moučnivka, sour
0 - 10 let

MOUČNIVKA neboli SOOR

Moučnivka jak ji zná většina z nás, odborně “orální kandidóza”  nebo “soor” je plísňové onemocnění způsobené nejčastěji kvasinkami druhu Candida albicans.  Candida se v těle každého z nás vyskytuje běžně, když se však přemnoží, dokáže nás pořádně potrápit. Pomnožení se projeví hlavně na kůži a sliznicích. Nemusíte se děsit, nebezpečná by mohla být při výrazném přemnožení, a to JEN u lidí s velkou vrozenou poruchou imunitního systému.  Kvasinka se množí, když má k tomu vhodné podmínky.

Moučnivka trápí nejčastěji naše nejmenší dětičky, a to především do dvou měsíců věku (je u nich totiž ještě nevyzrálý imunitní systém a protilátky od maminky již začínají klesat.) 

Nejčastějším důvodem, proč se tato nemoc u malého pacienta objeví, je kvasinková infekce, kterou jeho maminka trpěla v těhotenství a třeba o ní ani nevěděla. Dalším častým důvodem je i užívání antibiotik těhotnou nebo kojící maminkou. Antibiotika obecně zabíjí “zlé”, ale bohužel i ty “dobré” bakterie, takže mají kvasinky příležitost se vesele množit. 

Klinické projevy

 Kvasinky se přemnožují na ústní sliznici, jazyku a patře a vytvářejí viditelné mléčně bílé povláčky, které připomínají tvaroh nebo rozsypanou mouku namočenou vodou. Ložiska “tvarohu” jsou pevně přichycena ke sliznici a nedají se snadno mechanicky odstranit, po odstranění sliznice často krvácí. Tak moučnivku odlišíme od zbytků mléka po kojení. Mléko z jazyka nebo sliznic pusinky setřete velmi snadno. 

Při masivní moučnivce začne dítě odmítat krmení, pociťuje zřejmě bolest při sání. Potom je zvýšeně plačtivé. 

Léčba

Onemocnění se dá snadno léčit lokálními prostředky, ale může se opakovat. 

POZOR!!!!!! Dlouhé trvání moučnivky či její opakování nebo léčba zcela bez efektu je z 99% způsobena tím, že maminky zapomenou, že při kojení jsou z pusinky děťátka infikovány i jejich bradavky, stejně tak dudlíky, lahvičky a dochází k bludnému kruhu předávání si “bacilů”. 

Na toto je nutné vždy myslet a ošetřovat před a po každém kojení bradavky! A pravidelně sterilizovat všechny lahvičky, dudlíky a hračky, které si miminko strká do úst. 

Soor se léčí pomocí antimykotických (tj. protiplísňových) přípravků (roztoky, masti a tyčinky). Řada lékařů u nás nedá dopustit na použití genciánové violeti (fialová vodička), já ji však nedoporučuji. Některé země ji již zcela pro tyto účely zakázaly. Bezpečné použití řada studii zpochybnila. A když máme na trhu lepší možnosti léčby, není důvod se k nim nepřiklonit. 

Volně prodejné jsou:

  • Mundisal gel
  • Neocide gel
  • Clotrimazol sprej

Výborný je Infectosoor Mundgel – v ČR bohužel na trhu není, ale je poměrně lehce dostupný v zahraničních e-shopech. Je dražší než přípravky u nás, vyjde cca na 500Kč, jeho výhoda je nejen dobrý a rychlý efekt léčby, ale také jeho nasládlá chuť. Všechny ostatní preparáty mají totiž kvůli své účinné látce chuť výrazně hořkou. 

Pokud nechcete nic kupovat, tak jednoduchá domácí medicína je slabý roztok jedlé sody s převařenou vodou (zvýší ph, které pak nebude příznivé pro kvasinku) a vytírat tím nejen pusinku, ale také opět nezapomínat otírat bradavky.

Léčba by měla pokračovat ještě 48 hodin po vymizení příznaků.

Někteří lékaři doporučují drtit perorální tablety s obsahem antimykotik (např. vaginální tablety pro vaginální kandidóze), smíchat  drť s vodou a aplikovat na sliznici dutiny ústní nebo dokonce podávat starším dětem a dospělým vaginální tablety s obsahem klotrimazolu orálně, tedy k „vycucání“!! Tento postup je zcela – non lege artis – tedy zakázaný!!

Prevence 

K prevenci kvasinkových infekcí je velmi vhodné během těhotenství a při kojení užívání preparátů s lactobacilem – probiotik. Vzniklý fluor, tedy výtok v době těhotenství je potřeba důsledně léčit. Prevencí po porodu je správné ošetřování prsních bradavek kojící matky – zvláčňování preparáty s lanolínem a dodržování hygienických zásad. Důležitá je správná technika přikládání k prsu, aby nevznikaly na bradavkách ragády, možná vstupní brána infekce. U dětí krmených z lahve je zásadní důsledné vyvařování lahví a dudlíku a dodržování doby varu 20 minut.

Na závěr několik důležitých pravidel:

1 Jezte zdravě a nekonzumujte příliš mnoho cukru, který je potravou pro kvasinky. Naopak jogurty, probiotické nápoje a podmáslí jsou skvělým zdrojem prospěšných bakterií. 

2 Posilujte imunitu a snažte se neužívat antibiotika, pokud to nebude nezbytně nutné. 

3 Nepijte mnoho kávy a čaje.

4 Omývejte často hračky a další předměty, které si miminko s oblibou dává do pusinky.

5 Sterilizovat a ošetřovat dudlíky a lahvičky.

2 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *