rotavirový průjem
0 - 10 let

ROTAVIROVÝ PRŮJEM

Jistě mi dá nyní hodně rodičů za pravdu, že má s těmito viry a hlavně s tím, co způsobují, bohaté zkušenosti!

Rotaviry totiž patří mezi nejznámější a nejčastější původce průjmových onemocnění u malých dětí. Jelikož je to onemocnění velmi nakažlivé a skvěle se šíří hlavně v dětských kolekttivech, postihne téměř všechny děti do 4 let věku. Nejčastěji se s nimi ale potkáváme ve věku kolem 6-24 měsíců. U kojenců jsou rotaviry celosvětově úplně nejčastější příčinou průjmů. 

Inkubační doba onemocnění je velmi krátká, tzn. od toho co se virem nakazíme, do té doby než pocítíme první příznaky, uplynou pouhé 1-3 dny

Přenos nákazy probíhá velice jednoduše – tzv. “fekálně-orální” cestou, tzn. pomocí kontaminovaných rukou a předmětů, především kvůli nedostatečné hygieně po použití toalety.  Rotaviry vydrží na hračkách i rukách i několik dní a vydrží dokonce i působení některých desinfekčních přípravků!

Dávka virů, která je potřeba k nákaze je pak velice malá, u dětí stačí pouhých 10-100 virových částic (pro vaši představu, akutně nemocné dítě má v 1ml průjmovité stolice rotaviry v koncentraci 10^9 virových částic.) Takže se ani nenadějeme a…Průjem je na světě! 🤔💩

S rotavirovým průjmem se nejčastěji setkáme v zimních a jarních měsících, ale upřímně řečeno, nyní jich máme na oddělení také požehnaně!! 

Klinický obraz: A jak se tedy vlastně projevují?

  • Průjem je vodnatý, zelený a hodně četný, klidně i 20krát za den! Typické pro něj je, že velmi zapáchá a je bez hlenu a krve! 
  • Zvracení
  • Bolesti břicha až křeče
  • Celková slabost dítěte
  • Nechutenství
  • Horečka 38-40°C

Průjem se může objevit i u dospělých (často se nakazí právě personál v nemocnici-jsem si jistá, že mě to brzy také čeká :D), ale průběh bývá mírnější a někteří jsou dokonce tak odolní, že žádné příznaky ani nepocítí. Šťastlivci!

Je nutné, aby dítě s průjmem bylo v nemocnici?

Pokud má dítě hodně stolic, zvrací a nezvládá příjímat a udržet v sobě tekutiny, dochází rychle k rozvoji dehydratace. A právě dehydratace je hlavním důvodem hospitalizace v nemocnici, kdy je nutné, aby dítko dostalo tzv.”rehydratační terapii”, kdy se mu tekutiny dodávají přímo do žíly. 

Pokud dítě zvládá pít a jeho příjem tekutin přesahuje jejich výdej, je onemocnění velmi dobře zvládnutelné doma, jako jste zvyklí u běžných průjmů. Stačí zajistit dostatek tekutin (dobré jsou i volně prodejné rehydratační roztoky – např. Kulíšek pro malé děti), dále dietní bezmléčná strava a klid v posteli!

Když má dítko teplotku – podáme volně prodejná antipyretika (Panadol, Brufen – pokud dítě zvrací – dejte čípek, při průjmu pak raději sirup!)

A nezapomínejte dát dítku probiotika – „prospěšné“ bakterie pomůžou organismu se rychleji průjmu zbavit! Dobré jsou Laktobacilky kapsle nebo Hylak Forte.

Jídlo začněte dítěti dávat postupně. Rozhodně v akutní fázi dávejte jen černý nebo žaludeční čaj po lžičkách. Pokud v sobě čaj “udrží”, začínáme zkoušet suchou stravu. Piškoty, rohlík, u kojenců mixované banány, jablkové přesnídávky, postupně zkusíme rýži, bramborovou kaši, rýžové polévky, vývar, starší pečivo…

U kojených dětí kojení nepřerušujeme a v době mezi kojením můžeme podávat vodu nebo vodou ředěné mléko. Mléko můžete ředit i rýžovým odvarem, od šesti měsíců věku dítěte také mrkvovým odvarem. U dětí, které jsou krmeny umělou výživou, podávejte mléka bez obsahu laktózy (např. Nutrilon či Beba)

Co dítěti při průjmu nedávat!!

  • Vyhnout se stravě bohaté na jednoduché cukry a tuky!!
  • Antibiotika jsou u rotavirových průjmů neúčinná a mohou průběh onemocnění jen zhoršit a prodloužit!!
  • Nepodávat antimotilika, tj. léky, které zpomalují střevní peristaltiku
  • Endiaron a Ercefuryl mají význam jen u průjmů, které vyvolávají bakterie, tedy NE u rotavirů! A jsou také jen pro děti starší 6 let!!!!

Jak se onemocnění vyhnout?

Prevence, prevence, prevence! Musíme dbát na dostatečnou hygienu a dezinfekci rukou, dezinfekci hraček a všech povrchů a izolaci dětí mimo kolektiv. 

POZOR! Vylučování virů stolicí probíhá ještě 7-10 dní po odeznění příznaků průjmu! 

Nejúčinnější prevencí by ale mělo být očkování. V současné době jsou u nás k dostání dvě vakcíny – ROTARIX a ROTATEQ. Jedná se o tzv.”živé očkovací látky”, které se podávají na lžičce🙂 Podávají se dvě dávky, a to u nejmenších dětí. První dávka se podává od šesti týdnů a očkování by mělo být dokončeno před 24. týdnem věku dítěte. Pokud se rozhodnete pro “očkování” později, nebude již účinné! Pro starší děti ani nejsou schválena očkovací schémata. Bohužel není toto očkování hrazeno zdravotní pojišťovnou, takže si jej rodiče musí hradit celé sami🙁

V některých zemích je očkování zavedeno celoplošně, např. v Belgii či Rakousku, Německu a Finsku, tyto země potom nemají statisticky tak vysoký počet nemocných s rotavirovým průjmem. Bohužel u rotavirů je taková záludnost, že je jich mnoho kmenů, které „mutují“, proto není očkování úplně stoprocentní ochranou:(

Maminky, tatínci, nemusíte se bát, nejedná se o závažné onemocnění, pokud dítě netrpí dalšími nemocemi a dodáme mu dostatek tekutin. Bude to trvat pár dní, bež bude zase fit, ale zvládne to:) Průjmu se, bohužel, nevyhneme nikdo…Musíme všichni pamatovat hlavně na tu prevenci!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *