STRAVA PŘI KOJENÍ – VYHÝBAT SE NĚČEMU?

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Strava 🤱hraje velmi důležitou roli v zajištění správné výživy novorozence. Základem je pestrost a vyváženost stravy. Není ale potřeba dodržovat žádnou speciální dietu. 🤱potřebují asi o 500 kalorií více než matky, které nekojí❗️Takže není čas na přísné diety, pokud se rozhodnete hubnout těhotenská kila, jděte na to postupně. Tuk, který během těhotenství přiberete, se využívá…

Strava 🤱hraje velmi důležitou roli v zajištění správné výživy novorozence. Základem je pestrost a vyváženost stravy. Není ale potřeba dodržovat žádnou speciální dietu.

🤱potřebují asi o 500 kalorií více než matky, které nekojí❗️Takže není čas na přísné diety, pokud se rozhodnete hubnout těhotenská kila, jděte na to postupně. Tuk, který během těhotenství přiberete, se využívá pro tvorbu mléka. Cvičení při kojení nevadí, opět však s rozumem. 
🥤Důležité je také dodržovat dostatečný příjem tekutin, zvláště vody, aby byla zajištěna dostatečná hydratace matky i kojence – budete mít i přirozeně při kojení větší žízeň. Skvělé jsou kojící čaje (max. dva hrníčky za den).
❌Za potraviny, které by měly být omezovány, se považují:
1. Alkohol – může přecházet do mateřského mléka a ovlivnit tak chuť a kvalitu mléka, ale také způsobit nežádoucí účinky u dítěte (pokud si dáte přípitek, tak se nic nestane. Ale vyčkejte před dalším kojením několik hodin, než alkohol vaším tělem projde)
2. Kofein – nadměrná konzumace kofeinu může způsobit podrážděnost, nespavost a koliku u dítěte (pokud to nepřeháníme, tak si ☕️odpírat nemusíme, doporučená max dávka kofeinu je 300 mg – tj 2 hrnky filtrované kávy)
3. Průmyslově zpracované potraviny – snažíme se je co nejvíce omezit
4. Kořeněná jídla
5. Uzeniny – mohou zbytečně obsahovat škodlivé látky jako jsou konzervanty a nekvalitní tuky
6. Ryby s vysokým obsahem rtuti – matky by měly omezit konzumaci 🐠s vysokým obsahem rtuti jako jsou tuňák, žralok a makrela (pokud jich maminka jí více než 150g týdně), ryby obecně jsou skvělým zdrojem omega3, na které bývá mateřské mléko chudé, takže je dobré, když maminky omega3 i suplementuje
7. Potraviny, na které je maminka alergická nebo má intoleranci 👉Studie ukazují, že množství kojenců, kteří jsou alergičtí na některou složku mateřského mléka své matky, je cca 1 %.Žádná univerzální “kuchařka” na to, co jíst při kojení není, protože každé miminko je jiné. Na mém Instagramu @lecimdeti najdete i vaše tipy na potraviny, které dělaly zle vašim dětem, tak to třeba někomu pomůže v pátrání. Důležité je ale vědět, že koliky potkají prakticky všechna miminka, jelikož souvisí s vyzráváním střeva, dochází ke změnám v mikrobiomu…#mumlife#

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články