je založeno na pravidelných odběrech buněk z hrdla děložního. Jedná se o nebolestivý stěr, který je u nás provádí gynekolog v rámci pravidelné roční prohlídky, kterou mají ženy v ČR hrazenou z pojištění. A patří mezi “povinné” preventivní prohlídky. I když je to pro nás často nutné zlo a ke gynekologovi začneme rády chodit až v těhotenství. 

Cytologické vyšetření buněk z hrdla děložního (buňky se zkoumají pod mikroskopem) ukáže včas na počínající nádorové změny. Součástí vyšetření je optická kontrola hrdla děložního – kolposkopie.

Ostatní HPV nádory bohužel nejde takto brzy dobře odhalit, systém k jejich včasnému odhalení (screening) není v ČR ani jinde ve světe zaveden. Jedinou účinnou prevencí proti těmto ostatním HPV onemocněním je očkování.

54514374 586514948490066 5109369270861561856 n

HPV testy

HPV test je novou, moderní automatizovanou metodou, která zjišťuje přímo přítomnost vysoce rizikových typů HPV infekce, které způsobují rakovinu děložního čípku. Díky analýze DNA ze stěru děložního čípku je možno přesně určit přítomnost viru HPV a stanovit míru ohrožení rakovinou. Na rozdíl od tradiční cytologie tento test umožňuje zjistit přítomnost infekce HPV mnohem dříve, než mohou být v důsledku jejího působení pozorovány přednádorové nebo nádorové změny na buňkách děložního čípku. A to nám dává obrovskou šanci vše řešit včas! 

Ale i tak apeluji na všechny ženy, matky, nechejte očkovat sebe i své děti! Je to nejlepší investice do budoucna! 

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Podobné články

NEPOVINNÁ OČKOVÁNÍ

Rozdělujeme dvě skupiny nepovinných očkování u dětí, je to dle úhrady očkování. Očkování proti rotavirovým infekcím  Rotavirové infekce patří mezi nejčastější příčinu akutních průjmových onemocnění…...

MUDr. Tereza Sochorcová

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA – očkovat?

Klíšťová meningoencefalitida (KME) Je to infekční virové onemocnění, které postihuje mozek a mozkové obaly (často se potkáme s označením “záněť mozkových blan”, ten však může…...

MUDr. Tereza Sochorcová
Klistova encefalitida

POVINNÁ OČKOVÁNÍ U DĚTÍ

Hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která umožňuje očkování novorozence proti šesti nemocem najednou. V jediné vakcíně jsou obsaženy látky proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému…...

MUDr. Tereza Sochorcová
očkování