Těhotenství

JSEM TĚHOTNÁ – MUSÍM SE VZDÁT KÁVY?

Těhotenství je obdobím, ve kterém by si měly nastávající maminky pro správný vývoj svého ještě nenarozeného miminka ohlídat příjem látek a živin, které se mohou dostat do těla nejen jim, ale především také jejich děťátku. Kofein není žádnou výjimkou, naopak. 

Téma pití kávy, a tedy především vliv kofeinu, je již léta diskutovaným tématem. A protože kofeinové nápoje obecně jsou oblíbenými nápoji napříč celou planetou, byly na toto téma napsány tisíce článků a provedeny řady výzkumů. Pojďme si nejnovější poznatky zkusit shrnout. 

Hned na začátek bych chtěla upozornit, že kofein, jehož vliv může být pro dítě škodlivý, není zdaleka jen v kávě! 

Najdeme ho také ve významné míře v zeleném a černém čaji, v řadě nealkoholických nápojů – především v Coca-Cole, v energetických nápojích, lécích na chřipku(např. horké nápoje Coldrex), lécích proti migréně nebo v  čokoládě (především hořké). Je to velmi zrádné, hodně žen si tento fakt neuvědomí, a dříve tolik oblíbenou kávu nahradí černým čajem nebo “závislost” zajídá čokoládkou. A z dobrého úmyslu do sebe najednou dostane kofeinu ještě mnohem více, než kdyby si svůj obvyklý ranní šálek kávy dopřála. 

Zásadní je CELKOVÝ příjem kofeinu. 

Množství kofeinu závisí z velké míry také na způsobu přípravy nápoje, např. louhování čaje po dobu 1 minuty namísto 3 minut sníží množství kofeinu až o polovinu. 

Jak tedy kofein působí? 

Během těhotenství se zpomaluje vylučování kofeinu z těla (z obvyklých tří až čtyř hodin se v graviditě vyloučí až za 18 hodin), proto je jeho vliv vyšší. Kofein prostupuje placenou, tedy jde přímo do krve plodu, který ho sám není schopen odbourat. 

Dále také zužuje cévy placenty, čímž se do plodu dostává menší množství krve, která rozvádí živiny a kyslík. Důsledkem je poté menší porodní váha a růst miminka, nedokrvení placenty může způsobit předčasný porod miminka nebo dokonce potrat. Pokud by bylo například dítě během těhotenství vystaveno opakovaně příjmání vysokých dávek kofeinu odpovídajícím zhruba 750 – 800 mg denně, mohlo by si na kofein vypěstovat doslova závislost.

Když kojící matka překračuje maximální doporučenou dávku kofeinu, miminko je takříkajíc “nadopované”, neklidné, uplakané…Kofein totiž přechází zcela volně do mateřského mléka

Další velkou nevýhodou pravidelné konzumace velkého množství kofeinu v průběhu tehotenství je skutečnost, že zvyšuje vylučování vápníku močí, díky čemuž může být díte ochuzeno o přísun vápníku, ale také snižuje vstřebávání  železa, což může způsobit případnou chudokrevnost matky i samotného plodu.

!!!Ale neděste se, pokud dodržíte základní pravidlo, své těhotenství nijak neohrozíte. Opakuji – zásadní je CELKOVÝ příjem kofeinu. 

Kolik kofeinu si tedy můžu denně “dopřát” – nejnovější studie udávají jako horní hranici 200mg kofeinu denně.

Pravidelně přijímané množství přesahující 500 miligramů denně může plod opravdu poškodit.

Opravdoví závisláci by se tudíž měli mít na pozoru, ale budiž dobrou zprávu, že my „běžní konzumenti“ svůj oblíbený hrneček kávičky nebo hrnek kvalitního černého čaje, odpírat nemusíme 🙂