Přihlašte se k odběru nového e-mailového seriálu ZDARMA pro nové maminky
Přejít

ANÉMIE V TĚHOTENSTVÍ

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Anémie v těhotenství je fyziologickým jevem, který je způsobený přirozenou přípravou těla na porod a krevní ztrátu na jedné straně a na výživu dítěte a zdárný průchod živin placentou na straně druhé. Velmi se zvětší objem krve.  Nicméně!  👉anemie sice potká téměř každou druhou 🤰ženu, je potřeba však hlídat její „tíži“.  Lékař odebírá krevní obraz a dle jeho výsledků…

Anémie v těhotenství je fyziologickým jevem, který je způsobený přirozenou přípravou těla na porod a krevní ztrátu na jedné straně a na výživu dítěte a zdárný průchod živin placentou na straně druhé. Velmi se zvětší objem krve. 

Nicméně! 

👉anemie sice potká téměř každou druhou 🤰ženu, je potřeba však hlídat její „tíži“. 

Lékař odebírá krevní obraz a dle jeho výsledků doplňuje i další parametry metabolismu železa

👉Důležitá je hladina feritinu, která reflektuje schopnost červených krvinek vázat železo – tedy jak „funkční“.

❗️Jeho hladinu snižuje například i nedostatek vitamínu C a magnesia. Je to nejčastěji se vyskytující druh anémie – tzv. sideropenická

Klasická železa, která jsou na předpis hodně často způsobují potíže jako nevolnost, bolesti břicha, zácpu…což je velmi nepříjemné

Ale existuji i preparáty, které jsou lépe snášeny. Můžete si je koupit volně. Dobré je železo zapijet např kvalitním ovocným džusem nebo moštem či si dát nějaké ovoce (vitamin C). 

Z mé zkušenosti (silná anemie v obou 🤰) lépe snesitelné jsou tyto. Já osobně celé 🤰 tyto čtyři preparáty střídám a přizpůsobuji tomu další doplňky stravy. 

Klasicky z lékárny: 

Globifer forte – obsahuje 18mg železa (129% referenčního denního příjmu) a hemoglobin a i nějaké ty přídatné látky (indigokarmín a povidon není úplně dokázán jako bezpečný v 🤰, to jsem dlouho nevěděla) 

Cena je cca 470kč (dle lékárny, pojišťovna nepřispívá), 40tablet, užívá se zpravidla 1tbl denně, ale někdy lékař určí větší dávku, i dle tolerance maminky 

Sideral folic 30mg – obsahuje Železo 30 mg (214,3 % RHP), vitamin C 70 mg (87,5 % RHP), vitamin B6 1 mg (71,4 % RHP), kyselina listová 400 μg (200 % RHP), vitamin D3 10 μg (200 % RHP), vitamin B12 1,75 μg (70 % RHP) v jednom sáčku.

Komplexnější preparát i s vitamínem D, vitamínem C pro lepší vstřebávání železa. Kyselina listová je v 🤰 velmi důležitá, ale je také nutná pro správnou krvetvorbu – což u anémie potřebujeme! 

Jsou to rozpustné pytlíky, chuť je dobrá! Užívá se jeden denně 

Cena je 420kč cca za 20 sáčků, takže je dražší. 

Ale třeba já ho snáším nejlépe a má i dle hematologů největší efekt. Pokud Vám nevadí nějaké ty přídatné látky, tak je efektivní. 

Z internetu:

Raw iron Vitamin Code (www.puravia.cz) 

Obsahuje: železo (fumarát železnatý, přírodní forma železa) 22mg (157% RHP), kyselina listová 400 µg (200%), vitamin C (25mg – malinko), vitamin B12 500 µg(pozor velká dávka, takže pohlídat, abyste neměly další doplňky stravy s vitamínem B12)

Zdroje jsou RAW organická směs z ovoce a zeleniny a RAW probiotická a enzymová směs (takže jako bonus jsou i nějaká probiotika) 

Cena je 387Kč za 30 kapslí (dává se 1 kapsle denně). 

Koupíte na internetu. ZDE můžete využít slevu s kódem “lecimdeti”

Vitamín Healthy Blood Raw (The garden of life)

Také přírodnější forma vitamínů pro správnou krvetvorbu. Opět pozor na větší obsah B12 a B6 vitaminu. Dobra je kombinace s vitamínem C a kyselinou listovou. 

Obsah železa je 28mg (200% referenčního denního příjmu)

Cena 428 Kč za 60 kapslí (denně 1 kapsle, není vhodné užívat více kvůli B vitamínům) 

Opět koupíte na www.puravia.cz, kde je možnost použit slevu s kódem “lecimdeti” na celý sortiment.  

Zkuste, co Vám bude sedět nejlépe. Mně je ze železa na předpis vždycky blbě, takže to využít nemůžu, ale třeba některé z vás bude sedět. 

Suplementaci nepodceňujte, pokud ji gynekolog navrhne🙏

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Podobné články

DRUHÉ TĚHOTENSTVÍ – 2. ČÁST

Minulý příběh o mém těhotenství končil pozitivním výsledkem těhotenského testu. Začalo velké těšení se, ale zároveň obrovský strach, protože anamnéza byla nepříznivá.  Nicméně já i…...

MUDr. Tereza Sochorcová
Infekce v těhotenství

DRUHÉ TĚHOTENSTVÍ – 1. ČÁST

Když byl Bertíkovi téměř rok, začali jsme s manželem plánovat, co dále. Chtěli jsme oba druhé dítě, manžel si vždy přál mít děti brzy a…...

MUDr. Tereza Sochorcová
Infekce v těhotenství

CO S SEBOU DO PORODNICE?

Taška do porodnice je pro budoucí maminky velká věc. Mnohé ženy mají tašku sbaleno již dlouho před termínem porodu - kdyby náhodou. Na internetu najdete…...

MUDr. Tereza Sochorcová