SHAKEN BABY SYNDROM

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Tento syndrom nejčastěji v české literatuře nebo na internetu najdeme pod názvem “syndrom třeseného dítěte”. Naštěstí se s ním nepotkáváme často, nicméně je nutné o něm vědět a vyvarovat se rizikovému chování. Prevence je pro zdraví kohokoliv z nás základ. A čím více maminky ví o prevenci vážných stavů u svých dětí, tím více z…

Tento syndrom nejčastěji v české literatuře nebo na internetu najdeme pod názvem “syndrom třeseného dítěte”. Naštěstí se s ním nepotkáváme často, nicméně je nutné o něm vědět a vyvarovat se rizikovému chování. Prevence je pro zdraví kohokoliv z nás základ. A čím více maminky ví o prevenci vážných stavů u svých dětí, tím více z toho děti profitují do budoucna. Samozřejmě není cílem, aby maminky měly zbytečně strach, co se může dítěti stát (což se u každé z nás stejně děje, je to tak?). Povědomí rodičů  o SBS je na nízké úrovni, jelikož chybí jednoduchý edukační materiál, který by rodiče na syndrom třeseného dítěte upozornil, proto si společně shrneme to důležité, všichni známe pořekadlo: “štěstí přeje připraveným”. 

Syndrom třeseného dítěte (SBS) je označení pro soubor příznaků, které se vyskytují u dítěte, které zažívá opakované prudké otřesy. Aniž bychom si to uvědomovali, tak tyto otřesy způsobují četná mikrotraumata v mozkové tkáni. Nejohroženější skupinou jsou děti do 6 měsíců věku. Ohroženou skupinou jsou i děti do 2 let věku. Horní věková hranice je mezi 4.–5. rokem. 

Bohužel si rodiče velice často ani neuvědomují, že používají „třesení s miminkem“ jako nejčastější uklidňující metodu při neutišitelném pláči, takže to ve většině případů nedělají s úmyslem dítěti nějak ublížit. SBS je ale i součástí diagnózy týraného dítěte. 

Pokud bychom měli mechanismus poranění popsat fyzikálně, tak rodiče drží děti v oblasti hrudníku nebo horní části paží a při otřesech v předozadním směru dochází k nadměrné akceleraci a deceleraci hlavičky, jelikož krční svaly dítěte nejsou dostatečně silné na to, aby hlavičku udržely. Jelikož je mozek dítěte stále ještě velmi křehkou strukturou, tak k jeho poškození dojde mnohem, mnohem snáze, než kdybychom stejným způsobem třásli s dospělým. Poranění potom vidíme jak na mozkové tkáni, kdy může vzniknout krvácení do mozku, ale i na retině, tedy oční sítnici

sns
Unknown

Mnohé překvapí, že nebezpečné může být i populární vyhazování dítěte do výšky, nejedná se sice přímo syndrom třeseného dítěte, ale může mít stejné následky. 

Klinické příznaky 

Jak poznám, že by se mohlo jednat o shaken baby syndrom?

Spektrum klinických projevů u Shaken baby syndromu (SBS) je velice široké, proto je i pro lékaře mnohdy oříšek ho ihned odhalit. Musím přiznat, že nás velmi často navede k diagnóze chování rodičů. Pokud jsou nervózní a nesnesou ani kňournutí miminka, zvyšují na něj neustále hlas nebo si ho přehazují mezi sebou, tak je něco špatně. Samozřejmě je rodičovství, především v začátcích, velmi náročná role, maminka je vyčerpaná, žije v neustálém strachu, neví, co se s miminkem děje, jak by mu mohla od pláče pomoci. Ovšem jak se zde snažím objasnit, otřesy nejsou ideálním řešením

Příznaky mohou to být velmi nespecifické:

  • potíže s krmením
  • zvracení
  • poruchy regulace teploty a zvracení v důsledku změny nitrolebního tlaku
  • nadměrná spavost až apatie
  • zvýšená dráždivost a stálý pláč
  • ztráta vědomí 

Některé příznaky mohou být lékařem zprvu považovány za projevy bolestí bříška nebo počínající infekce. Až podrobné a cílené dotazování a důsledné fyzikální vyšetření může odhalit další příznaky poukazující na skutečnou diagnózu. Jak už jsem zmiňovala, tak velmi důležitou úlohu hraje i pozorování chování rodičů. 

Diagnostika 

Každé dítě s podezřením na SBS musí být ihned hospitalizováno a řádně došetřeno, abychom předešli možným vážným následkům poranění mozku. Často k hospitalizaci vedou již samotné symptomy – porucha vědomí, zvracení s následnou dehydratací (nedostatečné zavodnění organismu) či epileptický záchvat.

Vyšetření očního pozadí může odhalit krvácení do a před oční sítnici, vyskytující se až u 80 % případů SBS. Rozsah krvácení do sítnice většinou koreluje se závažností intrakraniálního (mozkového) poranění. U kojenců je výhodou možnost provedení ultrazvukového vyšetření mozku,  jelikož ještě nemají uzavřenou velkou fontanelu a ultrazvuková vlna se tudíž do mozku dostane. U většího dítěte volíme CT vyšetření či magnetickou rezonanci v krátkodobé narkóze, jelikož děti při magnetické rezonanci často neuleží.

CTheatInfantAbusiveheadtrauma

Terapie

Jelikož je soubor příznaků tak široké, tak si zde nemůžeme jasně popsat, jaká je léčba SBS. Vždy se řídíme tím, jak velké je poškození mozek. Bohužel rozsáhlé krvácení do mozku a jeho následky už nevrátíme…

Proto je určitě vhodné šířit povědomí o tomto nebezpečném syndromu. 

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Podobné články

Svrab u dětí – vše, co potřebujete vědět

Svrab je velmi nepříjemné a vysoce nakažlivé onemocnění kůže, které postihuje často právě děti. Projevuje se silným svěděním, vyrážkou a pupínky. V tomto článku se…...

MUDr. Tereza Sochorcová
svrab

Proč je spánek pro vývoj dětí tak důležitý?

Spánek je základním lidským procesem a potřebou, která nás provází a ovlivňuje během celého života. A to hned na několika úrovních. V dětském věku je…...

MUDr. Tereza Sochorcová
spánek u dětí

NOVOROZENECKÝ SCREENING – NOVINKY

Novorozenecký screening probíhá standardně ve věku 48–72 hodin života novorozence, proto u drtivé většiny novorozených dětí proběhne ještě v rámci hospitalizace na novorozeneckém oddělení. U…...

MUDr. Tereza Sochorcová