PEDIKULÓZA = ZAVŠIVENÍ

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Pedikulóza je považována za běžné infekční onemocnění, které se šíří velmi rychle především v dětském kolektivu. Veš není přenašečem infekčních ani jiných vážných onemocnění (je infekční v tom slova smyslu, že se velmi rychle přenáší na další lidi),  intezivní škrábání ale může vést ke vzniku zánětů pokožky hlavy. Není to onemocnění nijak závažné a má…

Pedikulóza je považována za běžné infekční onemocnění, které se šíří velmi rychle především v dětském kolektivu. Veš není přenašečem infekčních ani jiných vážných onemocnění (je infekční v tom slova smyslu, že se velmi rychle přenáší na další lidi),  intezivní škrábání ale může vést ke vzniku zánětů pokožky hlavy. Není to onemocnění nijak závažné a má výbornou prognózu, ale nutno dodat, že je velmi nepříjemné a mnohdy úporné. Provází ho nekončící svědění hlavy, ale také psychická újma, protože ke vším se stále váže ve společnosti jakási stigmatizace. 

Pamatuju si moc dobře, když jsem byla jako dítě v lázních, kde propukla epidemie vší. Jelikož jsme cvičili na “erárních” podložkách, tak se potvůrky nevyhnuly ani mně. Několik dní jsem tiše trpěla, ale strašně jsem se bála to vychovatelkám říct. Psala jsem rodičům, aby mi co nejdříve poslali nějaký lék, abych to mohla sama diskrétně zvládnout. Nicméně to se mi nepodařilo a já se hned octnula v izolaci na několik dní a všichni spolupacientni se mi smáli. Dodnes si ty chvíle pamatuji, jak strašně jsem se cítila. Ale je to prostě tím, že se ve společnosti traduje, že vši jsou známkami špíny a nedostatečné hygieny. Což ale vůbec není pravda. 

Vši jsou opravdu velmi nakažlivým onemocněním. Veš je bezkřídlý parazitický hmyz, živící se sáním krve svého hostitele (především dětí, ale napaden může být i dospělý).

Onemocnění není přenosné na zvířata, veš žije pouze ve vlasech lidí a jinou potravu než lidskou krev nemůže přijímat. Zvířata se mají! 

dandruff vs head lice

Jak vši poznat? 

Vši mají několik vývojových stádii. Prvním stádiem jsou tzv. hnidy – jsou to miniaturní “perličky” připojené pevně k vlasům, většinou bělavě lesklé. Jejich velikost se pohybuje okolo 1 mm. Od lupů je odlišíte snadno – hnidy nelze jen tak smýt či odfouknout. Odstraníte je pouze mechanicky. Z hnid se přibližně po 6 dnech líhnou larvy, které dospívají během 2−3 týdnů. 

Klinický obraz onemocnění

Pedikulóza se projevuje nepříjemným svěděním hlavy způsobným bodáním, sáním krve a pohybem vší, proto poznat zavšivení je celkem snadné, neboť svědění kůže hlavy nutí děti ke škrábání a často je budí i v noci. Jak už jsem zmínila výše, na rozdíl od lupů hnidy jen tak neumyjeme. Ve vlasech je možné vidět i živé lezoucí vši (nejlépe jsou živé vši vidět hned ráno na bílém polštáři). 

e2730d47deb23aca83f091fd2dd9ab7b resize680453

Přenos pedikulózy

Pedikulóza, tedy vši se přenáší tělesným kontaktem, veš totiž nemá schopnost letu ani neumí skákat! Nejvíce ohroženi jsou rodinní příslušníci, kolektiv dětí zejména ve školkách, školách nebo na táborech. K přenosu přispívá také používání cizích hřebenů, čepic, šátků, vlasových ozdob, spon, nebo cvičení na půjčených podložkách. 

Jaká je terapie vší?

Jednou možností je vyčesání vší, tedy hnidů (vajíček) hustým hřebenem “všiváčkem”. Je dobré předklonit hlavu a vyčesávat od týla směrem dolů. Vyčesáváme 3-5 minut. Snažte se být co nejdůslednější. Hnidy musíme odstranit mechanicky, bohužel na ně neexistuje žádný šampon ani lék. Někdy se nevyhneme tomu, že musíme nějakou část vlasů vystříhat. Hnidy samičky vší přilepují jednotlivě ke kořínkům vlasů, ty se poté vzdalují od pokožky hlavy cca 0,5 mm za den, podle toho jak rychle vlas roste. Veš dětská není schopna žít ve vlasech kratších 0,8 cm, proto se v minulosti často vlasy stříhaly na maximálně 8mm. Rozhodně to ale dnes neplatí, že bychom museli všechny vlasy stříhat! 

V dnešní době se velmi často přikláníme k umývání vlasů různými přípravky. Jelikož dospělé vši zabijeme a tím zabráníme jejich množení, tak se s dávkou trpělivosti vší zbavíme! 

Co tedy můžeme použít? 

Přípravky určené k hubení vší aplikujeme dítěti pouze při zjištěném výskytu živých vší ve vlasech.

• Šampón nebo sprej s insekticidem speciálně proti vším, který parazity hubí ochromením jejich nervové činnosti (taková typická bojová látka:)).

• Přípravky s obsahem silikonových složek, které vši obalí, zamezí jim v dýchání a ty se udusí. Tento typ přípravků je v dnešní době nejpoužívanější. V lékarně jsem dostala informaci, že mezi preferované značky šamponů proti vším patří například –  Liquido Forte, Paranit, Všiven, Barnys Effective a Vamousse pěna. Ovšem radím se vždy poradit s lékarníkem, jaké přípravky jsou na trhu právě nejžádanější. 

• Přírodnější přípravky s olejnatými látkami, které ucpávají vším dýchací cesty, takže se udusí. Tyto přípravky ale nejsou tolik účinné, někteří rodiče je preferují, jelikož jsou “přírodnější”. 

POZOR! Odvšivovacím přípravkem je třeba ošetřit také hřebeny a kartáče, všechny používané textilie vyprat a vyžehlit.

Prevence

Existují i prostředky, která by nás údajně měly od vší ochránit. Jako prevenci, pokud víte, že se například ve školce vši objevily, můžete použít rostlinné silice rozpuštěné v oleji. Ty vši odpudí. Hojně užívaný je olej z čajovníku australského neboli tea tree olej či olej z eukalyptu. Olejíček kápněte přímo do běžného šamponu, kterým si myjete vlasy nebo po umytí namažte přímo do vlásků, do pěšinky a za uši.

Pokud dítě nyní nemá vši, je třeba po dobu výskytu vší v dětském kolektivu opakovat prohlídku hlavy alespoň každé dva dny, jelikož vším chvíli trvá, než se namnoží.

Ať už použijete jakýkoliv přípravek, tak zkuste být v boji proti vším maximálně trpěliví. Věřte, že nakonec budete v souboji vy vs. vši, vy těmi vítězi:) A vaše děti se zbaví nepříjemného svědění a probdělých nocí. 

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

Jak poznat, že dítě potřebuje psychologa?

Jako rodiče se často potýkáme s otázkou, zda je chování našeho dítěte jen fází jeho vývoje, nebo zda signalizuje hlubší problémy. Může být obtížné rozlišit…...

MUDr. Tereza Sochorcová
psycholog