
Prosím, nezapomínejme na PREVENCI!Popáleniny patří mezi nejvážnější úrazy u dětí, které nechávají trvalé následky.

Popáleniny vznikají působením:horká pára, tekutina, kontakt s horkým tělesem, plamen, elektrický proud, chemikálie, nízké teploty, ionizující záření

U dětí jde nejčastěji o poškození kůže teplem. U dětí mladších 5 let je nejčastější úraz způsobený vřelou tekutinou, u dětí starších jsou to hlavně úrazy způsobené plamenem a vdechováním zplodin hoření.

Závažnost úrazu v praxi hodnotíme rozsahem. Jedno procento popáleného tělesného povrchu odpovídá ploše ruky (dlaň + prsty) dítěte.

U dětí do 2 let života je závažná popálenina > 1% tělesného povrchu (tedy 1 dětská dlaň), velmi závažná je více více než 5%, u dětí 2–15 let > 10 %

Každý závažný úraz má co nejdříve ošetřit odborník: plastik, chirurg, pediatr. Při rozpacích, zda jde nebo nejde o závažný úraz, je na místě vždy volat RZP a zařídit odbornou péči. Dítě se závažným popáleninovým úrazem patří do specializovaného centra!!!

Rozdělení popálenin
I. stupeň: zarudnutí bez poškození kůže
IIa. stupeň: puchýře, spodina zarudlá, velká bolestivost
IIb. stupeň: puchýř stržený, spodina sytě zarudlá
III. stupeň: barva kůže bílá, hnědá nebo černá, není bolestivost

Co dělat ihned

- Zabráníme působení tepla – svléknout nasáklý oděv, při hoření oděvu – zastavit, povalit a válením uhasit hořící oděv.

- Pokud se stane, že jsou na postiženém místě přiškvařené oděvy, nesmíme je strhávat, první pomoc probíhá přes.

- Chladíme postižené místo vodou 8 °C- 10°C (ideál je sprcha), pozor, abychom dítě nepodchladili (při rozsáhlém postižení chladíme pouze obličej, krk, ruce – a voláme RZP)

- Pokud je popálenina malá (I. stupeň), tak použijeme chlazení a Panthenol spray, na další hojení se doporučuje metoda tzv. vlhkého hojení. Dříve se používaly zásypy, které, prosím, nepoužívejte!

- Skvělý je Hemagel NEW, který se doma hodí i na odřeniny a menší rány.Hemagel pomáhá s hojením, ale i zabraňuje vstupu infekce.
- Při hojení kůže svědí. Je důležité, abyste své dítě přesvědčili, že si popáleninu nesmí škrábat. Vím, že je to těžké.
- Pokud si dítě stěžuje na svědění, doporučujeme zvlhčovat ránu alespoň pětkrát denně (velmi jemně ťupkáním). Když nezabírá hydratace pokožky, použijeme antihistaminika (např volně prodejný Fenistil či léky na předpis).
- Podáme léky proti bolesti, např Nurofen
- Při nerozsáhlém postižení dopravíme dítě sami na pohotovost či na chirurgickou ambulanci.
- Když vidíme puchýře, tak je nikdy nepropichujeme, mohla by se dovnitř dostat infekce – vyhledáme lékaře.
!!!Při větší popálené ploše voláme ihned 155!!!
- Ošetření popálenin není radno podceňovat, jelikož poškozená pokožka je obrovskou vstupní branou pro infekce.
Na prvním místě je samozřejmě prevence – zajistil doma bezpečné prostředí a myslet na to, že stačí vteřinka a čaj je na dítěti – hluboké popáleniny zanechají poškození kosmetického rázu, ale také funkčního a psychického, proto určitě apeluji na to, aby bylo dítě při větším popálení určitě v péči odborníka na popáleniny.