KOLIK TEKUTIN DĚTEM?

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Potřeba tekutin u dětí Hodně často mi chodí dotazy, kolik má dítě v konkrétním věku vypít. Vždy maminkám odpovídám, že nemusejí nic počítat, kojené děti si "řeknou", někdy se chtějí kojit častěji, jindy méně často. Pokud je miminko dobře prospívající, nemá žloutenku nebo není nedonošené, tak nemusíme nic vážit na váze a zapisovat. Já si vážení před…

Potřeba tekutin u dětí Hodně často mi chodí dotazy, kolik má dítě v konkrétním věku vypít. Vždy maminkám odpovídám, že nemusejí nic počítat, kojené děti si “řeknou”, někdy se chtějí kojit častěji, jindy méně často. Pokud je miminko dobře prospívající, nemá žloutenku nebo není nedonošené, tak nemusíme nic vážit na váze a zapisovat. Já si vážení před a po kojení užila až až, bylo to mnoho týdnů, stálo to hodně slz a stresu. Proto pokud nemusíte, neřešte to:)


Více než kolik toho dítě vypije vidím problém v to, co dítě pije. V obchodech vidíme plné regály dětských pitíček, které se tváří hrozně zdravě, v dobré víře jim chceme přilepšit “ovocným” džusem. Když se ale podíváme na obal, tak zjistíme, že jsme v podstatě koupili obarvenou vodu s několika kostmi cukru. Pitíčko nedostatečně hydratuje, trpí zoubky i metabolismus. I u pití samozřejmě platí, že je to jen na nás, na co si dítě zvykne. 

2phf6

Velmi často mi maminky píší, že jejich miminko (např 7 měsíců) vodu odmítá, že musejí dávat oslazený čaj…Prosím, prosím, je to opravdu jen na rodiči, dítě v tomto věku se vše učí, zvyká si na chutě, tak ho “nekažme”. Pokud mu už jednou chuť odprezentujete, tak je přirozené, že se bude velmi těžko učit zpět na čistou vodu. Z mého pohledu do správného pitného režimu patří čistá voda (nejlépe filtrovaná), neslazené čaje (bylinky), dlouho tažený vývar z kvalitního masa a kostí, vodní kefír…Ale ne slazené perlivé či neperlivé limonády, energetické nápoje, sladké jogurtové nápoje, rozpustné šťávy (Tang), fruka, i když jsme na nich vyrůstali…

eOZvR

Právě proto ale naše generace tak málo pije opravdu jen tu vodu. Já sama se to musela nějakou dobu učit, myslet na to, jelikož léta studia jsem strávila tím, že můj jídelníček zahrnoval cornflakes, jablka, skořici a litry coly light nebo zero, co bylo zrovna v akci. Takže katastrofa, ale taky jak můžete sledovat, na mém zdraví se to nehezky podepisuje i léta poté. Tak to nedělejme našim dětem. 

obsah cukru a energie v nápojích 2 1
XSef4 2
  • POTŘEBA TEKUTIN DLE VĚKU
  • 1. den života: 50-70 ml/kg/den
  • 5. den života: 100-130 ml/kg/den
  • 6.den-6.měsíc života: 100-150 ml/kg/den
  • 7. -12. měsíc života: 100-120 ml/kg/den
  • 2. rok: 80-120 ml/kg/den
  • 3.-5. rok: 80-100 ml/kg/den
  • 6.-10. rok: 60-80 ml/kg/den
  • 11.-14. rok: 60-70 ml/kg/den

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

Barefoot nebo “klasická” obuv pro děti?

Ruku v ruce s prvními krůčky děťátka jde také výběr prvních botiček. V dnešní době máme (ne)výhodu v obrovském sortimentu zboží a výběr se tak…...

MUDr. Tereza Sochorcová
barefoot

Dětská kůže – v čem je jiná?

Dětská kůže je citlivá a péče o ni má svá specifika. V tomto článku se na ně zaměřím. Nejprve se podíváme na to, jaké funkce…...

MUDr. Tereza Sochorcová
detska kuze