OČKOVÁNÍ PROTI MENINGOKOKOVI

MUDr. Tereza Sochorcová
Váš průvodce světem dětského zdraví

Když se řekne meningokok, tak každý rodič zpozorní (raději sem nebudu dávat obrázky dětí, které kvůli onemocnění meningokokovými nákazami přišly o končetiny apod, to si dejte do googlu a vyjede vám toho spousta). Celý název bakterie je Neisseria meningitidis. Jde o zákeřnou bakterii, která může způsobit život ohrožující onemocnění. Naštěstí existuje prevence těchto onemocnění -…

Když se řekne meningokok, tak každý rodič zpozorní (raději sem nebudu dávat obrázky dětí, které kvůli onemocnění meningokokovými nákazami přišly o končetiny apod, to si dejte do googlu a vyjede vám toho spousta).

Celý název bakterie je Neisseria meningitidis.

Jde o zákeřnou bakterii, která může způsobit život ohrožující onemocnění. Naštěstí existuje prevence těchto onemocnění – očkováním

Meningokoků existuje několik skupin, které označujeme písmeny – konkrétně A, B, C, Y, W135. V České republice se nejčastěji u kojenců objevuje meningokok skupiny B. Některé jiné skupiny se vyskytují nejvíce v jiných částech světa, proto potom při cestování do cizích zemí konkrétně doporučuje očkování. Obecně ale nelze říci, kdo by se s kterou skupinou meningokoka mohl setkat. Vliv má i migrace obyvatel. 

Mnoho z nás jsou tzv “nosiči” této bakterie. Je přítomna na sliznici nosohltanu a nepůsobí žádné obtíže, tito nosiči většinou nikdy neonemocní. Tito lidé ale mohou být zdrojem pro někoho, kdo je zrovna “slabší”, neboli jeho obranyschopnost nefunguje na sto procent. 

Imunita nejmenších dětí je “nejslabší”, imunitní buňky, které dostává miminko od maminky stále klesají a jeho vlastní imunita teprve “dozrává” a to trvá několik měsíců po narození. Z toho vyplývá, že čím je dítě mladší, tím je zranitelnější právě k závažným infekcím. 

Mnoho maminek se očkování nejmenších dětiček brání a chtějí počkat do vyššího věku. Rozumím tomu, komu z nás je příjemné píchat injekce do malinkého miminka. Ovšem děláme to pro jejich dobro. Právě tito drobečci jsou ohroženi závažným průběhem meningokokového onemocnění nejvíce. Vyšší výskyt meningokokových onemocnění je pozorován nejméně do 4 let věku. 

meningococcal

Zdrojem onemocnění je pro malé dítě většinou někdo z rodiny. Tento člověk je označován jako tzv. bezpříznakový nosič. 

Onemocnění je závažné, stav dítěte se může velmi rychle zhoršit, může být provázen křečemi a bezvědomím. Léčba probíhá na jednotce intenzivní péče, podávají se vysoké dávky antibiotik přímo do žíly a další podpůrné léky. Díky očkování naštěstí těchto velmi vážných případů, které často končily smrtí, výrazně ubylo. 

Nejzávažnější formou je tzv meningokoková meningitida nebo sepse (“otrava krve”). Meningokok se výrazně přemnoží a koluje krevním oběhem, během několika hodin způsobuje kaskádu dějů, které ohrožují životně důležitou činnost orgánů. Může dojít k selhání dýchání, srdeční činnosti – oběhu, jater i ledvin, dochází ke krvácení do kůže a orgánů (tyto obrázky možná z internetu znáte). Jedním z prvních varovných příznaků jsou tzv. petechie – jedná se o drobné krevní výrony do kůže (když na ně zatlačíme, tak nemizí, rozdíl od petechii při virových onemocněních). 

bae65db68c844d58721f518715cd116a

Meningokoková meningitida je tzv. zánět mozkových blan, který je způsoben meningokokem, ten pronikne do mozkomíšního moku a dále do nervové tkáně. Toto se projevuje jako horečka, zvracení, prudká bolest hlavy, světloplachost, neklid, porucha vědomí či křeče

Meningokok je bakterie, na kterou máme účinná antibiotika, ale problém je, že se meningokok rychle množí a rychlostí blesku ničí orgány. Proto je nutné léčbu zahájit co nejdříve. 

Ale co je nejlepší a nejefektivnější – nechat dítě očkovat! Primární prevence je na prvním místě. 

Nejvíce případů meningokokových onemocnění je v ČR způsobeno meningokokem typu B a C. 

  • Vakcína Bexero – proti meningokokovi skupiny B

Je určena pro děti od 2 měsíců. Od 1.ledna tohoto roku je očkování hrazeno plně zdravotní pojišťovnou, pokud je očkování započnuto do 12 měsíců věku dítěte (dříve to bylo do půl roku). 

Odstup od předchozího a dalšího očkování musí být minimálně dva týdny. V době očkování není vhodné užívat antibiotika. Lehké nachlazení nebo rýma není kontraindikací očkování. 

Počet dávek je dle věku dítěte, viz níže:

Kojenci od 2 do 5 měsíců: aplikují se tři dávky s rozestupem nejméně jednoho měsíce, posilující dávka se aplikuje mezi 12 a 15 měsíci věku s prodlevou nejméně šest měsíců od primárních dávek. Alternativně lze podat dvě dávky s odstupem minimálně 2 měsíce a poté jedna dávka mezi 12 a 15 měsíci věku s prodlevou nejméně šest měsíců od primárních dávek.

Kojenci od 6 do 11 měsíců: očkují se dvě dávky s rozestupem nejméně dva měsíce, posilující dávka se aplikuje ve druhém roce života s prodlevou nejméně dva měsíce mezi primární sérií a posilující dávkou.

Děti od 12 do 23 měsíců: očkují se dvě dávky v intervalu dvou měsíců, posilující dávka se aplikuje za 12–23 měsíců.

Děti od 2 do 10 let: očkují se dvěma dávkami v intervalu minimálně jednoho měsíce, posilující dávka nebyla stanovena.

Dospívající starší 11 let a dospělí: očkují se dvěma dávkami s minimálním intervalem jeden měsíc, posilující dávka nebyla stanovena.

Alespoň 1–2 hodiny před očkováním se doporučuje preventivně užít antipyretika – paracetamol.

Po očkování se mohou dostavit vyšší teploty, které spontánně vymizí do 1–2 dnů, podrážděnost, zarudnutí v místě vpichu, únava nebo bolest hlavy. (Stejně jako i u jiných očkování, Bexero dělá ve vyšším procentu teploty). 

  • Nimenrix – proti meningokokům ze skupiny A, C, W135 a Y

Děti mladší 6 měsíců se očkují dvěma dávkami, od 6 měsíců jednou dávkou. 

Pojišťovny hradí očkovací látku kojencům a dospívajícím, je-li očkování provedeno ve druhém roce života nebo ve 14 letech věku.

  • Menveo – Vakcína proti meningokokovým nákazám skupin A, C, W135 a Y je určena pro děti od dvou let věku a dospělé.

Očkuje je jednou dávkou. 

Pojišťovny hradí očkovací látku dospívajícím, je-li očkování provedeno ve 14 letech věku.

meningokok obr

Můj malý Bertík už má očkování za sebou. Měl po něm teplotu 38,2, ale jen v noci po očkování:) Takže žádná hrůza.

O autorce

MUDr. Tereza Sochorcová

Tento blog jsem si založila, aby sloužil jako zdroj informací pro všechny, které zajímá dětské zdraví a jeho prevence. Pediatrie je mou vášní a jako maminka dvou chlapečků dětskými tématy žiji dnes a denně. A nejen tím. Miluji zdravý životní styl, takže zde najdete i zdravé recepty a tipy na kvalitní zdroje surovin nebo péči o tělo. Ve své praxi i životě se řídím tím, že prevence stojí na prvním místě.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Připojte se k nám na Facebooku

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

NEPOVINNÁ OČKOVÁNÍ

Rozdělujeme dvě skupiny nepovinných očkování u dětí, je to dle úhrady očkování. Očkování proti rotavirovým infekcím  Rotavirové infekce patří mezi nejčastější příčinu akutních průjmových onemocnění…...

MUDr. Tereza Sochorcová

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA – očkovat?

Klíšťová meningoencefalitida (KME) Je to infekční virové onemocnění, které postihuje mozek a mozkové obaly (často se potkáme s označením “záněť mozkových blan”, ten však může…...

MUDr. Tereza Sochorcová
Klistova encefalitida

POVINNÁ OČKOVÁNÍ U DĚTÍ

Hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která umožňuje očkování novorozence proti šesti nemocem najednou. V jediné vakcíně jsou obsaženy látky proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému…...

MUDr. Tereza Sochorcová
očkování