OBEZITA U DĚTÍ

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Dříve se tradovalo, že čím je dítě "oplácanější", tím je zdravější. Hranice oné zdravé a prospěšné váhy je v dnešní době čím dál častěji překračována. Obezita, která se netýká už jen dospělých, ale i malých dětí, je celosvětovým problémem. Ve vyspělých zemích se stává prioritou veřejného zdravotnictví. U obezity je důležitá především její prevence! Dětská…

Dříve se tradovalo, že čím je dítě “oplácanější”, tím je zdravější. Hranice oné zdravé a prospěšné váhy je v dnešní době čím dál častěji překračována. Obezita, která se netýká už jen dospělých, ale i malých dětí, je celosvětovým problémem. Ve vyspělých zemích se stává prioritou veřejného zdravotnictví. U obezity je důležitá především její prevence!

Dětská obezita je příčinou mnoha zdravotních problémů, které se v menší míře mohou projevit v dětství (např vysoký tlak), ale většina komplikací se projeví v dospělém věku. Jako např.:

▪ kardiovaskulární choroby – hypertenze (vysoký krevní tlak), ICHS (srdeční infarkt), arytmie, cévní mozková příhoda (“mrtvička”)

▪ respirační – hypoventilace u Pickwickova syndromu (problémy s dýcháním, nevýkonnost)

▪ GIT – jaterní steatóza (“ztučnatělá” játra), cholelithiáza (“žlučníkové kameny”)

▪ artrózy, bolesti kloubů z přílišného zatížení

▪ kožní – mykózy, ekzémy, celulitida, strie, špatně se hojící rány

▪ psychosociální poruchy (u dětí hodně šikana ze strany vrstevníků, z toho vyplývající deprese)

▪ hormonální poruchy − častá neplodnost

▪ zvýšený výskyt nádorů- GIT, urogenitální (vaječníky, děloha)

Zde více o rizicích dětské obezity: http://sdetmiprotiobezite.cz/pro-rodiny-s-detmi/co-je-detska-obezita/co-zpusobuje-detska-obezita/

Podle původu rozlišujeme obezitu u dětí na: 

  • primární – u více než 95 % obézních dětí, je způsobena nepoměrem mezi příjmem a výdejem energie, jednoduše řečeno – PŘEJÍDÁNÍM či příliš kalorickým, tučným jídlem a NEDOSTATKEM FYZICKÉ AKTIVITY!!!
  • sekundární: vzniká v důsledku různých onemocnění (např. polycystické vaječníky, hypotyreóza, některé mozkové nádory, užívaní některých léčiv, např. antidepresiv, antihistaminik, kortikoidů, hormonů atd. Tento typ obezity je u dětí málo častý a vyléčení základního onemocnění, případně vynechání vyvolávajícího léku, vede k úpravě obezity.

Rodiče obézních dětí často tvrdí, že jejich dítě nic nejí, je aktivní, běhá, neposedí, doma vaří jen na vodě. Z čeho může tu obezitu mít… ?? Z vody jistě ne. Na vině jsou rodinné stravovací návyky. Většina obézních dětí má alespoň jednoho obézního rodiče, kteří potom argumentují, že obezitu mají prostě v genech. OMYL!! V rodině se pouze tradují a předávají zcela nevhodné stravovací návyky a děti nejsou vedeny k pohybu!! Dle posledních výzkumů můžeme vinit genetiku maximálně z 10%.

Dnešní děti tráví většinu volného času u počítače či sledováním televize. Hodně rodičů také trvá na úplném omluvení dítěte z tělesné výchovy, která pro mnohé zůstávala jedinou možností, kde mohly vztah ke sportovním aktivitám získat. Své děti tím vlastně poškozují na celý život.

Dovedete si představit, jak musí být těžké se v dospělosti naučit kotrmelec, jízdu na kole, bruslení či lyžování? Nejen, že tito lidé mají mnohem více zdravotních komplikací, ale jsou také sociálně velmi znevýhodněni. Co když se dítě v budoucnu zamiluje do člověka s “normálním” vztahem k pohybu?

V klasických doporučením je zmiňována snídaně jako naprostý základ dne, já s tím souhlasím, jelikož děti potřebují energii především v první polovině dne, jak je známo, mozkové buňky potřebují glukozu, takže je výhodné děti učit na to, aby snídaly.

Pokud je rodina nastavena tak, že nesnídá, tak se často stává to, že to děti dohání až přehání v odpoledních a večerních hodinách, což vede k přejídání a horší kvalitě spánku. Proto doporučuji děti učit spíše na pravidelný stravovací režim, než na přerušovaný půst se začátkem v poledne a koncem kolem večeře, což preferuje řada dospělých.

Téměř polovina obézních dětí nesnídá a rodiče jsou přesvědčeni, že tak zhubnou. Opak je pravdou. Děti přicházejí do školy hladové a energii potřebnou k práci získávají z tukových zásob. Když se potom najedí, většina stravy je znovu ukládána k doplnění zásob. Večer, když se sejde celá rodina, čeká je vydatná večeře, po které nenásleduje žádná fyzická námaha, ale lenošení před televizí, zpravidla s pojídáním brambůrek či sladkostí a spánek. Vše jde tudíž do tukových zásob a začíná začarovaný kruh. 

Musíme si uvědomit, že děti kopírují zvyky rodičů, proto je na nás, jak je budete učit, jak nastavíme jejich návyky do budoucna.

Léčba obezity

Cílem léčby obezity u dětí není rychlé a krátkodobé snížení hmotnosti. Za bezpečný je považován hmotnostní úbytek přibližně 0,5 kg za týden. Pro úspěšné stabilizování tělesné hmotnosti u dítěte je důležité: motivace, podpora ze strany celé rodiny a odborné vedení terapeuta, pomoc nutričního poradce a dětského lékaře.  

Já bych rozhodně moc doporučovala obrátit se na nutričního specialistu či kvalitního výživového poradce, který dítěti nastaví adekvátní jídelníček.

Děti samotné by “rozumnou” redukci nezvládly, opravdu je potřeba podpora ze strany rodiny a nejlépe spolu s psychoterapii. U adolescentů se bojíme přechod v poruchy příjmu potravy.

Nutností je pravidelná tělesná aktivita a modifikace stravovacích návyků! Pro úspěšnou léčbu je nezbytná trvalá změna! 

Velmi důležité najít vhodnou formu tělesné aktivity, která by dítě bavila. Vhodné jsou pohybové hry, plavání, tanec a jízda na kole. Děti by měly být začleňovány do sportovní aktivity svou rodinou. Když vezmete své dítě místo dívání na TV na projížďku na kole, pomůžete mu nejvíce! 

V jídelničku je klíčové hlavně omezit tuky, sladké nápoje, džusy, pochutiny!!! Jídlo by mělo být pravidelné, 5krát denně menší porce. Tímto způsobem se rovnoměrně rozvrství příjem energie a tělo potom nemá potřebu si část z ní ukládat “na horší časy”.

Podle průzkumů až pětina českých rodičů ví, že je jejich dítě obézní, ale často od nich slyšíme: 

  1. Z toho vyroste! Omyl, již jednou vytvořené tukové buňky (adipocyty) už nikdy nezmizí, pouze zvětší či zmenší svůj objem

2.   Přece nebudeme dítě trápit hlady!

3.  Má to po mně, s tím nic neuděláme! Taková výmluva je jednoduchá a pohodlná, na pravdě se ale rozhodně nezakládá!! Geny za to “můžou” maximálně z 10%, těch 90% je stále na nás!

4.  Je trošku při těle, ale hlavně, že je zdravé! Dítě s nadváhou či dokonce obezitou nemůžeme označit za zdravé!!

5.  Kdo je při těle, bere život s nadhledem! Obézní lidé mají často velké problémy ve společnosti, toušťka je omezuje a především děti dokáží být velmi nemilosrdné! Děti s obezitou se tak snadno stávají terčem šikany!

6.  Zvládneme to sami! U těžších forem obezity se rodina bez odborné pomoci neobejde. Součástí péče o dětského obézního pacienta je i podrobné lékařské vyšetření, při kterém se vyloučí jiné příčiny, které by se mohly na obezitě podílet a podchytí se i hrozící vážné zdravotní komplikace související s obezitou.


O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

Jak poznat, že dítě potřebuje psychologa?

Jako rodiče se často potýkáme s otázkou, zda je chování našeho dítěte jen fází jeho vývoje, nebo zda signalizuje hlubší problémy. Může být obtížné rozlišit…...

MUDr. Tereza Sochorcová
psycholog