Přihlašte se k odběru nového e-mailového seriálu ZDARMA pro nové maminky
Přejít

POVINNÁ OČKOVÁNÍ U DĚTÍ

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která umožňuje očkování novorozence proti šesti nemocem najednou. V jediné vakcíně jsou obsaženy látky proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae typu b. Jedná se o úplně první očkováni (kromě rotavirů - to je nepovinné“ očkování” proti virovému průjmu, které podávàme na…

  • Hexavakcína (vakcíny najdeme pod názvy Infanrix Hexa, Hexacima) 

Hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která umožňuje očkování novorozence proti šesti nemocem najednou. V jediné vakcíně jsou obsaženy látky proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae typu b.

Jedná se o úplně první očkováni (kromě rotavirů – to je nepovinné“ očkování” proti virovému průjmu, které podávàme na lžičku), které miminko dostane a je součástí povinného očkovacího kalendáře. 

Rodiče se často děsí, že se očkuje proti tolika nemocem v jedné vakcíně. Navíc, že se očkování podává už tak malinkým dětem. 

Pokud by se očkovalo proti každé nemoci zvlášť, dostávaly by děti o řadu vpichů navíc a trvalo by mnoho měsíců, než by dítě mohlo být chráněno proti všem šesti nemocem. Někteří rodiče žádají rozložení vakcín do 6, nicméně v této formě si musí každou očkovací látku hradit z vlastních peněz. U klasické šestivakcíny se jedná o velmi bezpečnou vakcínu. 

Očkovací schéma: 

1. Dávka od 9. Týdne 

2. Dávka ve 4. Měsíci 

3. Dávka v 11.-13. Měsíci 

Vakcína je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. 

Pokud by měly děti po očkování teplotu nad 38°C, podáváme tzv. antipyretika – Panadol či později Nurofen. Dávkování hlídejte dle obalu.

  • Zarděnky, spalničky, příušnice (Očkování MMR – vakcína jménem Priorix)
  • Na zarděnky, spalničky, příušnice neexistuje kauzální (speciální) léčba, ale pouze léčba symptomatická. Což tyto nemoci činí nebezpečnými. Před érou zavedení plošného očkování zde byly velké epidemie – smrtelné. Více o jednotlivých onemocněních najdete na mém blogu www.lecimdeti.cz 

Podle vyhlášky a platného očkovacího kalendáře se očkování zahajuje nejdříve první den 15. měsíce věku dítěte. Nejpozději se dává v 18. Měsíci věku. V této době již z krve převážné většiny dětí zmizí mateřské protilátky, které by snižovaly imunitní odpověď. Druhá dávka se aktuálně podává v 5.-6.roce dítěte. Jsou-li podány dvě dávky očkování, uvádí se ochrana na dobu až 20 let pro spalničky, 15 let pro příušnice a více než 20 let pro zarděnky.  Odstup od předchozího a dalšího očkování musí být minimálně 2 týdny. Doporučuji ženám, které plánují těhotenství, aby si nechaly odebrat hladinu protilátek. V tomto citlivé období by totiž onemocnění mohlo znamenat fatální následky pro plod.

Nejčastější nežádoucí účinky očkování: Bolestivost v místě vpichu, citlivost, zarudnutí a otok v místě vpichu, horečka, nervozita, vyrážka. Jedná se o tzv. živou vakcínu, takže se nežádoucí účinky mohou objevit až 5.-12. den po očkování. Tak se nelekejte. 

Pokud rodiče očkování odmítají, tak musejí myslet i na budoucnost svých děti. Jestliže by potom žena měla v těhotenství např zarděnky, nebude protilátkami z očkování chráněna a bude to mít fatální následky pro plod. (Nyní by mi mohli někteří “odmítači” očkování oponovat, že i očkovaný by mohl onemocnět, nicméně případů, kdy očkování “selže” a nevytvoří se u člověka dostatečná hladina potřebných protilátek na obranu, je naprosto mizivé procento.)

V roce 1998 publikoval britský lékař Andrew Wakefield v časopie The Lancet studii, podle níž aplikace MMR vakcíny může u dětí způsobovat autismus. V roce 2004 bylo nicméně poukázáno na nedostatky studie, která pak byla částečně (2004) a posléze i plně (2010) stažena. Pozdější studie souvislost očkování a vzniku autismu zcela vyloučily, přesto tento mýtus v části společnosti přetrvává a projevuje se v tom, že část rodičů i nadále odmítá nechat očkovat svoje děti. Což je velká škoda! 

Plně hrazeno ze zdravotního pojištění

  • Záškrt, tetanus, černý kašel (Boostrix, Infanrix) 

Jedná se o přeočkování po hexavakcině, očkuje se mezi dovršením 5.- dovršením 6. Roku věku 

  • Záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna (Boostrix polio, Adacel polio) 

Přeočkování proti daným onemocněním, očkuje se od dovršení 10.-dovršení 11. Roku věku 

Očkování probíhají v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost v termínech stanovených vyhláškou (dle tzv očkovacího kalendáře, doba uvedena u jednotlivých vakcín). Není-li možné provést pravidelné očkování ve stanovených termínech z důvodu zdravotního stavu dítěte, který vylučuje podání očkovací látky, provede se takové očkování i v pozdějším věku dítěte. O tom rozhodne lékař. Pokud rodiče očkování odmítají, musí lékaři podepsat formulář o odmítnutí. Kdy za toto rozhodnutí přebiraji plnou zodpovědnost. Potom jen pozor – můžete mít velký problém při přijetí dítěte do kolektivního zařízení a později na různé školní a prázdninové akce. 

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

NEPOVINNÁ OČKOVÁNÍ

Rozdělujeme dvě skupiny nepovinných očkování u dětí, je to dle úhrady očkování. Očkování proti rotavirovým infekcím  Rotavirové infekce patří mezi nejčastější příčinu akutních průjmových onemocnění…...

MUDr. Tereza Sochorcová

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA – očkovat?

Klíšťová meningoencefalitida (KME) Je to infekční virové onemocnění, které postihuje mozek a mozkové obaly (často se potkáme s označením “záněť mozkových blan”, ten však může…...

MUDr. Tereza Sochorcová
Klistova encefalitida

PLANÉ NEŠTOVICE – OČKOVÁNÍ

👉Plané neštovice jsou infekční onemocnění, která se dá preventovat bezpečným očkováním 👉U nás nepovinné očkování  👉Jedná se o "živou" vakcínu🥳„Chickenpox parties“ - neboli cílené nakažení…...

MUDr. Tereza Sochorcová