Přihlašte se k odběru nového e-mailového seriálu ZDARMA pro nové maminky
Přejít

KOLOSTRUM

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Je všeobecně známo, že podle všech autorit (WHO i světové pediatrické společnosti) je nejideálnější potravou kojence do šestého měsíce věku mateřské mléko. Čím jsou ale jeho první kapky specifické? Co je to kolostrum?   Kolostrum (jinak nazývané mlezivo) je přírodní žlutá tekutina (“golden drops”), která je produkována mléčnými žlázami savců, tedy i člověka) první hodiny…

Je všeobecně známo, že podle všech autorit (WHO i světové pediatrické společnosti) je nejideálnější potravou kojence do šestého měsíce věku mateřské mléko. Čím jsou ale jeho první kapky specifické?

Co je to kolostrum?  

Kolostrum (jinak nazývané mlezivo) je přírodní žlutá tekutina (“golden drops”), která je produkována mléčnými žlázami savců, tedy i člověka) první hodiny laktace (24-72 hodin postnatálně). Zcela čisté kolostrum je produkováno pouze prvních 6 hodin. Představuje tedy první potravu novorozence a je geniální imunitní ochranou pro první dny života.  Později ji tedy můžeme považovat za nejpřirozenější látku, o kterou můžeme později obohatit výživu dítěte. 

Kolostrum obsahuje imunoglobuliny (protilátky) proti celé řadě patogenních mikroorganismů (bakterie, viry i plísně) způsobujících gastrointestinální (střevní) a respirační (dýchací) infekce, a také imunoglobuliny schopné vázat některé inhalační a potravinové alergeny. Imunoglobuliny obsažené v kolostru představují protilátky vytvořené mateřským organismem proti nejrůznějším choroboplodným zárodkům, se kterými se maminka za celý život setkala. Je samozřejmé, že největší podíl je právě těch typů protilátek, které jsou namířeny proti mikrobům vyskytujících se aktuálně v bezprostředním okolí a na površích sliznic matky. Dále obsahuje mlezivo i laktalbumin, jenž svými účinky podporuje mimo jiné i regeneraci buněk. Růstové faktory obsažené v kolostru mají pozitivní vliv na dělení buněk, urychlují regenerační a hojivé procesy. Důležitou složkou je také lactoferrin, protein vychytávající z okolního prostředí železo, které je potřebné pro růst mikroorganismů.

  • Všechny tyto látky pomáhají novorozenci přežít dny, kdy se ocitá v prostředí plném bakterií a virů, na které není nezralý imunitní systém připraven. Proto je zejména u všech nedonošených dětí snaha o okamžité krmení MM např. nasogastrickou sondou (sondou přímo do žaludku, tak to měl dlouhé týdny náš Bertík, přičemž já jsem nejpozději co tři hodiny odsávala mateřské mléko manuální nebo elektrickou odsávačkou). 

U zdravých miminek plní funkci imunostimulans (posiluje imunitní systém). Velmi významná je rovněž schopnost bovinního kolostra podporovat růst bifidobakterií v trávicím traktu. Užívání je tedy žádoucí jak během dlouhodobé léčby antibiotiky, protože účinek antibiotik zvyšuje potlačením rezistence bakteriálních kmenů, které už mají vytvořeny symbiotické mechanismy k antibiotickým přípravkům. Tak rovněž po léčbě pro obnovu přirozené střevní mikroflóry.

Jaké kolostrum se používá? 

V doplňcích stravy se setkáme s kolostrem bovinním (kravské mlezivo), koncentrátem kobylího mleziva, dále je na trhu lamí, kozí a ovčí kolostrum. Zvířecí kolostra potom dostaneme ve formě kapslí, sirupů, tablet či prášku. Pouze kravské kolostrum však obsahuje všechny imunitní a růstové faktory, které se nacházejí v kolostru jiných savců, a proto jej také mohou užívat i jiní savci, včetně člověka. Růstové faktory, cytokinové spektrum a imunoglobuliny jsou u lidského a kravského kolostra téměř identické. Jejich množství je však u kravského kolostra 20x vyšší. Důvodem je skutečnost, že část imunitních faktorů se k lidskému novorozenci dostává prostřednictvím placenty. Pro tyto neodmyslitelné výhody ho vidíme na trhu nejčastěji. 

Kdy je vhodné kolostrum užívat? 

  • Růstové a imunitní faktory působí nejvíce v tenkém střevě. Proto je vhodné užívat kolostrum před jídlem (30 – 60 minut před jídlem). 
  • Kolostrum je doporučeno jak dětem, tak dospělým, s výjimkou onkologicky nemocných.
  • Pro klinické použití je v důsledku klesajícího množství imunoglobulinů s časem a frekvencí laktace (dojení) důležité hledat atestovaný preparát.
437 krabic ka lahvic ka2

Mezi pediatry nejvíce doporučované kolostrum patří preparát s názvem Colenter LD, který je liposomálním kolostrem, jež podporuje integritu střeva a funkci imunitního systému, přičemž tak synergicky posiluje vitamin C v jeho fyziologických účincích v oblasti imunity. Pro zachování účinnosti je důležité, aby bylo kolostrum lipozomálně chráněno před agresivním prostředím žaludku a bylo testováno na obsah účinných látek (HPLC) a koncentraci imunoglobulinových protilátek (ELISA). Uvedený standard splňuje Colenter LD jako jediný na trhu. Standardně obsahuje minimálně 25-30 % imunoglobulinů, 1,5 % laktoferinu, 1,5 % růstových faktorů, 3,5 % PRP (Proline – Rich – Polipeptides) a neobsahuje jakákoliv ani stopová množství antibiotik a potravinových hnojiv. 

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

ANTIBIOTIKA

Jsou látky, které zastavují růst bakterii (bakteriostatické) nebo usmrcují bakterie (baktericidní).  Důvodem pro systémové podávání antibiotik by měla být závažná bakteriální infekce, kterou si dokážeme buď…...

MUDr. Tereza Sochorcová
ANTIBIOTIKA

ZÁSADY PRO BOJ S MYKÓZOU

JAK SE ZBAVIT PLÍŠNĚ NA KŮŽI NOHOU ČI PLESNIVÝCH NEHTŮ? Mykózy se léčí ANTIMYKOTIKY, které nejčastěji aplikujeme ve formě lokálních mastí, krémů, vodiček. Dají se…...

MUDr. Tereza Sochorcová