seboroická dermatitida
0 - 10 let

SEBOROICKÁ DERMATITIDA U KOJENCŮ

Toto úporné kožní onemocnění jistě moc dobře zná řada maminek. Proč vzniká? Jak ho poznám? A co s ním?

Seboroická dermatitida neboli seboroický ekzém je chronické kožní onemocnění (stejně jako atopický ekzém – ale pozor, seborea NEMÁ alergický podklad a NESVĚDÍ!!!), které se nepřenáší dále. Nejčastěji se SD vyskytuje u kojenců mezi 3. týdnem a 3. měsícem života (trápí až 2/3 dětí, statisticky je častěji u chlapečků). Seborea může být i u dospělých, dle statistik nejvíce u mužů kolem 40. roku. 

Jak poznáme seboroickou dermatitidu? 

Jsou to ložiska začervenalé kůže, která se odlupuje ve formě žlutavých mastných šupinek  hlavně ve vlasové části hlavy – odtud se šíří na obličejík (na horní víčka, na nosík, čelo) a horní části trupu. Méně ho vidíme v místech “vlhké zapářky”. Šupinky připomínají lupy. U některých kojenečků pozorujeme na hlavičce až souvislou vrstvu žlutých šupinek, v literatuře tento stav najdeme pod pojmem “cradle cap” čili kolébková čepička, lidově tomu naše babičky říkají “ouročky”. 

I když je seborea úporná a vypadá často velmi nehezky – ložiska jsou velká, zarudlá, kůže se odlupuje – chtěla bych Vás uklidnit – největší problém je ta estetická stránka – seborea miminko subjektivně netrápí, neboť, naštěstí – nesvědí a nebolí!!!  (musíme jen dát pozor na to, aby se v kůži nerozvinul sekudnární zánět kůže, která je seboreou porušena) 🙂

Proč vlastně seborea vzniká?

  • Hlavním faktorem je zvýšená sekrece mazových žlázek (odborně se tento stav nazývá právě “seborea”), které se nejvíce nacházejí právě na místech, kde se seborea nejvíce vyskytuje – na hlavičče, na trupu, v plenkové oblasti. A právě u novorozenců a malých kojenečků je zvýšená sekrece mazových žláz zcela normální, je zapříčiněna androgeny (pohlavní hormony), které se na ně přenášejí ještě v bříšku maminky přes placentu. Ale miminka mají zvýšenou hladinu androgenů i po porodu, a to proto, že je zvýšena produkce androgenů v kůře nadledvin miminka. Po 3. měsíci života tato “zásoba” hormonů, které ovlivňuje sekreci mazu, klesá. Proto klesá i výskyt seboroické dermatitidy. Poté seboroickou dermatitidu vídáme často zase v pubertě, kdy pohlavní hormony opět dostávají zelenou a neovlivňují jen hlas chlapů, start menstruačního cyklu u dívek nebo náladu, ale také opět zvýšenou sekreci mazových žlázek:) Kdo z nás z puberty nezná lupy? 🙂
  • Dalším důvodem, proč je kůže zarudlá a šupí se, je kvasinka Malassezia furfur, která se sice běžně na kůži nás všech vyskytuje, ale když se přemnoží – to se jí hrozně dobře daří právě v místech, kde je velká produkce mazu, kterým se živí, stává se z ní potvůrka, která kůži škodí. Přemnožená kvasinka zhoršuje zánět v kůži a hodně zpomaluje její hojení. 
  • A faktorem, který je nutné zmínit, neboť to může ovlivnit každá maminka, je narušení kyselého ochranného kožního biofilmu. Ten narušujeme při každém umývání miminka příliš “agresivním” mýdlem či šamponem. Proto je vhodné umývat miminko nejlépe ob den – jen vodou nebo používat speciální dětskou kosmetiku. Při použití nevhodného prostředku odstraňujeme z kůže ochrannou vrstvičku, bez které se výše popsané kvasinky mnohem snadněji dostanou na kůži a přemnoží se. 
  • U starších pacientů průběh zhoršují i klimatické podmínky – vždy se zhorší v zimě a mnohem méně nás trápí v létě, kdy je sluníčko, hodně pomáhá pobyt u moře (stejně jako je vždy zlepšení u atopického ekzému).
  • Veký vliv má také psychika– ve stresu se seborea hodně zhoršuje (proto onemocněním trpí stále více manažerů a lidí, kteří pracují v nevětraných kancelářích, kde tráví většinu svého času ve velkém stresu).

Terapie

Není žádný univerzální prostředek, který by zaručeně a rychle se seboreou zatočil. Ale budeme-li se držet několika “osvědčených” rad, zbavíme se šupinek rychleji a zabráníme sekundární infekci. 

Doporučuje se cca 30 min. před koupáním miminka zarudlá místa se šupinkami promastit olejem (dětský olejíček, bez parfemace, abychom kůžičku ještě více nedráždili). Olejíčkem se šupinky hezky změkčí a při koupání se je šetrně pokusíme vyčesat nebo odstranit masírováním (ne násilím, jen ty, co jdou lehce, abychom kůži neporanili!). Po vyčesání olejíček opatrně smyjeme dětským mýdlem, aby pokožka nezůstala mastná – zacpaly by se póry, ve kterých by se mohly vesele množit kvasinky. Po koupání ale místa ošetříme tzv.”indiferentním” krémem (každá maminka má v oblibě jiný). Doporučuji klasickou Indulonu, bambucké máslo, kokosový olej, Naif krémy…Ideální je krém aplikovat i ráno na suchou pokožku hlavičky a nechat vstřebat. Důlěžité ale je nedávat velkou vrstvu krému! Pokožka by nemohla “dýchat” a seborea by se o to hůře hojila. 

Nutno podotknout, že opravdu každá maminka používá jinou kosmetiku na promazávání a hygienu dítěte. Někdo na hlavičku zkusí dát obyčejný olej, co najde v kuchyni, někdo kupuje speciální přípravky v lékárně. Já obecně doporučuji neparfemované výrobky, které jsou určeny k péči o dětskou pokožku. Z ordinace máme ověřené následující Cutoil (dá se koupit v lékárně nebo Vám ho pediatr předepíše jako – Syndermani 100g, Aquae calcis), dále je výborná Imunoglukan mast nebo lotio, která podpoří imunitní buňky v kůži, která bude “silnější” nebo salicylový olej.  A nikdy neuděláte chybu výše zmíněným bambuckým máslem či Indulonou. 

Jestliže jsou ložiska seboroické dermatitidy rozsáhlá, objeví se i sekundární infekce kůže, je nutné s dítkem vyrazit ke kožnímu lékaři. Když je záněť opravdu urputný, je totiž nutné nasadit vhodnou kortikoidní léčbu, která v krátké době problém vyřeší.

Nemusíte mít strach, seborea je sice nehezká, ale zcela jistě je dočasná a řešitelná:) Jen být trpěliví a v klidu, hlavní přeci je, že v 99% miminko nijak netrápí, jelikož nebolí ani nesvědí! 

2 Comment

  1. Také měl syn seboreu jen na hlavě,měl ji asi 4 mesice,nic nepomahalo,až pak se ke mne dostala jakási zinkova levna mast z Německa.místa jsem natřela a nesmívala,po 4 dnech jsem smyla z hlavičky a už se nikdy vic nevratila. i pediatricka koukala a chtela hned vedet kde se da koupit. nezoufejte,oproti 6 měsíčním prdíkum-kdy nic nezabíralo, je toto naprosté nic 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *