0 - 10 let

Vývoj úchopu

Od spodu vývoj – novorozenec, 2. měsíc,…

Novorozenec

Ruce jsou sevřené v pěstičku. Zvládnou předmět uchopit, pokud se dotknete jeho dlaně, jedná se však o úchopový reflex. Dítě toto sevření nekontroluje. Nepodporujte tento reflex a nevkládejte miminku hračky do ručiček, na to mají ještě čas. V úchopu je velké napětí. 

2. měsíc 

Ručky se pomalu začínají otvírat (palec je v odtažení). Pokud ho nějaká hračka zaujme, tak se po něm snaží natáhnout, ale následuje pohyb celého těla. Předmět ještě neuchopí samo

3. měsíc 

Úchopový reflex vymizel. Dítě může držet chrastítko, ale samo ho udržet nedokáže. Nechte miminko, aby si hračky bralo samo. Nechte je jen kolem něj. Ideálně volte kontrastní, černobílé hračky. 

4. měsíc 

Ručky ho velmi zajímají, sleduje si je. Dítě zřetelně natahuje ruku k předmětu, na který se zaměří, ale uchopení mu ještě činí potíže. Pozorujte, jak se ručičky začínají koordinovat. Neupřednosťňuje žádnou ručku. Paleček není v opozici. Úchop je na dolních končetinách (reflexní úchop již zůstává jen na dolních končetinách), můžeme s dětmi trénovat s overbalem. 

6. měsíc 

Dítě natahuje ruce přesněji a dokáže uchopit předmět, který chce. Hračky si strká do pusinky, přendává si je z jedné ručičky do druhé za kontroly zrakem. Líbí se mu šustící knížky a věci, kterými může bouchat. Úchop je do celé dlaně

8. měsíc

Palec jde do opozice proti ostatním prstům, čímž se velmi zdokonaluje jemná motorika.  Ruka dokáže házet nebo odstrkovat hračky, které dítě nechce. 

10. měsíc

Ukazováček získává dominantní pozici a dítě jim ukazuje. Ručičky jsou čím dál obratnější, tahají za hračky, válejí je, otáčejí s nimi. 

12. měsíc 

Manipulace je jemnější a jistější. Miminko napodobuje jednoduchá gesta a postaví na sebe dvě až tři kostky. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *