KOUPÁNÍ DĚTÍ
0 - 10 let

KOUPÁNÍ DĚTÍ

Koupání dítěte patří k jednomu z rutinních úkonů, které si maminky musejí v péči o miminko osvojit. 

Jak často miminko koupat? 

Na internetu či sociálních sítích najdeme velké množství diskuzí, které se zabývají  tím, zda je vhodné koupat miminka denně. Informace jsou potom velmi matoucí. 

Dříve se toto téma vůbec neprobíralo, jelikož jsme nevídali tolik chronických kožních potíží u dětí (např. atopický ekzém, obecně alergie). 

Pokud je kůže postižena alergickým zánětem (probíhající ekzém), není žádoucí tuto citlivou pokožku umývat den co den a ještě ji mydlit. S každou koupelí se ochranný film pokožky (jedná se o lipidovou vrstvu, která udržuje vlhkost), smývá a dětská pokožka se tak stává náchylnější. 

Dětičky s kožními potížemi proto koupeme např. jen dvakrát týdně a musíme si dávat pozor na to, co do koupele přidáváme (rozhodně nevolit jakákoliv tekutá či tuhá mýdla nebo pěny do koupele), ekzematici musí mát speciální přípravky na pokožku. Nesmíme zapomenout na pravidlo 3 minut, to znamená, že koupel trvá maximálně 3 minuty a do 3 minut musíme pokožku promazat. 

Doporučovala bych se v případě ekzematika poradit s kožním lékařem, jakou péči konkrétně doporučuje. 

Na druhou stranu je ale pro děti dobré, pokud mají určitou večerní rutinu, na kterou jsou zvyklé. Tyto návyky bychom měli pěstovat již od doby, kdy si miminko přineseme z porodnice domů, poté ji opakujeme každý večer. 

Dětem tento zvyk pomáhá ke zklidnění a lepšímu spánku – ví, co bude za sebou následovat. 

Musíme ale myslet na to, že každé miminko je jiné, takže jedno miminko může koupel před večeří krásně unavit, zklidnit a zajistí nám klidnější uspávání, zatímco miminko další bude poté velmi plačtivé a rozrušené, opět ho to “nabije” energii. 

Ve druhém případě je lepší první dát večeři, poté koupat a ihned uspávat. 

V čem miminko koupat? 

Miminka koupeme nejčastěji v dětských plastových vaničkách. V dnešní době najdeme na trhu vaničky skládací, cestovní nebo úplně klasické. 

Velmi moderní jsou koupací kyblíky, které jsou určeny pro nejmenší děti (později už se do nich nevejdou). Já osobně je moc nedoporučuji, protože řádné umytí miminka je problematičtější a většinou proběhne pouze “namočení”. 

Je důležité myslet na teplotu vody. Nemůžeme miminko koupat ve stejně teplé vodě, ve které se koupou rodiče. 

Optimální pokojová teplota pro koupání miminka je 22 až 24 °C (pokud se v bytě ještě netopí, doporučuji do koupelny dát přímotop) a voda ve vaničce by se měla pohybovat kolem přirozené teploty lidského těle, tedy v rozmezí mezi 36 a 38 °C. S kontrolou teploty vody vám pomůže praktický teploměr do koupele. 

Při mytí si vytvoříme svůj systém, začneme u hlavičky a obličeje, postupujte přes trup a ručičky, zadeček a intimní partie až po nožičky. Velmi často se zapomíná na záhyby kůže pod krkem, u stehýnek apod. 

U holčiček velmi důležité umývat genitál správně – od intimních partii směrem k zadečku. Díky tomu předejdete možnému zanesení bakterii ze stolice do intimních partií, které může vyústit v zánět zevních pohlavních orgánů či zánět dolních či horních močových cest. 

Co se týče používání mýdel a šampónů, tak doporučuji umývat miminek s bezproblémovou pokožkou denně v čisté vodě, zadeček a více znečištěné části těla umýt i dětským mýdlem nebo mycím olejíčkem. Jednou týdně umyjeme i vlásky dětským šamponem. 

Čím méně bude mít mýdlo či šampon parfemace, tím lépe. Doporučuji ideálně volit non-toxic péči. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *