Alergie na bílkovinu kravského mléka
0 - 10 let

ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA (ABKM)

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM), také známá pod  zjednodušeným pojmem alergie na kravské mléko (AKM), je nejčastější potravinová alergie u dětí do 3 let a postihuje asi 1–3 % kojenců. V 90 % případů se projeví už v prvních 3 měsících života, jen vzácně vzniká po 1. roce života. V dospělosti se objevuje velmi, velmi, velmi vzácně!!!

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) se často zaměňuje s laktózovou intolerancí. 

POZOR!!!!!

Mezi těmito dvěma nežádoucími reakcemi na mléko je ale velký rozdíl.

U laktózové intolerance je nedostatečně tráven pouze mléčný cukr (laktóza), a proto je možné u většiny pacientů podávat mléko a mléčné výrobky se sníženým obsahem laktózy – kysané mléčné výrobky, tvrdé sýry, bezlaktózové nebo nízkolaktózové potraviny. Nejčastějšími projevy laktózové intolerance je průjem, nadýmání, bolesti břicha. Závažnost potíží je také obvykle tím větší, čím větší dávku mléčného cukru pacient zkonzumuje.

Naproti tomu u alergie na bílkovinu kravského mléka vyvolává potíže ne mléčný cukr, ale mléčná bílkovina. K vyvolání alergické reakce stačí i nepatrné množství této bílkoviny (1-10 miligramů, přesné množství je ale velmi individuální.) 

Rozpoznání ABKM může být oříšek, jelikož má velmi širokou paletu možných příznaků. Obtížné je to zejména tehdy, když příznaky připomínají očekávané reakce vašeho dítěte (například regurgitaci a pláč), nebo tam, kde je překrývají jiné běžné problémy (například poruchy spánku a sekrece z nosu). Také je důležité, abyste měli na paměti, že ne všechny příznaky se objeví okamžitě (do 2 hodin) po krmení; některé mohou přijít opožděně až o 2 dny nebo dokonce o týden. 

Důležité je, abyste na svém dítěti neexperimentovali s dietou bez obsahu kravského mléka, aniž by ji doporučil a vedl lékař.

Příznaky alergie na mléko mohou být velmi pestré. Nejčastější jsou projevy v oblasti zažívacího ústrojí, dýchacího ústrojí a kůže. Jedná se o:

Zvracení

Bolesti břicha

Kolika

Plynatost, zácpa

Vodnaté a hlenové průjmy

Krev v stolici – Nejvíce alarmujícím příznakem zpohledu matky je obvykle přítomnost krve ve stolici dítěte. Tento symptom však obvykle významně neprogreduje aprognóza kojence je obecně dobrá. Těžká forma ABKM je uplně kojených dětí vzácná aprojevuje se zejména jako těžká atopická dermatitida či anémie aenteropatie se ztrátou proteinů vdůsledku krvavých průjmů.

Při časné reakci, kdy se potíže objeví klidně již během několika minut po požití mléčné bílkoviny, se mohou dostavit kožní příznaky, jako je svědění, kopřivka nebo různé otoky a ekzémy. Časté jsou také problémy s dýcháním, které zahrnují dušnost, dráždivý kašel, alergickou rýmu či astma.

Diagnostika

K diagnostice se používá eliminačně-expoziční test, kdy se ze stravy na 2-4 týdny vyloučí bílkovina kravského mléka a po vymizení příznaků se postupně opět podává.  Diagnosticky neexistuje jednoznačný laboratorní test, kterým by bylo možno celý komplex ABKM postihnout. Proto je opravdu nejlepší prostě vyzkoušet mléko chvíli nedávat a poté znovu dítěti podat a pozorovat co se stane:).

Léčba  

Jedinou účinnou léčbou je kompletní eliminace (tedy vůbec ho nepodávat!) kravského mléka a všech preparátů s kravským mlékem z výživy dítěte. U ABKM není vhodné používat jako náhradu kozí a ovčí mléko, protože existuje podobná antigenicita a alergenicita jako u mléka kravského. Tepelné zpracování mléka (pasterizace, sušení, kondenzace) sice snižuje antigenicitu mléka, ale není považováno za dostatečnou úpravu mléka u dětí, které jsou na něj alergické. U prokázané ABKM jsou nevhodné i tzv. hypoalergenní formule (často označované výrobci HA). Musí se tedy používat výhradně kojenecká formule s extenzivně hydrolyzovanou bílkovinou (eHF).

léčba
Léčba ABKM

Mateřské mléko lze považovat z hlediska ABKM za hypoalergenní.  Tedy je pro děťátko ideální!

Vhodné potraviny při alergii na bílkovinu kravského mléka

Roztíratelné rostlinné tuky bez mléčné bílkoviny: například Alfa vital, Flora light, Diana, Perla pro studenou kuchyni a další.

Rostlinné nápoje: v tekutém stavu nebo ve formě instantního prášku – například rýžové, ovesné, špaldové, mandlové, kokosové mléko atd. Nelze je brát jako plnohodnotnou náhradu mléka, protože často obsahují nižší množství vápníku a také méně bílkovin. Jde spíše o chuťovou náhradu mléka. !!!!Pozor na složení – sušené rostlinné náhrady mléka často obsahují kaseinát sodný – jeho množství je sice stopové, ale dostatečné k vyvolání alergické reakce.

Potraviny bez přirozeného obsahu mléčné bílkoviny: obvykle bez omezení je možno konzumovat maso, ryby, luštěniny, ovoce, zeleninu, obiloviny, vejce, skořápkové plody, semena.

Pozor si proto dávejte nejen na mléčné výrobky, ale také na potraviny, kde byste mléko možná nečekali – pečivo, uzeniny, sladkosti, apod. Sledujte tedy etikety výrobků a velmi pečlivě čtěte jejich složení. Zapovězené pro vás (pro nemocného) bude cokoli, kde se dočtete o mléku v jakékoli podobě, ale také o kaseinu (tímto názvem se občas schovává mléčná bílkovina). Ale nezapomínejte také na sušené mléko, syrovátka, máslo, jogurt, podmáslí, kefír, mléčný zákys, tvaroh, sýr, smetana, šlehačka, žinčica, kasein, kaseinát sodný…Tento postup vás bude provázet zhruba prvních 14 dní, velmi rychle se ale naučíte, co koupit můžete a co pro vás (nebo vašeho potomka) zkrátka není dobré. Zařaďte proto do vašich jídelníčků spíš ryby (zejména sardinky, losos, tuňák), košťálovou zeleninu (květák, kapusta, brokolice) a z nekošťálové zeleniny využijte špenát, celer nebo kedlubny. Někdy vzniká při ABKM také zkřížená alergie na hovězí maso.

Kojenecké formule: Novorozencům, kojencům a batolatům s ABKM, kteří nejsou kojeni, se podávají formule s extenzivně hydrolyzovanou mléčnou bílkovinou – například Nutrilon Allergy Care, Nutrilon Allergy Digestive Care (navíc bez laktózy), Alfaré (navíc bez laktózy), Nestlé Althéra a další. Asi u 10 % dětí s ABKM extenzivní štěpení mléčné bílkoviny nestačí a je nutné podávat aminokyselinové preparáty – Neocate, Alfamino a další. Podávání těchto speciálních kojeneckých formulí ordinuje vždy praktický lékař pro děti a dorost nebo jiný dětský lékař a jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou.

NEZOUFEJTE!!!!! Výborná zpráva!!!

ABKM má velmi dobrou prognózu – v 1. roce vymizí u 50 % dětí a v 6 letech u 90 % dětí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *