VITAMÍNY PRO DĚTI? JAKÉ JSOU NUTNÉ?

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Velmi záleží o jaké věkové skupině dětí se budeme bavit. Nejdůležitější je však správná suplementace pro ty nejmenší, kteří nemají možnost získávat důležité vitamíny z potravy (ani se o její skladbě rozhodnout). V neposlední řadě si jejich organismus ještě není schopen mikronutrienty sám vytvořit. Mateřské mléko je velmi důležitou a nejvýživnější potravou pro miminko, jakou…

Velmi záleží o jaké věkové skupině dětí se budeme bavit. Nejdůležitější je však správná suplementace pro ty nejmenší, kteří nemají možnost získávat důležité vitamíny z potravy (ani se o její skladbě rozhodnout). V neposlední řadě si jejich organismus ještě není schopen mikronutrienty sám vytvořit.

Mateřské mléko je velmi důležitou a nejvýživnější potravou pro miminko, jakou mu může maminka nabídnout. Je proto velmi důležité kojení podporovat. Ne vždy tomu tak bylo. 

Existují však látky, které se vyskytují v mateřském mléce v malinkém míře nebo vůbec, miminko je potom závislé na jejich dodávání “zvenku”.

Vitamin D

Na vitamin D nesmíme u malých dětí zapomínat. Pokud jste zachytili na sociálních sítích, že stačí podávat omega3 olej Rositu místo vitamínu D, tak to opravdu nestačí!

V České republice se již několik let podává preventivně všem miminkům. Je to především z důvodu prevence onemocnění jménem křivice (latinsky rachitis, dříve velmi rozšířené). 

Tento vitamín je vlastně hormonem a je důležitý z mnoha důvodů. 

Těmito důvody jsou správný metabolismus kostí, funkce imunitního systému, chrání nás před srdečními a onkologickými nemocemi, ovlivňuje přepis některých genů.

V poslední době se všude kolem nás objevují četné informace o pozitivním vlivu vitaminu D (který rozhodně má!), a jeho nutností suplementovat právě daným doplňkem stravy z reklamy, nezřídka je toto sdělení motivováno komerčními zájmy. Moc děkuju vždy číst složení daného doplňků stravy a u miminek se vždy poradit s pediatrem o dávkování daného preparátu. Můžete ho totiž dlouhodobě poddavkovavat.

Nejdůležitějším zdrojem vitaminu D je sluneční záření 🌞a případně zdroje ve výživě. Prioritně bychom měli podporovat zdravý životní styl, který zajistí dostatečné přirozené zdroje vitaminu D (minimálně dvakrát týdně ryby🐟, mléčné výrobky, drůbeží maso, mateřské mléko či obohacená kojenecká formule apod). Doplnění jeho zdrojů suplementací by měla nastupovat vždy až ve chvíli, kdy skutečně nejsme schopni zajistit dostatečný příjem vitaminu D přirozeným způsobem. Jenomže to málokdo z nás v dnešním světe zvládne. Spíše jsme všichni deficitní. U miminek do 1 roku věku je to jiné, nemají jiný zdroj, proto opravdu suplementujme!

A jak bylo zmíněno výše miminkům nestačí pouze zdroj z mateřského mléka, pokud sama maminka nesuplementuje vitamín D dostatečně. Nedoporučuji se však na dostatečnou suplementaci matky spoléhat, ale vždy raději novorozenci či kojenci jeho kapku vitamínu D podat.

  • Nasycení organismu vitaminem D posuzujeme podle hladiny 25-OHD v krvi. 

❓Kolik vitaminu D tedy máme dávat❓

Dětem kojeným a živeným UM od druhého týdne života v průběhu celého 1. roku vitamin D3 (cholekalciferol) v dávce 400–500 IU denně (to zpravidla odpovídá jedné kapce preparátu , ale zkontrolujte si)

❗️Za tolerovatelnou horní hranici denního příjmu vitaminu D u zdravého kojence je považováno 1000 IU. Toto zahrnuje i příjem vitaminu D v kojenecké formuli, příkrmech (pozor na obohacení příkrmů např kaší vitaminem D) nebo potravinových doplňcích❗️

Často na doplňcích najdete jiné jednotky, zde si tedy převedete: Vitaminu D3 ve zdrojích: 1 μg = 40 IU (tedy např. 10 μg / 400 IU vitaminu D3 – to je v pořádku, 12,5 μg je 500 IU – také v pořádku. 

❗️Do zdrojů vitaminu D musíme počítat např i olej z tresčích jater, který vitamin D obsahuje, pokud dáváte tento doplněk stravy, určitě se podívejte na obal, kolik v něm vit. D je a přepočítejte dle uvedeného vzorečku na IU. Aby vám celková dávka u dítěte nepřesáhla 1000 IU❗️jak bylo zmíněno, tak samotný rybí olej nestačí u děti do 1 roku

Plošná suplementace pro děti staršího 1 roku není dle doporučení nutná, pokud děti nepatří do rizikové skupiny – na což by vás pediatr rozhodně upozornil. Nicméně opět, kdo z nás dbá na dostatek ryb v jídelníčku apod, pokud si nejsme jisti, provedeme odběry či budeme více hlídat zdroje.  

Já osobně však doporučuji suplementovat ještě i ve druhém roce v zimních měsících, V našich zeměpisných šířkách je totiž v této době málo slunečního svitu a náš příjem ryb je většinou velmi nedostatečný.

Vitamin K 

Vitamin K hraje důležitou roli v kaskádě krevního srážení (když je ho málo, krev se sráží špatně, ve svém důsledku může dojít např. ke krvácení do žaludku nebo z pupečního pahýlu, velmi vzácně dokonce ke krvácení do mozku). 

Novorozencům, kteří ho mají málo a opět velmi málo ho obsahuje také mateřské mléko, je důležité ho podat externě, abychom provedli dostatečnou prevenci takzvané krvácivé nemoci novorozence. 

  • Možná jste již slyšeli o tom, že existují dvě možnosti, jak miminku tento vitamín aplikovat. První a nejrychlejší možností je píchnout jednorázově do svalu (tzv. intramuskulárně) miminka malou jehličkou vitamíny K, tato jednorázová injekce stačí pro dostatečné nasycení organismu. 
  • Druhou možností je podávání vitaminu K v kapičkách takzvaně orálně, tedy do úst miminka. Takto musíme miminku vitamín K podávat jednou týdně po dobu 12 týdnů. 

Diskutovalo se preventivní podávání vitaminu K těhotné mamince těsně před porodem, nicméně studiemi nebylo toto dokázáno jako dostatečně efektivní pro miminko. V praxi se tak tudíž nečiní. 

V pozdějším věku (tvorba se startuje po 2. týdnu života) převezme tvorbu vitaminu K mikrobiom tlustého střeva a zdroje v potravě. Od té chvíle se nemusíme bát. 

Omega3 mastné kyseliny

Omega3 MK jsou esenciální mastné kyseliny. To znamená, že si je tělo nevytvoří samo, ale je závislé na příjmu zvenku. Ruku na srdce, kdo z nás jí tolik kvalitních ryb, aby to zvládl “ujíst”. Doporučuji i suplementovat. Důležitou roli ale hraje kvalita zdroje. 

👆Nejdůležitější jsou kyseliny eikosapentaenová a dokosahexaenová

👆V těhotenství DHA přispívá k normálnímu vývoji očí a mozku plodu (moc doporučuji si jako těhotná omega3 brát) a kojenců vyživovaných 

mateřským mlékem, takže pro samotné dítě jsou omega 3 také velmi důležité. 

Shrnutí 

Jelikož mateřské mléko (či obohacená umělá kojenecká formule – opět je nutný správný výběr) obsahuje vhodné zastoupení hlavních živin i mikronutrientů při relativně velice dobré dostupnosti ze zažívacího traktu, není nutné u miminek suplementovat zpravidla více, než bylo výše uvedeno.

Obsah mikronutrientů v mateřském mléce je relativně nezávislé na složení stravy matky. Jedná se o vitamin D a kyselinu listovou a vitamin K. V mateřském mléce je jich málo!

Množství vitaminů B1, B2, B6, B12, vitaminu C a vitaminu A v mateřském mléce je více závislé na nutričním stavu matky a na její aktuální denní výživě včetně příjmu vedených mikronutrientů. Proto apeluji na těhotné kojící ženy, aby velmi dbaly na kvalitu a složení své stravy, protože tím vlastně přímo ovlivňují i kvalitu stravy svého miminka.

Od batolecího věku dále, kdy je příjem vitaminů nejvíce závislý na zdrojích z potravy, už tolik nedoporučujeme jejich suplementaci si potravinovými doplňky, nýbrž se opravdu zaměřit na pestrost stravy, které potom pokryje veškeré potřeby organismu.

V individuálních případech suplementaci samozřejmě zařazujeme, její složení však není možno říct paušálně, nýbrž vše by mělo být striktně individualizováno a konzultováno s ošetřujícím lékařem dítěte či nutričním specialistou.

Často mi chodí dotazy, jaké doplňky stravy beru a odkud bych je doporučila koupit. Já sama jsem se již v prvním těhotenství začala více zabývat čistotou a kvalitou doplňků stravy, aby z nich tělo opravdu vytěžilo maximum. Takové doplňky jsou sice mnohdy dražší, ale již bych si nekoupila ty obyčejné. Vím, že tyto opravdu dodají to, co mají a tělo nezatíží.

Kupuji již jen na e-shopu www.puravia.cz, kde můžete využít i dlouhodobé slevy s kódem “lecimdeti”. Této slevy pro své sledující si velmi vážím a jsem vždy moc ráda, když dostanu zpětnou vazbu, že jste s nákupem spokojeni. Dám ruku do ohně za to, že tam najdete jen velmi kvalitní doplňky stravy.

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Podobné články

Jak poznat, že dítě potřebuje psychologa?

Jako rodiče se často potýkáme s otázkou, zda je chování našeho dítěte jen fází jeho vývoje, nebo zda signalizuje hlubší problémy. Může být obtížné rozlišit…...

MUDr. Tereza Sochorcová
psycholog