blw metoda
0 - 10 let

METODA BLW – „DÍTĚTEM VEDENÉ ODSTAVOVÁNÍ“

Dnes čím dál populárnější, ale kontroverzní metoda BLW – baby lead weaning je založeno na tom, že dítě není rodiči krmeno, ale jí samo – rukama nebo lžičkou, ale také jen to, co si samo vybere. Dle zastánců BLW metody je dítě zcela svobodné a to i v tom, kdy a jaké potraviny začne jíst.

Některé maminky se mě ptají na mé stanovisko k této metodě, a také jsem byla oslovena paní redaktorkou ze sekce prozeny.cz – na Seznamu, abych jim do jejich článku dala své vyjádření, proto jsem velmi ráda kývla na to, že si metodu prostuduji a napíši své resumé.

Pod tento příspěvek přidám odkaz na celý článek, který najdete na www.prozeny.cz

Tak jako pravděpodobně všechny alternativní směry mají ve společnosti své příznice i odpůrce, metoda BLW není výjimkou. 
Myslím si, že i medicína začíná být mnohem méně direktivní a spousta odborníků dokonce doporučuje přidat i alternativní přístup pokud čistě evidence-based přístupy nefugují.
Z mého pohledu nemůžeme jednoznačně ve všech případech říci, zda je dítětem vedené odstavování pro naše ratolesti vhodné či nikoliv. Protože stejně jako např u vegetariánství primárně záleží na tom, jak moc o dané metodě víme, dodržujeme doporučené zásady a především jestli si hlídáme příjem důležitých živin. 
Protože dětský věk (dle mnoha studii prvních 1000dní života) je pro další vývoj klíčový,  mělo by být složení a rozmanitost stravy dítěte prioritou každého rodiče. 

Dle doporučení pediatrických společností zavádíme příkrmy nejdříve od 4. měsíce a nejpozději do 6.měsíce věku, samotné mléko totiž přestává krýt požadavky na energii a složení stravy, chyběly by tedy nutné mikronutrienty (vitamíny, minerály). Nahrazujeme vždy některou z dávek mléka (UM či MM) jednosložkovými mixovaný příkrmy a postupně přidáváme více druhů potravin, které kombinujeme. 

Kdy tedy zavádět BLW?

Zde je rozdíl s metodou BLW, kde se doporučuje začít až kolem půl roku. Hlavní podmínkou je, aby bylo dítě adekvátně psychomotoricky připravené. Co tím myslíme? Dětátko musí kontrolovat pohyby hlavičkou, sedět s oporou v židličce a být schopno tzv pinzetového úchopu mezi palcem a ukazovákem a dát si kousky potravy do pusinky. Některá miminka jistě sedí např až kolem devátého měsíce, proto apeluji, aby rodiče, kteří mají zájem o zavedení této metody opravdu počkali  na „pravý čas“. 
Dítě by nikdy nemělo jíst vleže na zádech či v autosedačce, nebo bez dozoru – mohlo by dojít k tzv aspiraci potravy a následnému dušení! Dbáme na to, aby sedělo ve vzpřímené poloze, abychom zamezili častému gastroesofageálnímu refluxu a mohl eventuelně i zafungovat vypuzovací reflex, kdyby dítě potravu aspirovalo (vdechlo). Kousky potravy, které dítěti nabízíme musí být adekvátní velikost a konzistence, např oříšky, kukuřice či hrášek nebudou pro začátek tou správnou volbou! Proto se mi tato metoda zdá nebezpečná pokud jmenovaná opatření rodiče berou na lehkou váhu. 
Jako pozitivum metody musím zmínit sociální aspekt, kdy se dítě brzy účastní společenského stolování s rodinou. Ať chceme nebo ne, dítě kopíruje zvyky svých rodičů, proto i zde právě oni určují, zda je metoda ku prospěchu či naopak. Rodina se musí stravovat zdravě a vyváženě, tzn. nekonzumuje žádná příliš tučná, kořeněná, sladká či průmyslově zpracovaná jídla. Pokrmy pro dítě nesolíme a do jednoho roku nepřidáváme ani med!!!!! Držíme se při výběru potravin toho, co bychom podávali v klasických mixovaných příkrmech – všechny druhy zeleniny, libové maso, mléčné výrobky. Vyhýbáme se zcela uzeninám, plísňovým sýrům či mořským plodům. 
Dle některých průzkumů děti „odstavené od mléka na této metodě“ se později stravují uvědoměleji a zdravěji. Tedy pokud se jim doma dostane adekvátního příkladu. Jako pozitivum vnímám také to, že u krmení dětí lžičkou často dochází k tomu, že vlivem maminkami vedeného krmení často dochází ke zbytečnému překrmování dětí a základ pro budoucí obezitu či dokonce metabolický syndrom je na světě. Pokud papá dítě samo, i si samo určí, kdy je dostatečně syté. 

Zde ale pozor! Dítě musí pro tuto metodu dobře prospívat (tedy v růstovém i hmotnostním grafu růst). Rozhodně nedoporučuji zavádět BLW pokud je dítě předčasně narozené, PMV vázne, nebo má dokonce některou z forem neuromuskulárního onemocnění! Pokud víme o alergii či intoleranci na některé potraviny, nikdy se nesnažíme tuto „nedostatečnost“ zlomit tím, že mu dané potraviny podáváme!! 

Myslím si, že i metoda BLW může být za určitých okolností přínosná, já sama si ji ale v reálném životě dokážu stěží představit. Nabízet dítěti kousky potravy, mezi kterými si může samo vybrat je zcela v pořádku, ovšem jak se poprat například s polévkou či jogurtem, které do dětského jídelníčku jistě patří? Většina z pokrmu velmi pravděpodobně skončí všude jinde než v trávicím ústrojí, proto si myslím, že je především nutno zapojit „selský rozum“ a dle toho volit metodu podávání tuhé stravy. To, jakou stravu a jak do svého děťátka rodič dostane, je stejně tak jako výchova jen jeho zodpovědnost a rozhodnutí, nicméne si zcela stojím za tím, že strava musí být pestrá, vyvážená a odpovídající věku – co se týká složení, úpravy i konzistence!! U dětí je nesmírně důležitá pravidelnost, a to nejen v jídle!

https://www.prozeny.cz/clanek/jidlo-vsude-ale-spokojene-dite-blw-ma-mnoho-priznivcu-65477

Chcete své dítě odměnit a správně se snažíte omezovat sladkosti, abyste předešli obezitě u dítěte s pozdějšími vážnými zdravotními komplikacemi? Protože na obezitu si zakládáme právě v dětském věku, tehdy si budujeme správné jídelní návyky, potom už se to s námi „veze“ celý život. Úžasná odměna, která rozvíjí kreativitu dětí a velmi je baví je tato! Neváhejte pořídit! Maminky jsou z Nesladkáře naprosto nadšené! Odkaz k objednání najdeme zde:  http://www.nesladkar.cz?a_box=h5ycn2z7

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *