Těhotenství

KOUŘENÍ V TĚHOTENSTVÍ

Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby svou poslední cigaretu žena típla už ve chvíli, kdy se na těhotenství začne připravovat nebo o něm uvažovat. Pro mnohé kuračky je těhotenství velkou motivací se zlozvyku zbavit, ale bohužel to neplatí všeobecně a kouření má potom mnoho neblahých dopadů nejen na nastávající maminku, ale především na vyvíjející se plod. Ale tím to, bohužel, nekončí. Kouření negativně ovlivní zdraví dítěte i dále. 

Nutno říci, že tolerance kouření v těhotenství zdravotníky je neodborná a neetická!!

Jak tedy ovlivňuje kouření zdraví žen? 

Podle odborných studií kouření podporuje rychlejší stárnutí vajíček, a tak způsobuje sníženou plodnost kuřaček v porovnání s nekuřačkami až o 60 %. Lékaři proto radí, aby ženy, které plánují otěhotnět, přestaly kouřit alespoň tři měsíce před početím.

Pokud žena nezahodí cigarety ještě před otěhotněním (což by bylo úžasné!!!), měla by se velmi snažit se svého neduhu zbavit co nejdříve poté, co zjistí, že čeká dítě. A tudíž svou závislostí neovlivňuje jen sebe, ale i dalšího človíčka.

Velmi pozitívní zprávou je, že studie novozélandských vědců ukázala, že pokud ženy přestanou kouřit do 15. týdne těhotenství mají šanci zmírnit dopady na plod téměř na minimum. 

Cigaretový kouř obsahuje 4–5 tisíc různých chemických látek; z nichž mnohé neohrožují jen matku, ale mohou procházet placentou a přímo ohrožovat vyvíjející se plod. 

Ale kuřačky neohrožují jen plod, ale i sebe! 

Pozor, pozor!!! 

Podle rozsáhlých studii, ve kterých se srovnávaly kuřačky s nekuřačkami, měly kouřící těhotné ženy:

 • 4,6krát vyšší riziko infarktu myokardu
 • 2krát vyšší výskyt mozkové mrtvice
 • o 30 % častější venózní trombózu
 • 2,5krát častější plicní embolii
 • 3krát vyšší výskyt závažných respiračních onemocnění
 • 15krát častější bronchitidu
 • 4krát častější astma a gastrointestinální vředy. 
 • více než 14krát konzumují těhotné kuřačky alkohol a jiné drogy, 
 • jsou častěji obézní

Jak je to s tzv. “pasivním kouřením”?

Všem je doufám již jasné, že kouřením neovlivňují kuřáci jen sebe, ale i lidi ve svém okolí. A to nejen ty, se kterými se potkají v restauraci (nemůžu uvěřit, že se stalo něco tak skvělého a můžeme se vracet z večeře v oblíbené restauraci bez toho, aniž bychom poté museli nechávat zamořené oblečení kouřem na balkoně či raději přímo zapínali pračku). Ale negativně ovlivňují kuřáci především ty, se kterými sdílí společnou domácnost.

A časté obhajoby rodičů, že v místnosti s dítětem nekouří jsou zcela “mimo mísu”. Kuřáci jsou škodlivými látkami doslova promořeni a dětičky, ale také již plody, které nejsou fyziologicky zralé, jsou zvýšeně vnímavé ke škodlivým účinkům expozice pasivnímu kouření!!

Jak ovlivňují kuřačky své vysněné potomky v průběhu těhotenství?

 Kouření poškozuje vývoj plodu řadou mechanismů. Především jde o hypoxii, (tzn. nedostatek kyslíku), která je způsobena nejen nikotinem, ale i oxidem uhelnatým, obsaženým v kouři. 

Když si tedy zapálíte svou cigaretku, dostáváte děťátko do nebezpečného stavu, posíláte mu oxid uhelnatý, zajišťujete mu nedostatečně okysličenou krev a také dávku hromady škodlivin, které míří přes vás rovnou k němu. Následkem vysoké hladiny karboxyhemoglobinu (na “správný” hemoglobin je navázán CO), se zvyšuje počet červených krvinek, tím i viskozita krve (krev je “hustší”) a snižuje se rychlost průtoku krve placentou. Zvyšuje se sekrece katecholaminů s následnou vazokonstrikcí (zúžení cév) v placentě. 

Placenta tak není dostatečně prokrvená=vyživovaná, a velmi se zvyšuje riziko potratu. 

I když těhotenství “přežije”, plod tak není celé těhotenství dostatečně dobře zásobován kyslíkem, nemůže růst, dochází k růstové retardaci (děti mají zřetelně nižší porodní hmotnost) a dochází často k předčasným porodům, neboť se placenta začne v důsledku “nedokrvení” odlučovat dříve. 

U dětí kouřících matek jsou velmi výrazně zvýšená množství

špatného vývoje urogenitálního ústrojí, defektů dolních končetin, defektů srdečního septa a hlavně rozštěpů obličeje!

Jak kouření ovlivňuje kojení?

Nikotin zastavuje produkci prolaktinu, který je nutný pro tvorbu mléka(dáva impuls, že je mléko třeba produkovat), kouřící ženy tak mají mnohem menší množství mléka. 

Mnoho látek z cigaretového kouře proniká do mateřského mléka a kromě jeho kontaminace také narušuje jeho chuťové vlastnosti, kojenci ho pak často odmítají. A nutno říci-dělají v tomto případě vlastně jen dobře.

Ovlivní kouření matky zdraví dítěte i po porodu?

 1. Rakovina

Tělo má jednu nepříjemnou vlastnost, všechno si pamatuje. A to, jak se k němu chováme nám dá dříve nebo později zřetelně najevo. Ať už pozitivně nebo negativně. 

Takže pozor!! Kancerogeny pronikají do plodu (celých dlouhých 9 měsíců!!!) a zvyšují pozdější sklon ke vzniku rakovinného bujení.

2. SIDS

Velmi obávaný je v současné době tzv. SIDS! Tedy syndrom náhlého úmrtí novorozence, a kouření je hlavní příčinou těchto tragických pří- padů. Expozice cigaretovému kouři již před narozením zvyšuje riziko 2–5krát. A samozřejmě kouření mnohonásobně zvyšuje riziko SIDSu i po narození!! Dítě z Vás kouř cítí!!

3. Poruchy chování

Děti kuřaček mají častěji:

 • kognitivní poruchy (např. snížení vizuální paměti, poruchy chápání řeči, slabší reakce na sluchové stimuly)
 • poruchy chování (antisociální projevy, agresivita, kriminalita)
 • poruchy pozornosti
 • hyperaktivitu (ADHD)
 • psychické problémy (úzkosti, deprese) a větší riziko vzniku závoslosti (nejen na nikotinu!!)

4. Kuračky ovlivňují plodnost dětí!

Pokud nastávající matky v těhotenství kouří, objevují se u synů menší varlata, snížená hustota a obsah spermií. Je tak velmi pravděpodobné, že prenatální expozice pasivnímu kouření může být jednou z příčin klesající fertility mužů v jejich dospělosti. 

Snížení zárodečných buněk o 40 procent bylo zjištěno také u holčiček!

Takže pozor – nepoškozujeme jen své děti, ale také své případné vnuky a další generace!!!!

5. Onemocnění srdce a cév, vysoký krevní tlak
6. Riziko obezity a diabetu v dospělosti

7. Děti jsou často astmatiky! A pokud rodiče kouří, jejich boj s tímto onemocněním je velmi těžký, protože cigaretový kouř jim průběh hrozným způsobem zhoršuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *