ROTAVIROVÝ PRŮJEM

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Jistě mi dá nyní hodně rodičů za pravdu, že mají s těmito viry a hlavně s tím, co způsobují, bohaté zkušenosti. Rotaviry totiž patří mezi nejznámější a nejčastější původce průjmových onemocnění u dětí. Jelikož je to onemocnění velmi nakažlivé a skvěle se šíří v dětských kolektivech, postihne téměř všechny děti do 4 let věku. Nejčastěji…

Jistě mi dá nyní hodně rodičů za pravdu, že mají s těmito viry a hlavně s tím, co způsobují, bohaté zkušenosti.

Rotaviry totiž patří mezi nejznámější a nejčastější původce průjmových onemocnění u dětí. Jelikož je to onemocnění velmi nakažlivé a skvěle se šíří v dětských kolektivech, postihne téměř všechny děti do 4 let věku. Nejčastěji se s nimi potkáváme ve věku kolem 6-24 měsíců. U kojenců jsou rotaviry celosvětově úplně nejčastější příčinou průjmů. 

Inkubační doba onemocnění je velmi krátká, tzn. od toho co se virem nakazíme, do té doby než pocítíme první příznaky, uplynou pouhé 1-3 dny

Přenos nákazy probíhá velice jednoduše – tzv. “fekálně-orální” cestou, tzn. pomocí kontaminovaných rukou a předmětů, především kvůli nedostatečné hygieně po použití toalety.  Rotaviry vydrží na hračkách i rukách i několik dní a vydrží dokonce i působení některých desinfekčních přípravků!

Dávka virů, která je potřeba k nákaze je pak velice malá, u dětí stačí pouhých 10-100 virových částic (pro vaši představu, akutně nemocné dítě má v 1ml průjmovité stolice rotaviry v koncentraci 10^9 virových částic.) Takže se ani nenadějeme a…Průjem je na světě! 🤔💩

S rotavirovým průjmem se nejčastěji setkáme v zimních a jarních měsících.

Klinický obraz: A jak se tedy vlastně projevují?

  • Průjem je vodnatý, může být zelený a hodně četný, klidně i 20krát za den. Typické pro něj je, že velmi zapáchá a je bez hlenu a krve! (to má spíše campylobacter)
  • Zvracení
  • Bolesti břicha až křeče
  • Celková slabost dítěte
  • Nechutenství
  • Horečka 38-40°C

Průjem se může objevit i u dospělých (personál dětských oddělení nebývá ušetřen-sama jsem již měla zkušenost:)), ale průběh bývá mírnější a někteří jsou dokonce tak odolní, že žádné příznaky ani nepocítí. Šťastlivci!

Je nutné, aby dítě s průjmem bylo v nemocnici?

Pokud má dítě hodně stolic, zvrací a nezvládá příjímat a udržet v sobě tekutiny, dochází rychle k rozvoji dehydratace. A právě dehydratace je hlavním důvodem hospitalizace v nemocnici, kdy je nutné, aby dítko dostalo tzv.”rehydratační terapii”, kdy se mu tekutiny dodávají přímo do žíly. 

Pokud dítě zvládá pít a jeho příjem tekutin přesahuje jejich výdej, je onemocnění velmi dobře zvládnutelné doma, jako jste zvyklí u běžných průjmů. Stačí zajistit dostatek tekutin (dobré jsou i volně prodejné rehydratační roztoky – např. Kulíšek pro malé děti nebo Hipp ORS (mnoha dětem chutná více), dále dietní bezmléčná strava a tělesný klid (často nemožné)

Když má dítko teplotku – podáme volně prodejná antipyretika (Panadol, Brufen – pokud dítě zvrací – dejte čípek, při průjmu pak raději sirup)

A nezapomínejte dát dítku probiotika – “prospěšné” bakterie pomůžou organismu se rychleji průjmu zbavit! Dobré jsou Laktobacilky kapsle, Hylak Forte nebo Smidge probiotika (na puravia.cz můžete využít slevu s kódem “lecimdeti” na všechny doplňky stravy, jsou tam opravdu “pure”, máme od nich všechno).

Jídlo začněte dítěti dávat postupně. Rozhodně v akutní fázi dávejte jen velmi slabý lehce oslazený černý nebo vychlazenou neperlivou vodu po lžičkách. Pokud v sobě čaj “udrží”, začínáme zkoušet suchou stravu. Piškoty, rohlík, u kojenců mixované banány, jablkové přesnídávky, postupně zkusíme rýži, kuskus, bramborovou kaši, rýžové polévky, mrkvový odvat, vývar, starší pečivo…

U kojených dětí kojení nepřerušujeme (častá chyba!), Kojte častěji, podle toho, jak si dítě “řekně”. Mléko můžete ředit i rýžovým odvarem, od šesti měsíců věku dítěte také mrkvovým odvarem. U dětí, které jsou krmeny umělou výživou se někdy doporučuje dávat mléka bez obsahu laktózy (např. Nutrilon či Beba), není to však nutnost.

Co dítěti při průjmu nedávat!!

  • Vyhnout se stravě bohaté na jednoduché cukry a tuky!!
  • Antibiotika jsou u rotavirových průjmů neúčinná a mohou průběh onemocnění jen zhoršit a prodloužit! Pokud by byla indikace, lékař by vás upozornil, u 99% průjmů v ČR nejsou třeba
  • Nepodávat antimotilika, tj. léky, které zpomalují střevní peristaltiku
  • Endiaron a Ercefuryl mají význam jen u průjmů, které vyvolávají bakterie, tedy NE u rotavirů! A jsou také jen pro děti starší 6 let!!!!

Jak se onemocnění vyhnout?

Prevence, prevence, prevence! Musíme dbát na dostatečnou hygienu a dezinfekci rukou, dezinfekci hraček a všech povrchů a izolaci dětí mimo kolektiv. 

POZOR! Vylučování virů stolicí probíhá ještě 7-10 dní po odeznění příznaků průjmu! 

Nejúčinnější prevencí by mělo být očkování. V současné době jsou u nás k dostání dvě vakcíny – ROTARIX a ROTATEQ. Jedná se o tzv.”živé očkovací látky”, které se podávají na lžičce🙂 Podávají se dvě dávky, a to u nejmenších dětí. První dávka se podává od šesti týdnů a očkování by mělo být dokončeno před 24. týdnem věku dítěte. Pokud se rozhodnete pro “očkování” později, nebude již účinné. Pro starší děti ani nejsou schválena očkovací schémata. Bohužel není toto očkování hrazeno zdravotní pojišťovnou, takže si jej rodiče musí hradit celé

V některých zemích je očkování zavedeno celoplošně, např. v Belgii či Rakousku, Německu a Finsku, tyto země potom nemají statisticky tak vysoký počet nemocných s rotavirovým průjmem. Bohužel u rotavirů je taková záludnost, že je jich mnoho kmenů, které “mutují”, proto není očkování úplně stoprocentní ochranou:( S tím se musí počítat.

Maminky, tatínci, nemusíte se bát, nejedná se o závažné onemocnění, pokud dítě netrpí dalšími nemocemi a dodáme mu dostatek tekutin. Bude to trvat pár dní, bež bude zase fit, ale zvládne to:) Průjmu se, bohužel, nevyhneme nikdo…Musíme všichni pamatovat hlavně na prevenci!

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Komentáře

1 komentář

Zanechte komentář

Podobné články

Jak poznat, že dítě potřebuje psychologa?

Jako rodiče se často potýkáme s otázkou, zda je chování našeho dítěte jen fází jeho vývoje, nebo zda signalizuje hlubší problémy. Může být obtížné rozlišit…...

MUDr. Tereza Sochorcová
psycholog