Přihlašte se k odběru nového e-mailového seriálu ZDARMA pro nové maminky
Přejít

POPÁLENINY U DĚTÍ

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Prosím, nezapomínejme na PREVENCI! Popáleniny patří mezi nejvážnější úrazy u dětí, které nechávají trvalé následky. Popáleniny vznikají působením: horká pára, tekutina, kontakt s horkým tělesem, plamen, elektrický proud, chemikálie, nízké teploty, ionizující záření U dětí jde nejčastěji o poškození kůže teplem. U dětí mladších 5 let je nejčastější úraz způsobený vřelou tekutinou, u dětí starších…

Prosím, nezapomínejme na PREVENCI! Popáleniny patří mezi nejvážnější úrazy u dětí, které nechávají trvalé následky.

Popáleniny vznikají působením: horká pára, tekutina, kontakt s horkým tělesem, plamen, elektrický proud, chemikálie, nízké teploty, ionizující záření

U dětí jde nejčastěji o poškození kůže teplem. U dětí mladších 5 let je nejčastější úraz způsobený vřelou tekutinou, u dětí starších jsou to hlavně úrazy způsobené plamenem a vdechováním zplodin hoření.

Závažnost úrazu v praxi hodnotíme rozsahem. Jedno procento popáleného tělesného povrchu odpovídá ploše ruky (dlaň + prsty) dítěte.

U dětí do 2 let života je závažná popálenina > 1% tělesného povrchu (tedy 1 dětská dlaň), velmi závažná je více více než 5%, u dětí 2–15 let > 10 %

Každý závažný úraz má co nejdříve ošetřit odborník: plastik, chirurg, pediatr. Při rozpacích, zda jde nebo nejde o závažný úraz, je na místě vždy volat RZP a zařídit odbornou péči. Dítě se závažným popáleninovým úrazem patří do specializovaného centra!

Rozdělení popálenin

I. stupeň: zarudnutí bez poškození kůže

IIa. stupeň: puchýře, spodina zarudlá, velká bolestivost

IIb. stupeň: puchýř stržený, spodina sytě zarudlá

III. stupeň: barva kůže bílá, hnědá nebo černá, není bolestivost

Co dělat ihned

 • Zabráníme působení tepla – svléknout nasáklý oděv, při hoření oděvu – zastavit, povalit a válením uhasit hořící oděv.
 • Pokud se stane, že jsou na postiženém místě přiškvařené oděvy, nesmíme je strhávat, první pomoc probíhá přes.
 • Chladíme postižené místo vodou 8 °C- 10°C (ideál je sprcha), pozor, abychom dítě nepodchladili (při rozsáhlém postižení chladíme pouze obličej, krk, ruce – a voláme RZP)
 • Pokud je popálenina malá (I. stupeň), tak použijeme chlazení a Panthenol spray, na další hojení se doporučuje metoda tzv. vlhkého hojení. Dříve se používaly zásypy, které, prosím, nepoužívejte!
 • Skvělý je Hemagel NEW, který se doma hodí i na odřeniny a menší rány.Hemagel pomáhá s hojením, ale i zabraňuje vstupu infekce. 
 • Při hojení kůže svědí. Je důležité, abyste své dítě přesvědčili, že si popáleninu nesmí škrábat. Vím, že je to těžké.
 • Pokud si dítě stěžuje na svědění, doporučujeme zvlhčovat ránu alespoň pětkrát denně (velmi jemně ťupkáním). Když nezabírá hydratace pokožky, použijeme antihistaminika (např volně prodejný Fenistil či léky na předpis).
 • Podáme léky proti bolesti, např Nurofen
 • Při nerozsáhlém postižení dopravíme dítě sami na pohotovost či na chirurgickou ambulanci. 
 • Když vidíme puchýře, tak je nikdy nepropichujeme, mohla by se dovnitř dostat infekce – vyhledáme lékaře. 

!!!Při větší popálené ploše voláme ihned 155!!!

 • Ošetření popálenin není radno podceňovat, jelikož poškozená pokožka je obrovskou vstupní branou pro infekce. 

Na prvním místě je samozřejmě prevence – zajistil doma bezpečné prostředí a myslet na to, že stačí vteřinka a čaj je na dítěti – hluboké popáleniny zanechají poškození kosmetického rázu, ale také funkčního a psychického, proto určitě apeluji na to, aby bylo dítě při větším popálení určitě v péči odborníka na popáleniny. 

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

KOLIK TEKUTIN DĚTEM?

Potřeba tekutin u dětí Hodně často mi chodí dotazy, kolik má dítě v konkrétním věku vypít. Vždy maminkám odpovídám, že nemusejí nic počítat, kojené děti si "řeknou",…...

MUDr. Tereza Sochorcová