0 - 10 let 11 -18 let

OBEZITA U DĚTÍ

Dříve se tradovalo, že čím je dítě tlustší, tím je zdravější. Hranice oné zdravé a prospěšné váhy je v dnešní době čím dál častěji překračována. Obezita, která se netýká už jen dospělých, ale i malých dětí, je celosvětovým problémem. Ve vyspělých zemích se stává prioritou veřejného zdravotnictví. U obezity je důležitá především její prevence!

Dětská obezita je příčinou mnoha zdravotních problémů, které se v menší míře projeví v dětství, nýbrž komplikace se zpravidla projeví v dospělém věku. Jako např.:

▪ kardiovaskulární choroby – hypertenze (vysoký krevní tlak), ICHS (srdeční infarkt), arytmie, cévní mozková příhoda (“mrtvička”)

▪ respirační – hypoventilace u Pickwickova syndromu

▪ GIT – jaterní steatóza, cholelithiáza (“žlučníkové kameny”)

▪ artrózy, bolesti kloubů z přílišného zatížení

▪ kožní – mykózy, ekzémy, celulitida, strie

▪ psychosociální poruchy

▪ hormonální poruchy − častá neplodnost

▪ zvýšený výskyt nádorů- GIT, urogenitální (vaječníky, děloha)

Podle původu rozlišujeme obezitu u dětí na: 

  • primární – u více než 95 % obézních dětí, je způsobena nepoměrem mezi příjmem a výdejem energie, jednoduše řečeno – PŘEJÍDÁNÍM či příliš kalorickým, tučným jídlem a NEDOSTATKEM FYZICKÉ AKTIVITY!!!
  • sekundární: vzniká v důsledku různých onemocnění (např. polycystické vaječníky, hypotyreóza, některé mozkové nádory, užívaní některých léčiv, např. antidepresiv, antihistaminik, kortikoidů, hormonů atd. Tento typ obezity je velmi málo častý a vyléčení základního onemocnění, případně vynechání vyvolávajícího léku, vede k úpravě obezity.

Rodiče obézních dětí často tvrdí, že jejich dítě nic nejí, je aktivní, běhá, neposedí, doma vaří jen na vodě. Z čeho může tu obezitu mít… ?? Z vody jistě ne. Na vině jsou rodinné stravovací návyky. Většina obézních dětí má alespoň jednoho obézního rodiče, kteří potom argumentují, že obezitu mají prostě v genech. OMYL!! V rodině se pouze tradují a předávají zcela nevhodné stravovací návyky a děti nejsou vedeny k pohybu!!

Dnešní děti tráví většinu volného času u počítače či sledováním televize. Hodně rodičů také trvá na úplném omluvení dítěte z tělesné výchovy, která pro mnohé zůstávala jedinou možností, kde mohly vztah ke sportovním aktivitám získat. Své děti tím vlastně poškozují na celý život.

Dovedete si představit, jak musí být těžké se v dospělosti naučit kotrmelec, jízdu na kole, bruslení či lyžování? Nejen, že tito lidé mají mnohem více zdravotních komplikací, ale jsou také sociálně velmi znevýhodněni. Co když se dítě v budoucnu zamiluje do člověka s “normálním” vztahem k pohybu?

Snídaně je základem správného stravování!! V první polovině dne potřebujeme nejvíce energie!

Téměř polovina obézních dětí nesnídá a rodiče jsou přesvědčeni, že tak zhubnou. Opak je pravdou. Děti přicházejí do školy hladové a energii potřebnou k práci získávají z tukových zásob. Když se potom najedí, většina stravy je znovu ukládána k doplnění zásob. Večer, když se sejde celá rodina, čeká je vydatná večeře, po které nenásleduje žádná fyzická námaha, ale lenošení před televizí, zpravidla s pojídáním brambůrek či sladkostí a spánek. Vše jde tudíž do tukových zásob a začíná začarovaný kruh. 

Léčba:

Cílem léčby obezity u dětí není rychlé a krátkodobé snížení hmotnosti. Za bezpečný je považován hmotnostní úbytek přibližně 0,5 kg za týden. Pro úspěšné stabilizování tělesné hmotnosti u dítěte je důležité: motivace, podpora ze strany celé rodiny a odborné vedení terapeuta, pomoc nutričního poradce a dětského lékaře.  

Nutností je pravidelná tělesná aktivita a modifikace stravovacích návyků! Pro úspěšnou léčbu je nezbytná trvalá změna!!!! 

Velmi důležité najít vhodnou formu tělesné aktivity, která by dítě bavila. Vhodné jsou pohybové hry, plavání, tanec a jízda na kole. Děti by měly být začleňovány do sportovní aktivity svou rodinou. Když vezmete své dítě místo dívání na TV na projížďku na kole, pomůžete mu nejvíce! 

V jídelničku je klíčové hlavně omezit tuky, sladké nápoje, džusy, pochutiny!!! Jídlo by mělo být pravidelné, 5krát denně menší porce. Tímto způsobem se rovnoměrně rozvrství příjem energie a tělo potom nemá potřebu si část z ní ukládat “na horší časy”.

Podle průzkumů až pětina českých rodičů ví, že je jejich dítě obézní, ale často od nich slyšíme: 

  1. Z toho vyroste! Omyl, již jednou vytvořené tukové buňky (adipocyty) už nikdy nezmizí, pouze zvětší či zmenší svůj objem

2.   Přece nebudeme dítě trápit hlady!

3.  Má to po mně, s tím nic neuděláme! Taková výmluva je jednoduchá a pohodlná, na pravdě se ale rozhodně nezakládá!! Geny za to nemůžou!

4.  Je trošku při těle, ale hlavně, že je zdravé! Dítě s nadváhou či dokonce obezitou nemůžeme označit za zdravé!!

5.  Kdo je při těle, bere život s nadhledem! Obézní lidé mají často velké problémy ve společnosti, toušťka je omezuje a především děti dokáží být velmi nemilosrdné! Tlouštíci se tak snadno a často stávají terčem šikany!

6.  Zvládneme to sami! U těžších forem obezity se rodina bez odborné pomoci neobejde. Součástí péče o dětského obézního pacienta je i podrobné lékařské vyšetření, při kterém se vyloučí jiné příčiny, které by se mohly na obezitě podílet a podchytí se i hrozící vážné zdravotní komplikace související s obezitou.

Chcete své dítě odměnit a správně se snažíte omezovat sladkosti, abyste předešli obezitě dětí s pozdějšími vážnými zdravotními komplikacemi? Protože na obezitu si zakládáme v dětském věku, tehdy si budujeme správné jídelní návyky, potom už se to s námi „veze“ celý život. Úžasná odměna, která rozjíví kreativitu dětí a velmi je baví je tato! Neváhejte pořídit! Maminky jsou z Nesladkáře naprosto nadšené! Odkaz k objednání najdeme zde:  http://www.nesladkar.cz?a_box=h5ycn2z7

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *