Kouření v těhotenství – vše, co potřebujete vědět

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Pro mnohé kuřačky je těhotenství velkou motivací, aby se závislosti zbavily. Bohužel to však neplatí všeobecně a kouření má v důsledku mnoho neblahých dopadů nejen na nastávající maminku, ale především na vyvíjející se plod. A tím to, bohužel, nekončí. Kouření negativně ovlivňuje zdraví dítěte i nadále. 💡 Nutno říci, že tolerance kouření v těhotenství ze…

Pro mnohé kuřačky je těhotenství velkou motivací, aby se závislosti zbavily. Bohužel to však neplatí všeobecně a kouření má v důsledku mnoho neblahých dopadů nejen na nastávající maminku, ale především na vyvíjející se plod. A tím to, bohužel, nekončí. Kouření negativně ovlivňuje zdraví dítěte i nadále.

💡 Nutno říci, že tolerance kouření v těhotenství ze strany zdravotníků je neodborná a neetická!

V tomto článku se společně podíváme na to, jak ovlivňuje kouření zdraví žen, jaká rizika se se u kuřaček během těhotenství vyskytují, řekneme si také něco o pasivním kouření a v neposlední řadě si vysvětlíme, jaký dopad má kouření na děti po porodu.

Na úplný závěr jsem si pro vás ještě nachystala 10 tipů, jak přestat kouřit.

Jak tedy ovlivňuje kouření zdraví žen?

Podle odborných studií kouření podporuje rychlejší stárnutí vajíček – kuřačkám tak způsobuje sníženou plodnost, a to v porovnání s nekuřačkami až o 60 %. Lékaři proto radí, aby ženy, které plánují otěhotnět, přestaly kouřit alespoň tři měsíce před početím.

Pokud žena nezahodí cigarety ještě před otěhotněním (což by bylo úžasné), měla by se velmi snažit se svého neduhu zbavit co nejdříve poté, co zjistí, že čeká dítě. Svojí závislostí totiž už neovlivňuje jenom sebe, ale i druhého človíčka.

Velmi pozitivní zprávou je, že studie novozélandských vědců ukázala, že pokud ženy přestanou kouřit do 15. týdne těhotenství, mají šanci zmírnit dopady na plod téměř na minimum.

💡 Cigaretový kouř obsahuje 4–5 tisíc různých chemických látek, z nichž mnohé neohrožují jen matku, ale mohou procházet placentou a přímo ohrožovat vyvíjející se plod.

Jaká zdravotní rizika s sebou kouření v těhotenství nese?

Podle rozsáhlých studii, ve kterých se srovnávaly kuřačky s nekuřačkami, měly kouřící těhotné ženy:

  • 4,6× vyšší riziko infarktu myokardu;
  • vyšší výskyt mozkové mrtvice;
  • o 30 % častější venózní trombózu;
  • 2,5× častější plicní embolii;
  • vyšší výskyt závažných respiračních onemocnění;
  • 15× častější bronchitida;
  • častější astma a gastrointestinální vředy;

💡 Těhotné kuřačky také mají oproti nekuřačkám větší tendence konzumovat alkohol a jiné drogy – v porovnání s nekuřačkami sáhnou po drogách nebo alkoholu 14× častěji. Kuřačky jsou také častěji obézní.

Jak je to s tzv. “pasivním kouřením”?

Kouřením neovlivňují kuřáci jen sebe, ale i lidi ve svém okolí. A to nejen ty, se kterými se potkají na zahrádce restaurace nebo na ulici – negativně ovlivňují kuřáci především ty, se kterými sdílí společnou domácnost.

Časté obhajoby rodičů, že nekouří v místnosti, kde se nachází dítě, jsou zcela “mimo mísu”. Celá domácnost je škodlivými látkami doslova promořena.

💡 Děti (ale také již plody, které nejsou fyziologicky zralé) jsou zvýšeně vnímavé ke škodlivým účinkům vystavení pasivnímu kouření!

Jak ovlivňují kuřačky svůj plod v průběhu těhotenství?

Kouření poškozuje vývoj plodu řadou mechanismů. Především jde o hypoxii, (tzn. nedostatek kyslíku), která je způsobena nejen nikotinem, ale i oxidem uhelnatým obsaženým v kouři.

Když si zapálíte cigaretu, dostáváte děťátko do nebezpečného stavu. Posíláte mu oxid uhelnatý společně s dávkou škodlivin, které přes vás míří rovnou k němu. Zajišťujete mu tak nedostatečně okysličenou krev.

Následkem vysoké hladiny karboxyhemoglobinu (na “správný” hemoglobin je navázán CO), se:

  • zvyšuje počet červených krvinek, tím i viskozita krve (krev je “hustší”);
  • snižuje se rychlost průtoku krve placentou;
  • zvyšuje se sekrece katecholaminů s následným zúžením cév v placentě.

💡 Placenta tak není dostatečně prokrvená a vyživovaná, velmi se tak zvyšuje riziko potratu.

Pokud plod těhotenství přežije, nedostatečné zásobování kyslíkem způsobuje to, že nemůže růst. Dochází tak k růstové retardaci (děti mají zřetelně nižší porodní hmotnost) a předčasným porodům, jelikož se placenta začne v důsledku “nedokrvení” odlučovat dříve.

U dětí kouřících matek se také výrazně častěji objevuje:

  • špatně vyvinuté urogenitální ústrojí;
  • defekty dolních končetin;
  • defekty srdečního septa;
  • rozštěpy obličeje.

Ovlivňuje kouření kojení?

Ano, kouření kojení ovlivňuje. Nikotin totiž zastavuje produkci prolaktinu, který je nutný pro tvorbu mléka – prolaktin dává impuls, že je mléko třeba produkovat. Kouřící ženy tak mají mnohem menší množství mléka.

Mnoho látek z cigaretového kouře proniká do mateřského mléka a kromě jeho kontaminace také narušuje jeho chuťové vlastnosti. Kojenci mléko pak často odmítají. A nutno říci – dělají v tomto případě vlastně jen dobře.

Ovlivní kouření matky zdraví dítěte i po porodu?

Tělo má jednu nepříjemnou vlastnost, všechno si pamatuje. A to, jak se k němu chováme, nám dá dříve nebo později zřetelně najevo. Ať už pozitivně nebo negativně.

Níže jsem pro vás sepsala nejčastější onemocnění, na které má kouření matky (nejen) v těhotenství vliv.

Rakovina

Karcinogeny pronikají celých dlouhých 9 měsíců do plodu. Zvyšují tak pozdější sklon ke vzniku rakovinného bujení.

SIDS

Kouření je jednou z hlavních příčin v současné době velmi obávaného syndromu náhlého úmrtí novorozence (SIDS).

  • Expozice cigaretovému kouři již před narozením zvyšuje riziko 2–5×.
  • Kouření samozřejmě mnohonásobně zvyšuje riziko SIDSu i po narození – dítě z vás totiž kouř cítí.

Poruchy chování

Děti kuřaček mají častěji:

  • kognitivní poruchy (např. snížení vizuální paměti, poruchy chápání řeči, slabší reakce na sluchové stimuly)
  • poruchy chování (antisociální projevy, agresivita, kriminalita)
  • poruchy pozornosti
  • hyperaktivitu (ADHD)
  • psychické problémy (úzkosti, deprese)
  • větší riziko vzniku závislosti (nejen na nikotinu)

Plodnost

Pokud nastávající matky v těhotenství kouří, objevují se u synů menší varlata a snížená hustota a obsah spermií. Je tak velmi pravděpodobné, že prenatální expozice pasivnímu kouření může být jednou z příčin klesající fertility mužů v jejich dospělosti.

Zmenšení počtu zárodečných buněk o 40 procent bylo zjištěno také u holčiček.

💡 Kouřením tedy neohrožujeme jen své děti, ale také své případné vnuky a další generace!

Astma

Děti kuřaček jsou častěji astmatiky. A pokud rodiče kouří, jejich boj s tímto onemocněním je velmi těžký, protože cigaretový kouř jim průběh hrozným způsobem zhoršuje.

Další onemocnění

Mezi další onemocnění, na které má kouření matky vliv, se řadí:

  • onemocnění srdce a cév;
  • vysoký krevní tlak;
  • obezita;
  • diabetes.

Změní se něco, když během těhotenství přestanete kouřit?

Nejvhodnější doba pro zanechání kouření je před otěhotněním, ale i to, že přestanete kouřit kdykoli během těhotenství, může pomoci vašemu dítěti k lepšímu startu do života.

Jakmile přestanete kouřit:

  • k vašemu dítěti se dostane více kyslíku, a to i po pouhém 1 dni;
  • vaše dítě bude lépe růst;
  • vaše dítě se s menší pravděpodobností narodí předčasně;
  • budete mít více energie a bude se vám lépe dýchat;
  • budete mít menší pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění, mrtvice, rakoviny plic, plicních onemocnění a dalších nemocí souvisejících s kouřením.

10 tipů, jak přestat kouřit

Přestat kouřit je jeden z nejdůležitějších kroků, které můžete udělat pro své zdraví a zdraví vašeho budoucího dítěte. Zde je pomyslné desatero, které vám mohou na této vaší cestě pomoci:

  1. Získejte povědomí o dopadech kouření: Uvědomte si, jak kouření ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale i zdraví vašeho nenarozeného dítěte.
  2. Nastavte si datum: Vyberte si konkrétní datum, kdy s kouřením definitivně přestanete. Toto datum by mělo být dostatečně blízko, aby vás to motivovalo, ale zároveň dostatečně daleko, abyste se mohla připravit.
  3. Vyhledejte podporu: Promluvte si s partnerem, rodinou a přáteli a požádejte je o podporu. Můžete se také připojit k online nebo lokálním skupinám podpory pro ty, kteří se snaží přestat kouřit.
  4. Plánujte alternativní aktivity: Připravte si seznam aktivit, které můžete dělat, když pocítíte chuť zapálit si. Může to být procházka, čtení knihy, nebo třeba žvýkání žvýkačky.
  5. Zaměřte se na výživu: Zdravá strava může pomoci snížit chuť na cigarety a zároveň podpořit zdraví vaše i vašeho dítěte.
  6. Začněte cvičit: Lehké cvičení, jako je chůze nebo plavání, může pomoci snížit stres a úzkost spojené s odvykáním kouření.
  7. Vyhněte se spouštěčům: Pokud víte, že určité situace nebo prostředí vás nutí zapálit si, snažte se jim vyhnout.
  8. Odměňte se: Nastavte si malé cíle a odměňte se za jejich dosažení. Může to být něco malého, jako například kino, nebo něco většího po delším období bez kouření.
  9. Využijte dostupné zdroje: Existují různé zdroje, jako jsou aplikace pro mobilní telefony, webové stránky a knihy, které jsou určené k pomoci lidem přestat kouřit. Některé z nich jsou speciálně určené pro těhotné ženy.
  10. Konzultace se zdravotníkem: Promluvte si se svým lékařem o bezpečných metodách, které vám mohou pomoci přestat kouřit a jsou bezpečné pro těhotné ženy.

Přestat kouřit není snadné, ale s odhodláním, podporou a správnými strategiemi to zvládnete. Myslete na to, že tím děláte nejlepší možnou věc pro zdraví vaše i vašeho děťátka.

Závěr

Stát se rodičem je jednou z nejkrásnějších cest, po které můžeme v životě kráčet. S tím přichází touha chránit a pečovat o naše nejmenší od samého začátku. Kouření během těhotenství je téma, které vyvolává mnoho otázek. Pokud jste kuřačka čelící výzvě, jak přestat, nejste na této cestě sama.

Je zřejmé, že každá nevykouřená cigareta během těhotenství může mít pozitivní dopad na zdraví vašeho dítěte.

Pamatujte, že jde nejen o zdraví vašeho dítěte, ale také o vaše vlastní. Kouření v těhotenství má dlouhodobé dopady nejen na dítě, ale i na matku. Od rozhodnutí přestat kouřit můžete očekávat nejen zlepšení fyzického zdraví, ale často i pocit psychické úlevy a posílení.

Asi každý rodič chce, aby jeho děti vstoupily do tohoto světa s nejlepšími možnými předpoklady pro zdravý život. Ačkoli cesta může být náročná, odměna ve formě zdravého, šťastného dítěte je neocenitelná.

Každý krok, k tomu, abyste přestala kouřit, je krokem správným směrem.

Zdroje

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

DRUHÉ TĚHOTENSTVÍ – 2. ČÁST

Minulý příběh o mém těhotenství končil pozitivním výsledkem těhotenského testu. Začalo velké těšení se, ale zároveň obrovský strach, protože anamnéza byla nepříznivá.  Nicméně já i…...

MUDr. Tereza Sochorcová
Infekce v těhotenství

DRUHÉ TĚHOTENSTVÍ – 1. ČÁST

Když byl Bertíkovi téměř rok, začali jsme s manželem plánovat, co dále. Chtěli jsme oba druhé dítě, manžel si vždy přál mít děti brzy a…...

MUDr. Tereza Sochorcová
Infekce v těhotenství

CO S SEBOU DO PORODNICE?

Taška do porodnice je pro budoucí maminky velká věc. Mnohé ženy mají tašku sbaleno již dlouho před termínem porodu - kdyby náhodou. Na internetu najdete…...

MUDr. Tereza Sochorcová