hemangiom
0 - 10 let

HEMANGIOMY – červené skvrny na kůži miminek, zůstanou jim?

Hemangiom – co to vlastně je? 

Pod označením hemangiom či cévní mateřské znaménko se skrývají cévní anomálie různých tvarů a charakteru.

Tzv. infantilní hemangiomy, které nacházíme na kůži dětí již od narození, jsou nejčastější benigní (= nezhoubné!) nádory kojenců, postihují 1–2 % novorozenců a 10–12 % kojenců. Většina maminek se červený skvrn na kůži miminka děsí, což se ani nedivím, někdy jsou hemangiomy milimetrové, někdy ale mohou dosahovat i několika centimetrů. A samozřejmě kosmeticky nám na jinak dokonalém miminku “zavazí”. Hlavně se neděste toho označení „nádor“ – jsou opravdu nezhoubné!

90% infantilních hemangiomů zcela regreduje do 9 let věku dítěte a mají zcela neškodný průběh. Některé hemangiomy zanechávají viditelné stopy v podobě teleangiektázií, depigmentací, fibrózně tukové tkáně, atrofie nebo jizev. Jen 10% dětí s IH vyžaduje sledování specialistou či léčbu. Hemangiomy těchto dětí jsou schopny svou nepříznivou lokalizací a rychlým růstem ohrozit životně důležité funkce nebo přímo i život dítěte (pokud jsou např mnohočetné a vyskytují se v parenchymovým orgánech – játra,…, nebo na krku – zasahují tudíž do dýchacích cest)

Jak se hemangiomy vyvíjí? 

Infantilní hemangiomy se objevují v 1. měsíci, méně často pak v průběhu 2. – 3. měsíce života dítěte. Jakmile se však objeví, velmi rychle rostou. Ukončení velikosti a tvaru dosahuje 80 % hemangiomů na konci 5. měsíce věku malého pacienta. 

Po intenzivním růstu hemangiomů nastává fáze tzv. stagnace, tedy útvary nemění svůj tvar ani velikost. Toto období trvá obvykle do jednoho roku a pak dochází k tzv. involuci (zmenšení vlivem přirozených změn), kdy jejich typicky červená barva mizí, cévy začnou vazivovatět a útvar pak může zcela vymizet, tzv. vyzrát. Tento proces zmenšování může trvat různě dlouhou dobu, v řádu měsíců i let.

Jak hemangiom poznám? 

Hemangiomy jsou většinou solitární – tedy jsou to jednotlivé útvarky, jejich menší část je mnohočetných.

Útvary barvy portského vína se převážně vyskytují na hlavě a krku, i když je můžeme najít na jiných místech kůže, na sliznicích nebo vnitřních orgánech. Velikost IH bývá v rozmezí několika milimetrů až mnoha centimetrů. Mohou být povrchové, hluboké nebo kombinované (říkáme jim složené hemangiomy).

Typické znaky hemangiomů:

  • Pestrost velikosti a tvarů hemangiomů je neomezená

Od drobných nevýznamných útvarů velikosti špendlíkové hlavičky, až po rozsáhlé nebo mnohočetné hemangiomy, které postihují velkou část obličeje, trupu a končetin.

  • Jasně červená barva

Přirovnává se k typické barvě vozidel Ferrari („ferrari red”) nebo barvě portského vína.

  • Díky zvýšenému prokrvení jsou na pohmat teplejší než jejich okolí.

Jak si povíme dále, tak většina hemangiomů nevyžaduje léčbu, ale pokud vykazují hemangiomy tyto znaky, musíme je řešit “aktivně”: 

  • léze v oblasti dýchacích cest, jater nebo GIT
  • léze v periorbitální oblasti
  • léze v lumbosakrální oblasti
  • obrovské, rychle rostoucí kožní hemangiomy
  • hemangiomy doprovázené intenzivní bolestí

Diagnostika 

Diagnostika běžných infantilních hemangiomů se opírá o fyzikální vyšetření. Hemangiomy jsou velmi často vyvinuté již při narození a diagnostikuje je pediatr v porodnici. Další sledování je v rukou praktického lékaře pro děti a dorost, případně dermatologa (kožního lékaře). V případě výsevu mnohočetných drobných hemangiomů, tzv. benigní neonatální hemangiomatóza, je nutné provedení zobrazovacích metod k odhalení visce- rálního poškození, nejčastěji jater, sleziny, plic, CNS či GIT. Pokud je na kůži více než 5 hemangiomů, je lepší doplnit zobrazovací vyšetření. První volbou je ultrazvukové vyšetření.

Na USG vyšetření hemangiom velmi hezky uvidíme

Léčba hemangiomů:

  1. Úplně nejčastější řešením hemangiomů je přístup „watch and wait“ což znamená, že ložiska v pravidelných intervalech sledujeme a čekáme, co bude. V případě, že se objeví nepříznivé znaky hemangiomu, je včas zahájena vhodná léčba.
  2. Dříve se k aktivnímu řešení hemangiomů hojně používaly kortikoidy (nejvíce prednison). Nynější nejčastěji volený lék se sice používá teprve od roku 2008, ale zkušenosti jsou s ním výborné. Jeho jmého je propranolol, je ze skupiny tzv. betablokátorů (léky využívané primárně v kardiologii).
Efekt propranololu

Prapranolol dokáže hemangiom rychle „odbarvit“ a následně způsobí jeho rychlou regresi, tedy zmenšení až úplně vymizení.  Pokud je léčba hemangiomu indikována, měla by být zahájena co nejdříve, a to v proliferační fázi růstu IH (nejpozději do 8.-10. měsíce věku dítěte). Systémové podávání propranololu není bez rizika; je popsána řada nežádnoucích účinků, ovšem pokud je dávka léku správně nastavena a dítě je zpočátku léčby pod dohledem lékaře, není důvod mít z podávání léku strach. Používá se tabletová forma či sirup pro malé dětičky a propranololový krém. 

3.   Chirurgické odstranění – přistupujeme k němu jen v ojedinělých případech. Tam bych určitě radila se obrátit na kvalitní pracoviště plastické chirurgie. Patří sem i použití laseru. 

Milí rodiče, je jasné, že i malý hemangiomek u miminka je znepokojující a řada lidí z okolí při obdivování miminka se Vás nelení zeptat, co to tam Vaše mimi má, nicméně doufám, že Vás následující článek trošku uklidnil v tom, že ve většině případů skutečně hemangiomy vymizí samy nebo se upraví po podávání léčby. 

Takže se nebojte, skrvna nebude růst s Vašim miminkem do dospělosti! 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *