koliky
0 - 10 let

KOLIKY

Miminko „bezdůvodně“ pláče. Ať uděláte cokoliv, křičí dál, kroutí se…Tyhle situace řada maminek dobře zná. 

Kolika je jednou z nejčastějších příčin, proč se maminka vydá s kojenečkem k dětskému lékaři. A kdybych si dělala statistiku dotazů na Facebooku, Instagramu či v poradně ulekare.cz, dotaz ohledně řešení nadýmání a bolestí bříška u miminek je zcela jistě tím nejčastějším. Myslím, že bychom obtížně hledali maminku, která by se u svého dítěte nesetkala s potížemi spojenými s bolestmi bříška různé síly. Otázkou je příčina těchto bolestí, jejich intenzita, délka trvání a frekvence.  V literatuře najdeme, že kolikou trpí 10-15% kojenců.

Co je to kolika a jak ji poznám?

Dítě strašně pláče, ale přitom dostatečně pije – normálně prospívá! Tedy váží a měří tolik, kolik by v daném měsíci mělo (doma si hezky zkontrolujete dle růstového grafu, najdete ho na blogu nabo na našem webu www.helenafilova.cz v sekci Dokumenty). Mezi atakami kolik je dítko spokojené, usměvavé. Nemá teplotku nebo jiné známky infekčního onemocnění. A lékař vyloučil všechny organické příčiny bolestí bříška (vývojovou poruchu GIT, pylorostenóza, neprůchodnost žlučových cest…).

Kolikou nazýváme náhle vzniklý stav neklidu, podráždění, neutišitelného pláče, křiku. Při atace dítko napíná břiško, přitahuje nožičky k bříšku, kope nožičkami a má ručičky v pěstičkách. Protože vydatně pláče, pozorujeme také zarudnutí v obličeji a zároveň tzv “cirkumorální” bledost (kolem pusinky je kůže bělejší). 

U kolik platí “pravidlo 3” – potíže se musí objevovat více než 3 hodiny denně, více než 3 dny v týdnu, přičemž potíže jsou 3 a více týdnů. A to u dětí ve věku 3 týdnů – 3 měsíců. Maximum potíží je zaznamenáno u dětí v 6ti týdnech věku. Bohužel ale neplatí, že posledním dnem třetího měsíce dítěte máme vyhráno. Některé děti trpí kolikami klidně do 5. měsíce 🙁

Začátek a konec koliky je náhlý, bez zjevné příčiny. Kolika někdy končí odchodem plynů a stolice, jindy děťátko nakonec usne únavou.

Koliky se nejčastěji během dne objevují v závislosti na tom, zda je dítě na umělém mléce či je plně kojené. U uměle živených dětiček bývají koliky dle studii více v odpoledních hodinách, zatímco u kojených spíše večer (je to kvůli obsahu laktalbuminu, který se v mateřském mléce se objevuje za 8–12 hodin po konzumaci kravského mléka maminkou).

Proč koliky vznikají? 

Bohužel není přesně popsáno, proč vlastně koliky vznikají, proto ani pro lékaře není jednoduché zvolit léčebná opatření. Pamatuji si své učení na státnici z pediatrie, kdy si nikdo z nás nechtěl právě koliky vylosovat, protože to je otázka, na které nás zkoušející mohli velice lekce “dostat” právě tím, že člověk se nemohl opřít o žádné pevné argumenty a naučit se fakta, která by u zkoušky “prodal”.  

Každé dítko je totiž úplně jiné a zvláště zažívání každého z nás je zcela odlišné. Jak to jistě znáte i od sebe – rozhodneme se držet dietu podle slavné osobnosti, která zhubla 10kg a jíme to stejné, ale my přibereme. Nebo trpíme chronickou zácpou a náš partner na stejné stravě má trvale průjmy. U dětí je to úplně stejné. Proto bych Vás tímto chtěla moc poprosit, zvláště u nadýmání a kolik u dětiček – buďte trpělivé.  A to i s námi, lékaři. Cesta k úlevě od koliky je naše společná, chceme stejný cíl, ale jeho dosažení bude patrně chvíli trvat a budeme muset vyzkoušet rozličné metody. 

Není pravda, že koliky ovlivňuje vzdělání rodičů, průběh těhotenství, způsob porodu, edukace matky a ekonomická situace rodiny, tak jak to často čteme ve článcích na internetu. Stejně tak kouření v těhotenství, konzumace kávy a alkoholu, alergická zátěž rodičů, nemá zásadní význam z pohledu rizika vzniku kojeneckých kolik.

  • Hlavní příčinou (nejvíce pravděpodobnou) je aerofagie, tj. polykání vzduchu při kojení či pití z flaštičky z důvodu nedostatečné koordinace mezi dýcháním a polykáním, při které nedochází k dostatečnému odříhnutí vzduchu. Vzduch se pak hromadí ve střevech a “tlačí”. 
  • Vliv fermentace a tvorby nadbytečného plynu v tlustém střevě. 
  • Hodně často jsou koliky spojeny s alergii na bílkovinu kravského mléka, kdy je jediným možným řešením eliminace mléka a všech méčných výrobků ze stravy maminky, ev při podávání umělého mléka musíme sáhnout po preparátu, který obsahuje pouze hydrolyzáty bílkovin (tedy již naštěpené řetězce aminokyselin – stavebních prvků bílkovin, takže zažívání dítka s tím “nemá práci” a není tam obsažena dráždivá složka, kterou celá bílkovina je).
  • Gastroezofageální reflux (GER) může být jednou z organických příčin, zvláště tehdy, když se potíže objevují za 1–2 hodiny po krmení a pokračují i po 4. měsíci věku.
  • Více kolik se vyskytuje u dětiček, jejichž maminky užívají antidepresiva (přecházejí do mateřského mléka, i když v malém množství, proto po dohodě s psychiatrem je ženy mohou užívat, ve vhodné dávce). 
  • Velkou roli hraje i domácí prostředí, samozřejmě je velmi stresující, když miminko stále pláče, kroutí se a rodiče jsou zoufalí, co s ním. Ale důležité je nepropadat panice, zkusit prostřídat režimová opatření a následně i některá farmaka jako berličku. A věřte, že dítko z toho “vyroste”, protože i ten gastrointestinální trakt se stále ještě vyvíjí. 

Léčba

Jelikož zatím neexistuje kauzální léčba, po určení diagnózy je nejdůležitějším krokem zkusit se uklidnit, jelikož se jedná o benigní stav, tedy není to nic vážného a hlavně, ustoupí to! Společnými silami s dětským lékařem zkusíme nastavit nejvhodnější režimová opatření právě pro Vaše děťátko:)

1. Když kojíte, vyřaďte mléko a mléčné výrobky, kofein, cibuli, česnek, kapustu a další potenciálně dráždivé látky ze své stravy. Když dáváte umělé mléko, zvolte hypoalergenní formuli. Když je příčinou diskomfortu dítěte potravinová senzitivita, měly by se koliky zmírnit do 2-3 dnů (projdete tzv. eliminační dietou). Eventualitou jsou i bezlaktozová mléka.

Nikdy !! Ne sojové mléko!! Sójová kojenecká mléka mohou dle některých studií také snižovat výskyt kolik, ale nejsou doporučována, protože sójový protein je velmi častým alergenem u kojenců!!

Jelikož jsou koliky obtížně léčitelné, neúspěch konvenční terapie vede rodiče k vyhledávání způsobů alternativní medicíny…

2. Využijte pomůcek k nošení dětí na těle. Pohyb a tělesný kontakt ho zklidní, zvláště když jeho diskomfort přetrvává. Podobně příznivě působí chování v úlevové poloze na předloktí – poloha “tygříka” https://www.babyweb.cz/fotonavod-prendavani-z-klubicka-do-tygrika, kolébání, chování v klubíčku.

3. Houpejte dítě, pusťte vysavač ve vedlejší místnosti, nebo buďte s dítětem tam, kde je slyšet pračka nebo sušička. Zvuk a rytmický pohyb může pomoci dítěti usnout. Nikdy nepokládejte dítě na pračku! Píši proto, že vím o případu, kdy to rodiče dělali a dítě se velmi škaředě zranilo, pračka sice “houpala” a dítě usnulo, ale… Někdo má dobrou zkušenost se stimulací dítěte jízdou autem, kdy to děťátko krásně ukolébá. POZOR na přílišné třesení s miminkem! Bojíme se vzniku tzv. syndromu třeseného dítěte („shaken baby syndrom“), který je způsoben agresivním třesením kojence, drženého pevně za trup nebo paže, hlava přitom vykonává pohyb od prudké flexe do násilné hyperextenze. Syndrom je charakterizován těžkým poškozením centrálního nervového systému. 

4. Položte si dítě bříškem na klín a jemně mu hlaďte záda. Tlak na břicho může pomoci zbavit se bolesti. Masírujte okolí pupíku proti směru hodinových ručiček. Výborné jsou teplé obklady na bříško (Termofor, ohřejete v teplé vodě nebo v mikrovlnce).

5. Pevně zabalte dítě do zavinovačky. Cítí se bezpečněji a je v teple. Nyní se dělá i tejpování bříška.

6. Myslete i na sebe!!! Cítíte-li se úzkostná, ve stresu, dejte dítě na starost někomu jinému z rodiny a jděte třeba na procházku či na nákupy s kamarádkou. Stačí 1–2 hodiny, které vám pomohou stres a úzkost překonat. Buďte trpělivá a netřeste s dítětem. Když byste s dítětem silně třásla ve snaze ho uklidnit, můžete mu ublížit (tzv,” shaken baby syndrom, kdy dochází k poškození mozku). 

7. Zatímco některé kojené děti dudlík aktivně odmítají, pro jiné může poskytnout rychlou úlevu.

8. Použití čajů – Nejslibnější se zdá extrakt fenyklu, směsné bylinné čaje (heřmánek, lékořice, meduňka, máta, fenykl). Podávejte po malých lžičkách a neslaďte! Ani medem! Vypití větších objemů sladkých čajů pak může nepříznivě zasahovat do výživy. Čaj proti nadýmání může pít i matka.

9. Nezapomeňte na probiotika!!! Velkou roli u novorozeneckých a dětských kolik hraje nerovnováha složení střevní mikroflóry a nízký počet laktobacilů. Užívají se hlavně různé kmeny rodu Laktobacillus a Bifidobacterium. Biogaia, Laktobacilky od Swiss, atd…Umělá mléka volte vždy ta, která obsahují probiotika a prebiotika, která podporují správnou střevní mikroflóru a tím přispívají ke spokojenému bříšku miminek. Prebiotika mají velké zastoupení v mateřském mléce, a tak by měla být součástí každé kvalitní kojenecké výživy.

10. Farmakoterapie: Bylo zkoumáno hodně léčiv, které by podporovaly trávení a zbavovaly nás břišního dyskomfortu, ale nejpoužívanější zůstala účinná látka Simetikon, který mechanicky působí na plyny v trávícím ústrojí. Rozruší povrch drobných bublinek plynu a umožní jejich spojení do větších bublin, které vaše dítě vypustí jako větry. Simetikon není absorbován do těla, vychází z organismu nezměněn. Simetikon můžete najít jako účinnou látku preparátu Balonix med, který lze užívat už od narození, můžete si je proto sebou vzít už do porodnice. Stejná účinná látka je i v Espumisanu či v Saabu simplex, prozkoušejte a uvidíte, každému miminku vyhovuje něco jiného.  

Bublina vzduchu ale sama nezmizí, to ani za použití Simetikonu, takže velmi doporučuji bříško masírovat, pohybovat nožičkami nebo šetrně nosit.

11. Pokud je miminko příliš “zaplynované” a ani po použití Simetikonu plyny neodcházejí, zkuste použít tzv. rektální rourku. Jde o dutou trubičku, kterou můžete koupit v lékárně. Její použití je jednoduché, zavedete ji do konečníku miminka a pomůžete tak plynům ze střev odejít ven. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *